— Не треба. Краще дасте знати, коли саме це станеться.
— О’кей, партнере. Поки що все нормально, до зв’язку.
Американець вимкнувся. Шульга, не повертаючи голови, простягнув трубку Морузі, а передавши, знову стиснув кермо обома руками. З боку виглядало, ніби він готується злетіти, тільки не знає, коли скінчиться рульожка й надійде команда відриватися від землі.
Протягом наступної години американець подзвонив іще раз. Аби не відволікати водія, з ним говорив Антон. Нічого особливого не сталося, Борн просто знову попередив — відстань між ними та невідомою машиною впевнено скорочується. Моруга коротко подякував, повторив почуте Шульзі, той кивнув. Антон відзначив — Ігореві бракує розважливості, але тут-таки зловив себе на думці, що всі вони тепер в однаковому становищі. Жоден із трійці не знає, як слід себе поводити і, головне, як тримати себе в найближчий час.
…Ані водій, ані пасажири не зафіксували, де саме вони проїжджали в той момент, коли мобільник в Антоновій руці знову подав сигнал, і в трубці Антон почув тепер уже не такий награно безпристрасний голос Борна:
— Увага! Всім увага! Вони просто перед вами, кілометрів десять — п’ятнадцять! Перед ними немає машин, жодних машин! Ви легко їх побачите, дуже легко! Увага! Увага, чорт забирай!
— Без тебе знаю! — вигукнув Моруга, і тут усі троє побачили далеко перед собою обриси авта, яке рухалося по зустрічній. Кошовий подався вперед, навалився на спинку переднього сидіння.
Машини невпинно наближалися. Ось уже вони могли роздивитися марку — «Джип-лендкрузер». Відстань — десять кілометрів. Дев’ять. Вісім. Сім. Шість. П’ять. Чотири… Три… Два… Один!
Джип із тонованим склом промайнув повз «Шкоду». Хто в салоні, ясна річ, не роздивишся. Весь цей час Моруга тримав телефон увімкненим, і щойно «крузак» розминувся з ними, трубка зайшлася голосом Борна:
— Вони! Вони щойно проїхали повз вас! Це вони, вони, вони!
— Чуємо, — відповів Антон, і тут «Шкоду» гойднуло — не скидаючи швидкості, Шульга розвернувся просто посеред траси на сто вісімдесят градусів, порушуючи правила руху на очах у тих, хто тримався ззаду, виїхав на зустрічну смугу й погнав за джипом, намагаючись швидше скоротити відстань між ним і своїм авто.
— Ідіоти! — здавалося, Борн зараз перекричить «Шансон». — Не могли почекати! Ідіоти, ідіоти! Якщо вони помітили ваш маневр…
— Правда, Ігоре…
— Тихо! — крикнув Шульга, на мить глянувши в бік Моруги. — Тепер це вже не так важливо, ясно вам? Вони не стежать за тим, хто як на трасі розвертається! Кажу — вони не чекають несподіванок! Тому тихо будьте! Моруга, на хрін цей телефон!
— Ви чули, сер? — звернувся Антон до трубки. — Сорі, але мусите вже почекати. Бачте, як тут усе закрутилося…
Вимкнувшись, Моруга передав мобільник Шульзі, той узяв його, кинув собі під ноги. Для нього в ці хвилини існував лише «крузак», що рухався попереду в напрямку Києва.
Несподівані речі почали коїтися вже за кілька хвилин.
Просто перед «Шкодою» на зустрічну смугу по діагоналі вирулив уже знайомий трійці друзів «бімер». Розвернувшись зі скрипом, він опинився якраз між джипом та машиною Шульги, а потім, збільшивши швидкість, почав наздоганяти «крузак», відриваючись від «Шкоди» рішуче та впевнено.
— Нічого собі кацапи цирк влаштували! — вигукнув Антон.
— Цілий тобі цирк на дроті! — продовжив думку Михайло.
— Дурні або п’яні, — промовив Ігор. — От зв’язалися на свою жопу… Чого вони хочуть?
— Не так — де вони взялися?
— Тут, Мишку, все просто. Їхали за нами назирці. Ми не звертали уваги, хто висить на «хвості», дивилися перед собою. Тепер вони випасли «крузак», для цього взагалі не треба аж так багато думати. Роби, як ми — і всі діла! Мені неясно поки одне — чого вони, на хрін, хочуть?
Дуже скоро бажання того, хто сидів за кермом БМВ, стали більш зрозумілими. «Бімер» нахабно почав підрізати джипа, кидаючи йому очевидний виклик та заохочуючи до перегонів. Реакція водія «крузака» не забарилася — він вирішив не дати зухвальцю випередити себе. Тим більше не бажав поступатися йому дорогою, хоча автомобілі цілком нормально могли співіснувати на шестисмуговій трасі.
Решта машин ішла далеко попереду. Отже, заважати джипові та «бімеру» забавлятися не було кому. Зате за ними рухалося кілька авт, серед них — маршрутка з пасажирами. Не знаючи, у що виллється задум ефесбешників, Шульга про всяк випадок обігнав маршрутку й виїхав так, аби їхати просто перед нею. Бодай у такий спосіб він вирішив прикрити сторонніх людей, опинившись на лінії можливої аварії. Тепер від гонщиків-аматорів його «Шкоду» нічого не відділяло. Водій маршрутки вочевидь так само вирішив не ризикувати, бо скинув швидкість і навіть пропустив поперед себе «Опеля». Той спробував обійти «Шкоду», Шульга, подумавши, дозволив це зробити — якщо з джипа раптом поцікавляться, що робиться позаду, їхнє переслідування мусить лишитися непоміченим.
Але виглядало, що водій джипа не на жарт розпалився, роздратований нахабною «беемвухою». Джип виїхав на середину траси, посуваючи суперника ближче до зустрічної смуги. Той трохи пригальмував, і ось уже спритно обійшов «крузака», опинившись праворуч. Джип знову посунув на нього, намагаючись тепер приперти зухвальця до бровки й навіть по можливості зіпхнути його з траси. Водій «бімера» повторив той самий маневр, але цього разу джип був напоготові — водій так само трохи скинув швидкість, машина ніби повела задом, і суперникові не вдалося вислизнути. Якийсь час вони рухалися поруч, мало не впритул, та раптом «бімер» рвонув уперед, витиснувши для цього приховані сили, і ось уже він мчить попереду «крузака», навіть виклично гуде. Водій джипа коротко гуднув у відповідь, теж наддав газу.
— Дивись! — крикнув ззаду Кошовий, але Шульга й без нього вже побачив попереду поворот, а скраю біля нього — машину ДАЇ. Патрульний у формі махав дорожнім хуліганам жезлом, наказуючи зупинитися. Шульга навіть не встиг подумати про те, звідки тут раптом узялися даїшники. Та й не треба думати. Зрозумів, коли «бімер» слухняно з’їхав на узбіччя, джип так само стишив хід, виконуючи наказ, і його «Шкода» наблизилася до патрульної машини на відстань, з якої можна було впізнати Славка Бурта, котрий незле виглядав у формі сержанта-автоінспектора.
Як діяти далі, ніхто не знав. Але проїжджати повз, коли Галина, можливо, сидить у машині з тонованим склом на відстані кількох кроків, було вже вище від Ігоревих сил. Він рішуче крутнув кермо, так само виїхав на узбіччя, вдарив по гальмах і рішуче вийшов з авто.
8
Звідки в російських агентів не нова, але цілком презентабельна форма сержанта ДАЇ і новенький «мерин» із розпізнавальними знаками Державтоінспекції України, Бурта не цікавило. Головне — маскарадний костюм прийшовся йому якраз, і, подивившись на себе в дзеркало, він зробив висновок: ось той рідкісний випадок, коли чоловікові справді пасує форма. Військова чи ментівська — один хрін.
У подробиці свого плану Докучаєв та Нікодімов свого нового напарника не втаємничили. Вони про щось стиха переговорили, потім Нікодімов скочив за кермо «бімера» і кудись мотнув, а Докучаєв сів за кермо даїшного «Мерседеса», коротко сказав:
— Комплект форми лише один, тому відсвічувати будеш ти. Ясно?
— Ні.
— Ми побачимо на трасі дві тачки, які будуть злісно порушувати правила дорожнього руху. Зупинити ти як працівник автоінспекції мусиш обидві. Однією керуватиме Ваня. В іншій, якщо все вийде так, як планує твій друг, повинні сидіти наші клієнти. Ваня зараз причепиться на «хвоста» до твоїх товаришів. Думаю, в нього вийде. Отака проста оперативна комбінація. Сокирна, але іншої тепер не розробиш. Ясно?
— Машина з цими… ну… клієнтами… Вона ж може й не зупинитися…
— Може, — кивнув Докучаєв. — Але в них у машині, ймовірно, буде жінка, яку вони утримують силою. Отже, незаконно. І нема гарантії, що сержант, тобто ти, не передасть по рації прикмети автомобіля, котрий не підкорився наказу працівника автоінспекції. До того ж усе виглядатиме так, що винний у порушеннях наш Ваня. Тому клієнти як мінімум зупиняться. Чи вийдуть із салону — не знаю. Але це вже не твій геморой.
Хай так. Бурт погодився виконувати накази росіянина, промовчав навіть, коли Докучаєв демонстративно перевірив свій револьвер і заховав його за пасок, даючи Славкові зрозуміти: він озброєний, а його напарник — ні. Подумавши трохи, Бурт вирішив не порушувати питання про зброю. Він чомусь дуже спокійно розсудив — у разі чого піде в рукопашну або на бандитів, або на ефесбешників. Подібний спосіб ведення бою його особисто ще жодного разу не підводив. Навіть затятий бандюга подумає хвильку, перш ніж навести ствола на живу людину, тоді як він, Славко Бурт, спочатку лупить, потім уже думає, для чого він це зробив. Отже, заспокоїв себе він, його кулаки все одно випередять кулю.
Усе сталося так, як спланував Докучаєв. Спочатку даїшний «Мерседес» просто рухався в потоці інших машин по трасі. Далі Нікодімов подзвонив колезі на мобільний, повідомлення було дуже коротким. Докучаєв пояснив Буртові — «клієнта» ніби вдалося вирахувати, зараз Ваня пожене його просто на них, треба виходити на позицію. Славко так само перетнув трасу по діагоналі, причому навряд чи когось здивувало таке надто явне порушення з боку машини автоінспекції.
За десять хвилин Бурт зрозумів — почалося. Джип та «бімер» мчали просто на них, він легко вистрибнув з черева «мерса», зробив крок навперейми, махнув смугастою паличкою. Нікодімов зупинився відразу, джип проїхав трошки вперед і став так, щоб загородити своїм корпусом автохулігана, зробити неможливою будь-яку втечу від справедливого покарання.
Нікодімов вийшов, вигукнув бадьоро:
— Які проблеми, командире? Бач, тут декому дороги мало!
Дверцята джипа так само відчинилися з боку водія.
Поруч пригальмувала Ігорева «Шкода». Шульга, зовсім не думаючи про наслідки, вискочив мало не на ходу, обійшов капот і посунув просто на джип. Пальці стиснуті в кулаки.
Славко Бурт досі не уявляв собі подальшого плану дій ефесбешників. Але після появи на сцені Шульги зрозумів: якими б не були ці плани, вони від цієї миті полетіли шкереберть.
Дверцята джипа лунко зачинилися. Всередині був хтось, хто знав Шульгу в обличчя — інше Славкові на думку не спало. Більше він узагалі ні про що не думав. Зрозумівши — маскарад закінчено, Бурт так само рушив до джипа, обходячи машину з лівого боку.
Загарчав мотор. За мить джип зрушить із місця, і тоді…
За спиною Бурт почув дивний звук, потім щось тріснуло, і «крузак» повільно почав присідати на праве переднє колесо, з якого шумно, зі зміїним сичанням виходило повітря. Знову тріск — і праве заднє колесо так само почало просідати.
Нікодімов уже стояв біля правих задніх дверей джипа, стискаючи в руці револьвер із глушником на стволі. Докучаєв, так само з револьвером, широкими стрибками поспішав на допомогу, заходячи до машини з іншого боку.
На трасі утворився невеличкий затор, проте всю дорогу їхні машини не загородили. Ті, хто проїжджав повз них, бачили даїшну машину й більше нічим не цікавилися. Народ звик до різних міліцейських операцій, на які краще не звертати уваги, бо відразу звернуть увагу на тебе.
Силовий контакт почався.
9
Шульга добіг до джипа на мить раніше за Докучаєва, рвонув на себе передні дверцята. Вони не піддавалися, тут наспів ефесбешник, показав водієві револьвер, крикнув:
— Вилазьте, бо постріляємо к хуям!
— Скло броньоване! — почулося зсередини.
— Тоді в бак шмальнемо!
— Не дурійте! З нами заручниця, яка вас, мабуть, цікавить!
— І куди ви з нею поїдете? На чому? На хую верхи? — з цими словами Докучаєв пальнув у колесо, куля пробила покришку, повітря зі свистом почало виходити, Шульга навіть позадкував.
— Значить, так і будемо сидіти! Поки вам не набридне! — озвався той самий голос.
Почувши це, Бурт крутнувся на підборах, кинувся до «Мерседеса», сів за кермо і, перш ніж хтось устиг отямитися, трохи здав назад, виїхав на трасу просто перед джипом і завмер. Висунувши голову з вікна, Славко прокричав:
— Я контужений, блядь! Зараз як розженуся — гаплик вам усім! Розійдися, бичата, на хрін! Зараз вони побачать танковий удар! Ну!!! РОЗІЙДИСЯ!!!
І враз усі, хто бачив це — невидимі за тонованим склом люди в джипі, озброєні професіонали з російського ФСБ, що тримали джип на двох револьверних стволах, троє Славкових друзів, котрі взагалі виконували функції пасивних спостерігачів — усі усвідомили: Бурт чудово знає про наслідки танкового удару. «Мерседес» — не найгірша машина, але все ж таки не танк. «Лендкрузер» не витримав би танкової лобової атаки, але звичайнісінький «мерс» особливо йому не зашкодить. Хіба подряпає трохи передок, зате його, «мерса», капот точно набуде форми російської гармоніки. Зсунути з місця моцний джип «мерсові» вдасться хіба з десятої чи хоча б із шостої спроби. За умови, якщо водієві нема чого робити, як розганятися й таранити «крузака» знову, знову і знову. Та найгірше в цій ситуації ось що: чоловік, який осідлав «Мерседес», таки справді стане затято раз у раз атакувати джип. Аж поки не розгатить машину остаточно, ухайдокається сам чи з джипових нутрощів нарешті не виповзуть його мешканці. У цій затятості, попри очевидну нерівність сил, — очевидна перевага Славка.
Тому, зрозумівши, що Бурт не жартує, Докучаєв зробив кілька кроків убік. Нікодімов таки не поспішав відступати, тримав дверцята під прицілом. Шульга затарабанив по корпусу джипа, але Докучаєв, підхопивши його під лікоть, змусив Ігоря відійти подалі.
— ТАНКОВИЙ УДАР!!! — удруге повідомив Бурт, хряснув дверцятами «Мерседеса», машина знову трохи здала назад. Ще мить — і вона, розігнавшись, полетить просто в лобову, Бурта не зупинить навіть сам Сатана. Шульгу враз ніби паралізувало.
Та раптом ситуація знову різко змінилася. Праві задні дверцята джипа прочинилися, і просто під ноги Нікодімову незграбно вивалився опецькуватий хлопчина в білій футболці й джинсах. Усі звуки заглушив жіночий крик, зсередини показалася тендітна рука. Коротка боротьба, а потім із джипа вистрибнула розпатлана Галина, влетіла просто в обійми Нікодімову, вирвалася, копнула ногою опецькуватого і, оббігши джип ззаду, кинулася до чоловікової «Шкоди».
Заглушивши мотор, Бурт у два стрибки опинився біля джипа, підхопив опецька, рвучко підняв його, не дивлячись, коротко, без замаху, вдарив у пику. Тим часом під прицілом Нікодімова з машини вийшов іще один бандит, чоловік років тридцяти.
Тепер уже відчинились і передні дверцята. Двоє викрадачів, що лишилися, вирішили здатися без бою. Поки Нікодімов з Докучаєвим кожен зі свого боку, вправно обшукали їх, а Бурт відважив кожному штурхана, Шульга та Галина стояли між джипом та «Шкодою», не випускаючи одне одного з обіймів. Кошовий із Моругою теж вийшли до них. На цьому відрізку траси раптово стало людно.
— Вони нам потрібні? — Докучаєв кивнув на переможених бандитів.
Шульга випручався з рук дружини.
— Сідай у машину, Галю, потім поговоримо. А з цими… не знаю… — він справді розгубився. — Полонені чи там заручники мені не потрібні.
— Давай їх заберемо на шашлик! — озвався Бурт. — Не лишати ж їх отак, правда?
— Сіли он туди! — Шульга кивнув бандюкові, котрий стояв до нього найближче, на даїшний «мерс». — Немає для вас іншого транспорту. Можете скаржитися кому завгодно, ефект такий самий буде. Галю, в них при собі є ноутбук?
— Хто? — крикнула з машини дружина.
— Маленький переносний комп’ютер, знаєш, такий…
— Усе, зрозуміла. Був, був.
— До речі, хто в них головний тут?
— Ніхто. Головний з ними по телефону говорив, указівки давав.
— Ну, хрін з ним. Чули всі? — Шульга тепер говорив упевнено. — Значить, забрали бігом свій ноутбук, аби ваш старший не подумав, що ми тута ноутбуки серед дороги крадемо. Шо не ясно, підараси? В машину — і на хер звідси!
— Вони точно хочуть подивитися на справжній танковий удар, — Бурт вороже посунув до найближчого бандита. — Тільки зараз я покажу, як іде в атаку на духів радянська десантура!
Намагаючись бодай зовні зберегти гідність після такої несподіваної та справді ганебної поразки, четверо викрадачів один за одним посідали в «Мерседес». Машина рушила й поїхала не прямо по трасі, а завернула праворуч, подалі від пожвавленої дороги.