Meita raganai ar bērnu - Auziņš Edgars 2 стр.


Taču izrādījās, ka privātprakses kopumā un ģimenes ārsti jo īpaši šeit plaukst. Es zināju pašu jēdzienu "ģimenes ārsts": atcerējos perestroikas laika argumentus par veselības aprūpes reformu. Tolaik man tas šķita muļķīgi: pati ideja varbūt ir laba, bet tīri teorētiski, bet praksē mūsu ārstu kvalifikācija bieži vien nav tāda pati. Tomēr manā dzimtajā pasaulē šī ideja tālāk par runām nevirzījās. Bet šeit tā jau sen ir iesakņojusies....

Anastasija Vasiļjevna izrādījās tāda "ģimenes ārste". Viņa atcerējās Kostju no autiņiem. Varbūt tāpēc viņa uz Oļežku un mani skatījās cieši un uzmanīgi, it kā viņa būtu nevis sveša, bet gan stingra mātesmāsa.

Oļežka bija apmulsusi, turējās man pie rokas. Es atbildēju uz rentgena skatienu ar to pašu. Viņa joprojām biedēs manu bērnu, vecā bargā!

Anastasija Vasiļjevna patiešām neizskatījās pēc jaukas vecas pensionāres, bet gan pēc vecas raganas nevis "raganas" nozīmē, kā to saprata šajā pasaulē, bet gan pēc tipiskas ļaundarises no briesmīgām pasakām. Apmēram septiņdesmit gadus veca, tieva, grumbaina, ar āķīgu degunu un plānām lūpām, melnām acīm un artrītiski savilktiem pirkstiem. Izņemot to, ka viņas mati bija nevietā glīti saķemmēts pelēks kūlītis, gluds, mats līdz matam.

 Nu, nu, nu,  ragana pēkšņi pasmaidīja, putnam līdzīgi noliecot galvu uz sāniem, un iebiedējošais iespaids uzreiz izgaisa, it kā tā nemaz nebūtu bijis.  Tātad Oļegs un Marina. Nu, iepazīsimies.

Viņas balss bija spēcīga, pavisam ne sena, zema, bet ļoti patīkama. "Dzied, droši vien, skaisti,"  nez kāpēc nodomāju es.

 Sāksim ar tevi, jaunieti. Vai jūs apmeklējat skolu?

Oļežka kautrīgi pieskārās.

 Vai jūs vingrojat?

 Jā,  puisis atbildēja gandrīz čukstus.

 Vai tu zini tādu vingrinājumu: "saulīte"?

"Saules stars"  tā saucās spēka tests bērniem, ko es parādīju pirms iestāšanās kursos. Aizveriet acis un iztēlojieties sauli, kas spīd starp jūsu plaukstām.

 Es to varu izdarīt," Oležoks pasmaidīja. Viņam patika šis vingrinājums.

 Nāciet, parādiet man.

Es nevarēju atturēties, es arī paskatījos, noskaņojoties uz auru. Maigas koši sārtas mirdzuma spīdumi bija caurspīdīgi, tikko saskatāmi: dāvana tikko bija sākusi attīstīties. Taču starp viņas plaukstām tā spilgti dega, metot dzirksteles un izšaujot izaugumus. Patiesi, saule, bet ne maiga. Militāra.

 Nebaidies,  klusiņām sacīja Kostja.  Tu esi labs zēns, tev tik labi klājas.

 Vai tev patīk pastaigāties?  Anastasija Vasiļjevna jautāja.  Vai tu spēlē sniega bumbas ar zēniem? Vai tu brauc ar ragaviņām?

 Jā,  Oļežka pieskārās.

 Tev labi. Vai jūs protat peldēt?

Oļežka pagrieza galvu un atzina, saskumdams:

 Es esmu sliktākais klasē.

 Bet tu tikko esi sācis mācīties,  Kosta pieķērās blakus bērnam.  Iesācējam tev neklājas nemaz tik slikti.

 Tātad mēs uzrakstīsim rīkojumu taviem vecākiem, lai tevi papildus pieraksta uz baseinu. Vai tas ir labi?

Es nodomāju, baseins ir skolā, tas iederēsies mūsu kārtībā. Kāpēc es par to nedomāju? Divas reizes nedēļā pa stundai protams, nepietiek, turklāt, kā man teica Kostja, viņi tur pārsvarā spēlējas, nevis mācās peldēt.

 Tagad paskatīsimies, kā tavai mammai izdodas "saulīte". Marina?

Es sapratu, ka Anastasija Vasiļjevna gribēja redzēt: zinot Kostjas spēku, novērtējot mana pirmā bērna spēku un potenciālu, kā arī manu pašreizējo līmeni, ir iespējams izteikt prognozi par grūtniecības gaitu no "spēka", "dāvanas" viedokļa. Galu galā bērns būs apdāvināts, kas nozīmē, ka normālai attīstībai ir nepieciešams spēcīgs enerģētiskais fons. Protams, Kostja varēs to pabarot, bet galvenais šeit ir mana rezerve. Nu, gan Kostja, gan Ksenija Petrovna teica, ka salīdzinājumā ar augustu es esmu diezgan labi progresējusi, bet tad es biju nulles līmenī! Manā gadījumā grūtniecību vajag uzsākt spēka maksimumā, bet es diez vai sasniedzu savu maksimumu. Mēs ar Kostju mīlējām viens otru, bez aizsardzības vēlējāmies bērnu, bet mērķtiecīgi to "nedarījām". Vienkārši kā sanāca, tā sanāca. Un tagad es baidījos: vai nav par agru?

Bet Anastasija Vasiļjevna apstiprinoši klanījās. Viņa jautāja:

 Vai jūs mācāties?

 Pusstundu no rīta un nedaudz vakaros kopā ar Oļežku,  apstiprināju.  Un vēl nedaudz par mācībām.

 Pastāstiet man vairāk par savām studijām,  pavēlēja Anastasija.  Cik daudz jūs mācāties, cik daudz ieguldāt, cik ātri nogurstat.

Stingra tante. Vai viņa kaut kādā ziņā izklausās pēc Polevas, pēc tā, kā viņa runā? Es paraustīju plecus un sāku stāstīt, un viņa klausījās, brīžiem mājdama, brīžiem uzmulsdamās un purinādama galvu, tad pēkšņi nopūtās, pārtraucot mani gandrīz pusvārdā:

 Ar jums viss ir skaidrs, Marina Bat'kovna. Tas, protams, ir slikti, ka jūsu dzimtas koku nezina, bet, vispār, svarīgāk ir tas, kas ar jums tagad notiek. Un tas ir labi, ka tu vari kaut ko darīt sev par labu. Tu taču zini, ka tavi paša dziras iedarbojas labāk, vai ne?

Es pieskrēju, pēkšņi nobijusies. Atcerējos no savas iepriekšējās dzīves: par spīti visiem ārstu centieniem ietīt grūtnieces vates tūtā un aizliegt viņām visu, ko vien var, grūtniecība nav slimība. Tas ir pilnīgi dabisks stāvoklis, ko vienkārši ne vienmēr un ne visi var viegli panest. Pagaidām neko īpašu neesmu jutusi, bet vēl nav pat tik agri. Un viņi grib man izrakstīt kaut kādus medikamentus?

 Tātad, mīļais,  Anastasija Vasiļjevna izvilka no galda papīra lapu receptei.  Jūs redzat, kādi mums laika apstākļi, tāpēc profilakse, profilakse un vēl profilakse. Nekādu saaukstēšanās slimību vai, nedod Dievs, gripas un pneimonijas! Vai jums ir pamata recepšu grāmata?  Viņa izvilka grāmatu, ko mēs nupat bijām pētījuši, un es pieskrēju.  Paskaties. "Profilaktiskās kolekcijas," tu ņem piekto, septiņpadsmito un astoņpadsmito un pievieno divdesmit pirmo, ja esi ļoti noguris. Piekto un septiņpadsmito vari izdzert Kostja un Oļežka, nekāds ļaunums, tikai labums.

Es saprotoši pieskrēju, atzīmējot: pretvīrusu, tonizējošs, vitamīns.....

 Un mamma mums dod ūdeni!  Oļežka lielījās.  Vecmāmiņas zāles pret saaukstēšanos.

 Ko jūs dzerat?  Anastasija Vasiļjevna gandrīz ieņēma medību stāju. Es no atmiņas nolasīju recepti, piebilstot:

 Tā ir manas vecmāmiņas, ģimenes recepte.

 Hmm. Izklausās labi. Ģimenes, huh? Vai tā ir oficiāli pārbaudīta?

 Es nezinu," es nolaidu acis.  Redzi, vecmāmiņa Tonija nomira, pirms es nopietni sāku mācīties. Viņa man atsūtīja šo recepti, lai pagatavotu ģimenei.

 Ja es to darītu, tad dažādi meistari Kosta maigi ieteica.

 Tieši tā. Vai jūs vēlaties to darīt, Marina Batkovna?

Es pat uzreiz nesapratu, par ko viņa runā: tā bija ļoti strauja tēmas maiņa. Tāpēc Kostja atbildēja:

 Lai viņa vispirms nokārto eksāmenu un saņem sertifikātu. Tas ir nopietns jautājums.

 Tā nav sarežģīta recepte,  pārdomāti sacīja Anastasija Vasiļjevna.  Tā patiesībā ir vērtība: to ir viegli pagatavot, sastāvdaļas ir pieejamas, ilgstoši uzglabājamas, viegli lietojamas. Vai jūs zināt, kāpēc mums nepatīk izrakstīt kolekcijas?  viņa iebakstīja manā virzienā ar uzasinātu zīmuli.  Hmm?

 Kāpēc?  Es tiešām nesapratu: kas var būt vienkāršāks par kolekciju? Vāriet to un dzeriet! Precīzas devas parasti neprasa stingru uzņemšanas grafiku pārāk

 Jo viņi ir slinki! Nē, vai jūs varat iedomāties?! Slinkums izmērīt pareizo daudzumu, pareizi pagatavot un ievilkt! "Nav laika", "aizmirsu", "vīrs sajauca to ar novārījumu",  tie, ticiet man, ir visnekaitīgākie attaisnojumi! Un jums ir tinktūra, karotīte izmērīta un mutē, pat no pudeles uzreiz, nekāds kaitējums nenotiks, nav vajadzības pēc ļoti precīzas dozēšanas.

 Nevajag,  es klanījos, joprojām nesaprotot, ko viņa gribēja pateikt.  Tikai bērniem.

 Un bērniem, mana mīļā, uz tā paša pamata ir jāizstrādā sīrups, jūs saņemat kvalifikāciju dariet to. Ir daudz sīrupu bērniem, visi labi, varat izvēlēties, kas jums patīk. Bet pieaugušajiem, tieši tādiem aizņemtiem cilvēkiem, kuri aizmirst vai ir slinki, jūsu tinktūra ir vislabākā! Nu?

Tad nu mani tas pārsteidza.

 Pagaidiet, vai jūs ierosināt, ka es Anastasija Vasiļjevna?

 Kad jūs teicāt, ka jums ir C kategorijas eksāmens?

 Pēc divām nedēļām.

 Kad nokārtojat, izveidojiet partiju, atnesiet to man, mēs to pārbaudīsim, pienācīgi noformēsim un palaižam. Kāpēc? Nē, kāpēc tu man te plīvojat ar acīm? Jūs pats to teicāt: "Es gribu kļūt par meistaru!"  Tad kļūsti par Meistaru. Sāc.

 Tu esi pēkšņs,  es murmināju.  Pēkšņi. Nāc, es labprāt gribētu!

Patiesībā man pašam izstrādājums, kaut arī ne gluži mans, un no ģimenes receptēm, cūciņā noderēs! Es negrasījos apstāties tikai pie tējām.

 Tātad tas ir darījums. Un vēl kaut kas. Es pazīstu Polevu, bet mums ir maza pilsētiņa, mēs visi viens otru pazīstam, kas nodarbojamies ar vienu un to pašu biznesu. Pastāsti viņai, ka esi stāvoklī, ka tu ar mani tiekies. Sakiet viņai, lai izvērtē savā programmā, kas jums tur tālāk, varbūt ir jēga pēc šiem izmeklējumiem pārcelt jūs uz nākamo grupu vai pārcelt uz individuālo grafiku. Runājiet ar viņu. Jo es tevi uzklausīju, tu pret lietām izturies ļoti nopietni. Tas ir labi, labi darīts, bet slodze nav paredzēta grūtniecei.

 Bet "Bet man vajag šo studiju," es gribēju teikt, un tad sastinga. Jā, man tas ir vajadzīgs, bet ne tik kritiski, kā tas bija, pirms es apprecējos. Agrāk es meklēju izpeļņu, lai labi, neizdzīvotu, bet lai pati normāli dzīvotu un varētu dot visu nepieciešamo savam dēlam. Tagad tas ir vienkārši kaut kas tāds, ko es vēlos darīt, kaut kas tāds, ko man patīk darīt.  Jā, es to saprotu. Man nav tik ļoti jācenšas mācīties, man tagad jādomā par bērnu.

 Tieši tā. Tā bija ātra domāšana, laba meitene. Un tu, Kostiks, labi tev, ka esi atradis saprātīgu sievu. Nu, redzēsimies pēc divām nedēļām, lai redzētu, kā tev veicas ar eksāmeniem. Vai jebkurā laikā, ja tev kas vajadzīgs. Neaizmirsti pierakstīt jaunieti uz peldbaseinu!

***

Kostja uzreiz teica, ka viņš ar Polevu runās kopā ar mani, bet es nestrīdējos. Nezinu, vai Anastasija Vasiļjevna bija paspējusi viņam kaut ko slepus no manis pačukstēt, vai arī viņu izbiedēja vārdi par pārāk lielu slodzi vīrieši grūtniecības jautājumos bieži vien ir daudz paniskāki par sievām, un tas droši vien ir labi. Ir patīkami, ja par tevi uztraucas un rūpējas. Es nekad neesmu sapratusi sievietes, kuras ar putām pie lūpām runā par savām tiesībām uz nogurdinošu darbu. Tā ir perversa izpratne par autonomiju.....

Un es, mierīgi visu pārdomājot, nolēmu, ka pauze mācībās man nāks par labu. Es grasos gatavot autoru tējas kolekciju, tagad izmēģināšu vecmāmiņas tinktūru, un tajā pašā laikā man jāapgūst visi populārie "C" kategorijas krājumi un pamatreceptes, man vajag noietu, citādi kas gan es par Meistaru esmu? Tas viss prasa laiku, pūles un darbu. Un arī, ja jūs neprātīgā tempā neiespiežat sev galvā jaunu materiālu, tā vietā variet nostiprināt teoriju pirmajos divos posmos.

Bet par šo lēmumu es nerunāju man bija interesanti redzēt, ko ieteiks cilvēki, kuri visas nianses izprot labāk par mani.

Mājupceļā dēls paņēma Kostiu kārtā, jautājot, cik daudz citu zēnu iet uz skolas baseinu un vai viņš nebūs viņu vidū vismazākais, vājākais un neveiklākais. Es klusi pasmaidīju, klausoties, kā Kostja sasprindzina visus savus pedagoģiskos talantus, nomierinot puiku un noskaņojot viņu uz labāko, un mājās aizskrēju uz virtuvi, ierosinot maniem vīriem trenēties vannas istabā. Kostja droši vien nolēma, ka man vajag padomāt, un Oļežka pieņēma manu padomu par pilnu, tāpēc es vārīju kartupeļu biezeni un gulašu pavisam viena, klusiņām sev pie sevis čalojot.

Bet, pietiekami izšļakstījies un paēdis, mans dēls nešaubīgi devās gulēt, un Kosta beidzot mani apskāva, pievilka pie sevis, čukstēdams man galvā:

 "Mana meitenīte, cik ļoti es tevi mīlu. Rūpējies par sevi, mīļā, labi? Baba Nastja pareizi teica, ja tu taisnā ceļā nonāksi uz trešo pakāpienu, slodze nebūs grūtniecei.

 Tu viņu sauc par Baba Nastju?  Es biju pārsteigta.

 Es pie tā pieradu jau kopš bērnības, bet nekad to vairs nemācēju. Starp citu, viņa to zina un neiebilst. Man šķiet, ka viņai tas pat patīk.

 Nē, būtu labi, ja būtu tante.....

Kostja nopriecājās:

 Cik, tavuprāt, viņai ir gadu?

 Apmēram septiņdesmit.

 Deviņdesmit septiņi. Septiņdesmit gadu vecumā viņa bija,  viņš svilpa,  vai tu zini, kāda viņa bija? Ak! Četrdesmitgadnieki vīrieši skatījās uz viņu atpakaļ.

 Es jums apskaužu,  es nopriecājos.

Tagad Kostja bija pārsteigts:

 Ko gan apskaust? Tu tagad visu dari pareizi, tāpēc ilgi dzīvosi un ilgi būsi jauns. Es jau teicu, ka tu esi laba meitene.

Atkal ir parādījies kaut kas, par ko es nezinu. Nē, man noteikti vajag pauzi, kaut vai ne pavisam prom no mācībām, bet vismaz atšķaidīt mācību grāmatas ar daiļliteratūras grāmatām. Vai arī, vaun, kopā ar Oļežku noskatīties kādu filmu, vismaz multfilmas un bērnu izglītojošus raidījumus. Un tad televizors jau mēnesi ir nopirkts, un es esmu redzējusi tikai tās divas vai trīs ziņu programmas.

 Par ko tu domā?  Kostja mani viegli noskūpstīja uz tembra, acs kaktiņā, pie auss.  Nesaki man, ka tas ir par mācībām!

 Tu pasmiesies, bet nē,  es nedaudz pagriezos, lai viņš varētu ērtāk aizsniegt manas lūpas.  Tikai par to, ka man nav laika lasīt grāmatu vai skatīties televizoru, kamēr mācos, un ka tas nav ļoti labi. Tavai vecmāmiņai Nastjai ir taisnība, mums vajadzētu atpūsties.

 Tieši tā,  Kosta pieskārās. Un tad mums vairs nebija par ko runāt....

Un es aizmigu pilnīgi nomierinājusies. Protams, viss būs labi, jo es neesmu viena, mans mīļotais mani apskauj, pat miegā piespiežot mani pie sevis, un viņa plauksta gulstas man uz vēdera, tieši tur, kur deg sīka jaunās dzīvības dzirksts.

"Mamma un tētis rūpēsies par tevi kopā, bērniņ vai tu esi bērniņš? Eh, žēl, ka šajā pasaulē vēl nav izgudrots ultraskaņas aparāts"

Es sapņoju par savu meitu, smieklīgi nopietnu meitenīti margrietiņu vainagā. Sapņoju, kā vecmāmiņa Tonija glāsta viņas baltmataino galvu un saka man: "Priecājos es, Marina, ka tu mācies, un vēl vairāk priecājos, ka tev būs meita-zaļumniece. Lai nav manas asinis, bet tomēr turpinājums. Būs kāds, kas nodos prasmi tālāk." "Būs kāds, kas nodos prasmi tālāk." Un tā es uzrunāju viņu.

Un no rīta viss ritēja kā parasti, bet, pirms devāmies uz nodarbībām, Kostja man atgādināja:

 Es atnākšu pie tevis pēc tavām nodarbībām, un Oļežku es atstāju blakus klasē, viņi viņu pieskatīs.

Es zināju, ka pārējos grupas bērnus paņēma agrāk: mūsu nodarbības ar Polevu tagad bija garākas nekā pirmajos divos mēnešos, no rīta līdz pusdienām, un dažreiz mums bija nedaudz laika arī pēcpusdienā. Mēs trīs vēl pusdienojām skolas ēdnīcā, tad mēs ar dēlu devāmies mājās, un Kostjas darba diena ilga līdz sešiem vakarā.

Tagad grafiks mainīsies: Oļežka pēc pusdienām gulēs šeit, bērnu istabā, pēc miega un pēcpusdienas našķiem dosies uz peldbaseinu un kopā ar Kostju atgriezīsies mājās. Es biju mazliet noraizējusies, kā bērns pieradīs pie veselas dienas bez mammas, bet, no otras puses, šī ir skola, par kādu viņš sapņoja. Un Kosta viņu pieskatīs.

"Grūtniecība, ne grūtniecība,  nodomāju,  un dzīve kā ritēja no sākuma, tāpēc un steidzas, tikai ir laiks." "Nebūs grūtniecība,  nodomāju,  un dzīve kā ritēja no paša sākuma, tāpēc un steidzas, tikai ir laiks." Bet man tas patika. Sākumā tas man palīdzēja aizmirst pagātni, tagad Ko lai saku, es vienkārši jutos dzīva šajā trakulīgajā ritmā, rūpēs par bērnu, jaunajā laulībā, mācībās un grandiozos nākotnes plānos. Jaunība mani nesa uz viļņa viļņa viļņa kā gan man tas varēja nepatikt?!

Un tagad es porcelāna jaucējkrānā malu smaržīgu fenheli, māti un pamāti, piparmētru, sajaucu pamatu pretklepus uzlējumam, piepildu to ar spēku. Es vēroju, kā brūnais garšaugu maisījums mirdzēja ar attīrošo apžilbinošo balto burvju baltumu un tad sāka mirdzēt ar vienmērīgo smaragdzaļo veselības dziedniecības gaismu, un pasmaidīju: labs darbs. Viss, ko pagatavojām šajā nodarbībā un ko meistars Poleva atzīs par piemērotu, nonāks skolas medmāsas kabineta medicīnas kabinetā. Tāpēc šeit mēs izšķiram populārākās lietas. Atceros, Marinas vecajos krājumos ir liels maiss fenheļa; mums jāskatās, kur vēl to izmanto. Poleva mums tādas lietas nestāsta, mēs protam lasīt, un, ja kāds domā, ka viņam papildu zināšanas nav vajadzīgas,  nu, tā ir viņa lieta. Es neatlaidīgi piepildīju skapi ar Polevas ieteiktajām uzziņu grāmatām, bibliotēkā paņēmu institūta mācību grāmatas teorijas nostiprināšanai, ilgi rakņājos recepšu grāmatās, un ar katru dienu arvien labāk un labāk sapratu, cik daudz vēl nezinu, cik daudz laika būs vajadzīgs, lai izaugtu līdz meistaram.

Назад Дальше