– Віктор Олександрович Софронов, – почав читати він вголос. – Рік народження тисяча дев’ятсот сімдесят третій. Зріст сто вісімдесят п’ять сантиметрів, статури міцної. Строкову службу проходив у десантно-штурмовому батальйоні повітрянодесантних військ. Демобілізувався три роки тому, в даний час не працює. Можливо озброєний пістолетом «ТТ» або «Вальтер». Поважний хлопчина. Хоча з фото так не скажеш.
Він простягнув фото колегам, які сиділи на задньому сидінні автомобіля. З світлини дивився чорнявий хлопчина років двадцяти, з кучерявим волоссям і правильними рисами обличчя. Такі обличчя чоловіків, напевне, мають подобатися жінкам. Андрій прочитав водієві адресу.
– Знаєш, де це?
Водій кивнув головою.
– Тоді поїхали, – він зачекав доки автомобіль викотиться на дорогу й повернувся до підлеглих. – Хлопці, будьте обережні і не лізьте поперед батька у пекло. – А ви, ковбої, – він поглянув на беркутят, – якщо доведеться стріляти, цільтеся гарно. Які будуть наслідки у разі появи випадкових постраждалих, я думаю, пояснювати не потрібно?
– Не хвилюйся, капітане, – ліниво відповів один з бійців – широкоплечий велетень-прапорщик з квадратним підборіддям і золотими коронками на передніх зубах. – Не вчорашні.
– Ну слава Богу, відлягло, – хмикнув Андрій і повернувся. Почав у пам’яті пригадувати розташування потрібної п’ятиповерхівки. Він не надто часто бував у тому районі, але приблизно знав цей будинок. Звичайна «хрущоба» на чотири під’їзди, подвір’я заросло деревами й кущами, дитячий майданчик з потрощеними гойдалками й пустою пісочницею. Поряд з майданчиком на кривих залізних стійках натягнуто дроти для просушки білизни. Соколовський закрив очі і відкинувся на спинку сидіння. Таких виїздів, як сьогодні, було в його житті багато. А скільки ще їх буде… Винаходити велосипед не було жодної необхідності. Вони просто зайдуть у під’їзд, залишивши під вікнами квартири двох беркутят, подзвонять у двері та увійдуть. Як діяти далі, підкажуть обставини. Всі ефектні спецоперації та штурми гідні лише для кіно. А тут мала бути проста буденна робота. Зайти й заарештувати бандита. А якщо той чинитиме опір, проламати йому голову і заарештувати з проламаною головою.
– Здається, цей будинок, – відірвав Андрія від думок голос водія. Він розплющив очі й почав роздивлятися сірий паралелепіпед п’ятиповерхового будинку, до якого вела вкрита вибоїнами й калюжами вузенька дорога. На стіні будівлі рука невідомого таксиста вивела чорною фарбою номер: «35».
– Так, приїхали. Квартира тринадцята, хлопці. Мислю, що це має бути перший під’їзд, четвертий або п’ятий поверх. – Андрій по радіостанції викликав другу машину. – Двох чоловік на протилежний бік, під вікна, водій залишається в машині напоготові, решта зі мною. І зберігаємо тишу.
Він вже хотів вийти з машини, коли його зупинив голос Кондратишина:
– Андрій, дивись! – старший лейтенант вказував вперед, в бік під’їзду до якого вони прямували.
Придивившись, Андрій помітив високого молодого чоловіка у джинсовому костюмі з великою спортивною валізою на плечі. Чоловік, не оглядаючись, простував до виходу з двору.
– Софронов, здається! – додав Кондратишин.
Але Андрій вже й сам упізнав «клієнта».
– Так, давай потроху за ним, – скомандував він водію. – Коли порівняємось, одразу ставай. Виходимо всі і валимо його мордою до землі.
Коли поряд з ним запищали гальма автомобіля, Софрон уже не мав сумніву, що це відбувається не випадково. Він швидко розвернувся, зірвав з плечей ремінь валізи і, розмахнувшись, кинув її в груди першому з тих, хто вискочив із автомобіля. Здається попав, але перейматись цим вже не було часу. Щодуху побіг геть з двору, на ходу дістаючи з кишені пістолет. Позаду чув, як двічі клацнули автоматні затвори і хтось крикнув:
– Стояти!
Він, не цілячись, двічі вистрілив назад і добавив швидкості. У відповідь тишу розірвала коротка автоматна черга. Свисту куль Софрон не почув, очевидно стріляли в повітря. Зате, наближаючись, загупали важкі черевики працівників «Беркута». Звиклі до фізичних навантажень і довгих кросів, спецназівці навряд чи дали б йому шанс у довгих перегонах. Софрон вискочив за ріг сусіднього будинку, і тут йому посміхнулась удача – не далі як за десять кроків від нього сидів у сідлі скутера молодий хлопчина у шортах і чорній майці. Він, посміхаючись, щось говорив до худорлявої дівчини. Та слухала, зрідка хитаючи головою. Крихітний двигун скутера тихенько муркотів на холостих обертах. Прислухатися до розмови у Софрона не було часу. Потрібно було діяти так, щоб уникнути можливого опору і втрати дорогоцінного часу. Тобто жорстко. Софрон з силою зацідив хлопцю в потилицю кулаком і перехопив у нього руль. Удар був такої сили, що молодик впав без пам’яті. Дівчина пронизливо скричала і відскочила на кілька кроків.
Коли Софрон крутнув рукоятку акселератора і полетів вузькою стежкою, трьох міліціонерів від нього відділювало лише кілька кроків. Андрій, котрий наздогнав бійців і навіть випередив одного з них, зрозумів, що бандиту вдалося їх ошукати. Ні пішки, ні на автомобілі наздогнати Софрона вже не було шансів. Боковим зором Андрій помітив, як старшина у малиновому береті швидко став на одно коліно й навів на утікача ствол автомата. За якусь долю секунди Соколовський встиг побачити, що назустріч Софрону, від якого їх відділювало вже не менше півсотні метрів, стежкою рухалися кілька постатей. Білий верх чорний низ – жінка, рожеве з білим верхом пухнастих бантів – дитина. Все, що він зміг зробити, це вхопити ствол автомата й різким рухом задерти його догори. «Калашников» гавкнув тричі й у вухах засвистіло.
– Відставити, – видихнув Андрій. – Припинити вогонь.
Розділ 12
1 травня 1996 року. 13.00.
МВ УМВС України м. Кам’янець-Подільський
До міського відділу внутрішніх справ Андрій прибув далеко не в доброму гуморі. І причин для гарного настрою дійсно було обмаль. Мало того, що Софронов випурхнув фактично з самих рук, нахабно відкривши вогонь по працівникам міліції, Соколовському робилося зле від передчуття кількості писанини котру він, як старший оперативної групи, мав виконати, в зв’язку з застосуванням зброї бійцем його групи. І тепер Андрій навіть не був впевненим, що вчинив правильно. Можливо, потрібно було дати працівникові «Беркута» нагоду влучити у рухому ціль? Андрій пригадав крихітні фігурки перехожих на стежці, у чий бік летів навіжений Софронов. Ними виявились миловидна молодиця років тридцяти і блакитнооке чудо в охайному платтячку, з неймовірних розмірів білосніжним бантом на голові і червоною повітряною кулькою у руках. Ні! Ніхто не міг довести Андрію, що навіть доля відсотка ризику влучити у них варта біди, котра могла б відбутися у разі такого повороту. Ціль не завжди виправдовує засоби. І нехай зараз капітан Соколовський отримає добрячу «пілюлю» за втечу Софронова, за стрілянину і безталанного господаря скутера, котрого швидка забрала зі струсом мозку, він не жалкував. Рано чи пізно той, хто став причиною усіх неприємностей, відповість за них. Це Андрій знав напевне. Тому що він не вибачав людей, котрі дозволяли собі стріляти в працівників міліції. Таким було одне з неписаних правил опера – подібних людей потрібно знищувати. Як скажених псів.
Дещо розвіяв важкі думки Андрія Забузький. Він, ввалившись до кабінету з великою чорною валізою, у котрій загадково подзвонювало скло, сів за свій стіл і неквапом скинув оперативну кобуру з табельним «ПМ». Поглянув на Соколовського і Кондратишина.
– Чому такі кислі, друзі?
– А ти вже встиг за пивком змотатися? – відповів питанням на питання Андрій.
– І не подумав. Беркутята пригостили. Файні хлопці.
– Я помітив, – хмикнув Кондратишин і вирушив до сумки з пивними пляшками. – Спочатку стріляють, потім думають. Тобі взяти, Андрію?
Андрій покрутив головою.
– Ще маю до Гончара на килим іти, з докладом.
– Ну, за це можеш бути спокійним, – махнув рукою Забузький, відкоркував пляшку і зробив кілька ковтків. – Пан полковник доручив зібрати рапорти Степановичу, а сам відбув у невідомому напрямку позичати у сірка очі. Холодне, може будеш?
Андрій відмовився. Від Забузького він дізнався про невдачу Гончара на адресі у Потапчика і про те, що решту бандитів вдалося взяти без особливих проблем. Він дістав з ящика столу кілька аркушів паперу і заходився складати рапорт. На це втратив майже годину, а о другій, відчувши, що повинен вийти з остогидлих стін міськвідділу на свіже повітря, попрощався з колегами, наостанок позичивши «до зарплатні» у Забузького півмільйона. Вже в порозі зустрівся з ветераном, у котрого кілька тижнів тому зняли з автомобіля колеса. Той, сповнений праведного гніву, одразу ж накинувся на Андрія:
– Я бачу, справедливість по відношенню до громадян для нашої міліції лише пустий звук, – з пафосом мовив ветеран, трясучи сивою головою так, що задзвеніли кілька десятків ювілейних медалей на грудях.
– І що наштовхнуло вас на такий висновок, Петре…
– Іванович. Петро Іванович.
– То що ж, Петре Івановичу?
– А ви не здогадуєтесь?
– Жодним чином.
– Я вже три тижні бігаю за вами й вашим начальством у пошуках правди, але на мене вперто не хочуть звертати уваги.
– Це вам лише здається. Вашою справою займаються.
Петро Іванович почервонів від обурення.
– Знаю я, як ви займаєтесь! Я своє здоров’я залишив на фронті і тепер не в змозі на плечах носити овочі й фрукти з дачі додому. А між тим урожай тієї самої дачі не дає нам з бабою з голоду здохнути. На чому тепер маю привезти мішок картоплі, коли машина майже місяць стоїть без коліс?
Андрій мовчки дивився на співбесідника. Що він міг відповісти? У словах старого теж була істина. Держава, на яку він працював багато років, під кінець життя поставила його в такі умови, за яких він повинен був виживати. Тож старий просто боровся за своє життя і ненавидів ту саму державу. Що ж поробиш, коли уособити казенну владу в очах бідолахи довелося саме йому, капітану Соколовському? Тому, кого безликий молох з абстрактним ім’ям «держава» сам обдаровував скупо і часто змушував жити «в позички».
– Я вас розумію, Петро Іванович. І зараз йду саме за вашою справою. Найдемо ми ваші колеса, заспокойтеся.
– А ти мене не заспокоюй! Я на тебе скаржитися буду!
Андрій розвів руками.
– Ваше право. Тільки начальника міськвідділу зараз немає на місці і сьогодні вже, скоріш за все, не буде. А Степановичу, себто підполковнику Кульчицькому, ви на мене вже скаржилися.
Андрій повернувся і покрокував геть. Він був не у тому настрої, щоб пояснювати очевидне людині, котра не хотіла слухати його пояснень.
Він йшов вулицею, котра дихала на нього ласкавим ароматом весни, підставляв обличчя сонячним променям і радів першим ніжно-зеленим листочкам на деревах. На час можна забути про «Форд» з трьома трупами, налиті кров’ю очі Софрона, що блиснули пекельною зненавистю, коли їхні погляди зустрілися. Не згадувати пихате обличчя Гончара і лисі колеса на вкритих брудом іржавих дисках, а також скарги пенсіонера, котрому невідомі доки злодюжки ускладнили і без того нелегке життя. Назустріч траплялися дівчата. Вони, як і кожного року, зменшили кількість вбрання до критичного мінімуму за кілька годин після першого теплого подуву весни. Андрій посміхався їм і відчував, що у житті й насправді є багато потрібних і корисних речей поза роботою. Тетяна мала рацію, потрібно менше віддавати часу роботі, а більше собі. Для багатьох людей так все й відбувається. Чомусь тільки він так не міг. Залишалась вірогідність, що робота в міліції сама позбудеться його, як це часто-густо траплялося з справжніми ментами, коли їх викидали на вулицю після десятка літ відданої служби. Викидали за дріб’язкову провину, а скоріше за неспроможність вживатися з зажерливим начальством. Можливо тоді у житті Андрія Соколовського щось зміниться на краще. Інакше він просто не зможе власною рукою відібрати у себе роботу, котра стала сенсом його існування.
В центрі Андрій зайшов до дитячої крамниці і довго ходив вздовж вітрин з різнобарвними ляльками, конструкторами «Лего», іграшковими автомобілями й роботами-трансформерами. На запитливі погляди продавців лише знизував плечима, мовляв, ще не вибрав. Нарешті зупинився біля великої яскравої коробки, на якій було зображено крейсер епохи російсько-японської війни.
– Дівчино, я вибрав, – звернувся до продавщиці.
Та наблизилась.
– Гарна модель, – похвалила вибір Андрія. – Проте досить складна. Скільки років вашому хлопчику?
– Вісім.
– Тоді мусите складати корабель разом з ним, – посміхнулася дівчина голлівудською посмішкою, – для восьмирічної дитини таке завдання буде занадто важким.
– Що ж, тоді будемо робити це разом.
Продавщиця взяла з вітрини потрібну коробку і пішла до каси. Андрій поспішив слідом за нею. Коли розраховувався, дівчина поглянула на нього задумливо.
– А ви, я бачу, гарний батько. У наш час рідко можна зустріти чоловіка, котрий приділяє достатньо уваги вихованню сина. Основна маса або в роботі, або в пиятиках…
– Я поганий батько, дівчино. Але намагаюсь виправитись.
Вона з розумінням змахнула головою.
– Ну тоді нехай вам щастить у цьому.
– Дякую.
На вулиці Андрій відшукав таксофон.
– Таня, я йду до вас.
– Приходь, хіба я бороню? – голос колишньої дружини був позбавленим жодних інтонацій. – Сашко про тебе ще зранку запитував. Дві години у вас буде.
– А чому лише дві?
– Що я чую, Соколовський? – засміялася Тетяна. – Раніше тебе вистачало максимум на годину. Далі завжди кудись мав бігти. Тебе що потурили з міліції?
– Поки ще ні. То чому лише дві години?
– Ми увечері йдемо у гості.
– До кого?
– А яка тобі, власне, різниця? Сьогодні свято, люди відпочивають від роботи і ходять один до одного у гості. Якщо вони, звичайно, нормальні люди, а не схиблені менти.
Андрій пропустив кепкування повз вуха.
– Ти знайшла чергового кандидата у чоловіки і знову тягнеш до нього малого. Так ти позбавляєш себе жодного шансу. Можливо для тебе це новина, але чоловіки не надто у великому захваті від знайомства з чужими дітьми.
– Дякую, що попередив. Не рівняй усіх по собі. До речі, поспішай, адже час іде.
Андрій повісив слухавку і пішов у бік вулиці Князів Коріатовичів. За дві години вони не встигнуть скласти модель крейсера, але це краще, аніж нічого. Він знав, що попри зовнішню зверхність, Тетяна теж очікує на його візити. Може не з таким нетерпінням, як син, але очікує. Пристрасть, яка колись палала між ними, давно пригасла, проте не згасла зовсім і десь далеко, у глибині душі, вони відчували відголоски колишнього кохання.
Розділ 13
3 травня 1996 року. 14.30.
м. Хмельницький. Вул. Проскурівська.
Майданчик поблизу міського телеграфу
На невеличкому майдані у центрі Хмельницького, біля побудованої наприкінці дев’ятнадцятого сторіччя будівлі, у якій тепер розташовувався телеграф, здавна збиралися громадяни, котрі потерпали від наркотичної залежності, а якщо простіше – наркомани. Чому вони обрали для своїх тусовок саме це місце, залишається таємницею, адже біля телеграфу було значно більше міліцейських патрулів, аніж будь-де. Як би там не було, але у 1996 році на перехресті вулиць Проскурівської і Котовського від ранку до пізнього вечора, без вихідних і свят чергували кілька колоритних осіб з пергаментно-жовтим кольором обличчя. З вилицями, які чітко вимальовувались з-під шкіри, позбавленої хоча б незначного жирового прошарку, і з худими ногами. Одягнуті абияк, брудні, з тужливими поглядами мутних очей, очікували вони на інформацію про те, де і коли буде можливість купити «ширку» – смердючу коричневу рідину з вмістом опіуму. Стать цих осіб могла бути рівно як чоловічою, так і жіночою, а кількість різнилась від кількох чоловік, до кількох десятків. Одно їх поєднувало – відсутність майбутнього. Часті патрулі ППС[6] досить безцеремонно поводилися з наркоманами, іноді витрушуючи вміст їхніх кишень безпосередньо серед заповненого перехожими тротуару, або завертаючи їх цілими караванами в найближче підворіття для «профілактичних бесід».