Kaķis. Lietošanas instrukcija - Auziņa Jolanta


Jolanta Auziņa

Kaķis. Lietošanas instrukcija

Pirmā sadaļa Kaķēns

Kā izvēlēties kaķēnu



Iespējams, jūs jau tagad esat nolēmis, ka vairs nevarat dzīvot bez kaķa. Jums steidzami nepieciešams pūkains bandīts, kas jūsu dzīvē ienestu prieku un jaunu atbildības līmeni. Kaķis ir pašpietiekams dzīvnieks, taču tam patīk, ja par to rūpējas; tas nepalaidīs garām iespēju apsēsties cilvēkam uz kakla un pakārties. Tāpēc ir vērts sagatavoties četrkājainā laupītāja parādīšanai. Vismaz iegādājieties barību, bļodas, pildījumu, pakaišu kastīti un skrāpēšanas posteni. Varētu šķist, kāpēc trīssimt gramu smagam kaķēnam vajag tik daudz mantas? Fakts ir tāds, ka dzīvnieks netiks galā ar nepieciešamību čurāt tualetē un sēdēt pie galda, prasot instrumentus, lai sagrieztu kotleti. Kaķis, lai arī ir mazs, bet viņam ir jābūt personīgām mantām, lai dzīvotu pienācīgu dzīvi mājā. Turklāt šiem dzīvniekiem patīk, ja kaut kas pieder tikai viņiem vieniem pašiem. Zināmā mērā kaķi ir egocentriski saimnieki, kuriem nepatīk, ja viņu mantas izmanto kāds cits.

Kad lēmums ir pieņemts un esat sev teicis «drīzumā manā dzīvē būs kaķis», ir vērts padomāt par šķirnes izvēli. Kaķi ir ļoti dažādi pēc sava temperamenta: ir mazāk aktīvi, ir vairāk. Daži nevar pastāvēt vieni noslēgtā telpā, un kādam, gluži pretēji, nepatīk kompānija. Izvēloties kaķēnu, paļaujieties uz savu temperamentu un ģimenes dzīvesveidu. Ja esat aktīvs un jums ir bērni, jums, visticamāk, derēs tādas pašas temperamentīgās šķirnes kaķēni: siamieši, abesīnieši, bengāļi. Tie ir īsti motori bez bremzēm, kas un miruši pacelsies, ja nepieciešams. Ja jūsu ģimene ir mierīga un klusa vai varbūt jūs dzīvojat viens un jūsu mīļākais hobijs ir gulēšana uz dīvāna, tad iepriekš minētās šķirnes, visticamāk, nebūs piemērotas, jo to hiperaktivitāte jūs nogurdinās. Viņiem ir nepieciešama liela uzmanība, tāpēc sēdēšana krēslā, izstiepusi kājas savās iecienītākajās čībās, jums nederēs. Pie šāda dzīvesveida mēs ieteiktu klusākas šķirnes, kuru aktivitāte nav tik izteikta: britus, eksotus un persus. Šie kaķi nebakstīsies pa griestiem un neslēpos pa sienām, taču tas nenozīmē, ka viņi visu dienu guļ uz spilveniem un nekustina ķepas. Kaķa saimnieka uzdevums ir izveidot harmonisku struktūru, kurā visi iesaistītie ir apmierināti.

Parunāsim par to, kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties kaķēnu. Ļoti iesakām apmeklēt māju, kurā dzīvo jūsu nākamais mājdzīvnieks, lai noskaidrotu tās lietas, kas vēlāk palīdzēs jums izdarīt pareizo izvēli. Vispirms pievērsiet uzmanību videi, kurā kaķēns tiek turēts. Tīrība ir veselības atslēga, jūsu nākamajam mājdzīvniekam jādzīvo labos apstākļos. Ieejot telpā, kurā tiek turēti kaķēni, nedrīkstētu dzirdēt skābu smaku, kuras avots visbiežāk ir caureja. Ja dzīvnieki tiek turēti grupās, infekcija izplatās diezgan ātri. Ja sajūtat šādu smaku vai redzat, ka viss ganāmpulks šķauda un burtiski uz ķepām apviļā smārdus, esiet modri. Paņemot kaķēnu no šādas vietas, jums jebkurā gadījumā būs jārūpējas par tā ārstēšanu.

Ja iespējams, būtu labi apskatīt kaķēna vecākus. Ieraugot viņus, jūs varēsiet saprast, kā kaķēns izaugs: tā uzvedību, aptuveno izmēru un šķirnes īpašības.

Ļoti svarīgi ir novērtēt apstākļus, kādos dzīvnieki tiek turēti. Jums vajadzētu satraukties, ja redzat, ka kaķēni sēž būrī un sazinās tikai ar brāļiem, māsām un mammu. Būtībā šādos apstākļos viņi ir atstāti paši sev. Ir ļoti svarīgi, lai mazuļi jau no dzimšanas tiktu socializēti ar cilvēkiem, kas par tiem rūpējas, jo tieši šajā periodā, no četru līdz astoņu nedēļu vecumam, tiek likti pamati kaķa nākotnes attiecībām ar cilvēkiem. Nepietiek tikai iztīrīt pakaišu kastīti un piepildīt bļodas ar barību, ar kaķēnu ir jāspēlē, jāgludina un jāpaslavē, jārīkojas ar viņu kā ar mazu bērnu. Tikai tādā gadījumā no mīļa kaķēna izaugīs mājas manipulators, kuram patīk sēdēt uz rokām. Ja cilvēks mazuļiem pievērsīs maz uzmanības, tas novedīs pie tā, ka dzīvnieciņš nākotnē slikti pārdzīvos saskarsmi ar cilvēkiem un, visticamāk, pārvērtīsies par nedraudzīgu introvertu, kurš ir pieķēries savai personai, nemīl cilvēku sabiedrību, un jebkurš glāstīšana viņam radīs neaprakstāmas šausmas uz agresijas robežas. Tāpēc pievērsiet uzmanību tam, cik cieši jūsu topošais mājdzīvnieks komunicē ar cilvēku, kurā viņš dzīvo.

Pievērsiet uzmanību arī tam, ar ko viņi baro dzīvniekus. Kaķēna veselība ir noteikta un pateicoties uzturam. Ja pārdevējs jums stāsta: «Mēs viņus barojam ar Wiskas un viņi ēd», jums vajadzētu šaubīties, jo ar šādu uzturu negaidiet, ka dzīvnieks izaugs vesels un spēcīgs.

Pieņemsim, ka jūs esat apmierināts ar telpu, kurā tiek turēti kaķēni: nav spēcīgu smaku, dzīvnieki ir mierīgi un laimīgi, viņi ēd labu barību un ir aktīvi. Jums jāapskata metiens un jāatrod kaķēns, kas atbildīs šādiem kritērijiem: mazulim jābūt aktīvam, sabiedriskajam, jāspēlē ar brāļiem un māsām, nebaidās no svešiem cilvēkiem; viņa kažociņam jābūt spīdīgam, un vēderiņš nekādā gadījumā nedrīkst izskatīties uzpūsts; acīm jābūt tīrām, bez izdalījumiem. Paskatieties zem astes, kaķēna pakaļgalam jābūt tīram, bez caurejas pazīmēm. No visiem vēlams izvēlēties visaktīvāko un pozitīvāko draugu, ar kuru kopā nodzīvosiet visu viņa mūžu, un tas parasti ir 1720 gadi. Jebkurā gadījumā, izvēloties kaķēnu, ieklausieties savā sirdī. Bieži gadās, ka, satiekot viens otru ar skatienu, jau no pirmajām minūtēm saprotat, ka tieši viņš ir tas, kurš ar jums manipulēs visu mūžu.



Pirmā diena mājā

Jā! Izvēles mokas ir beigušās, un drīzumā jums būs skaists četrkājains puika, kurš ieņems vietu jūsu sirdī un kļūs par galveno mājā. Parasti kaķēna adaptācija jaunā vietā aizņem trīs dienas, tas ir aizraujošs laiks visiem. Dzīvniekam tāpēc, ka pārceļas uz nepazīstamu teritoriju, un cilvēkam tāpēc, ka viņam ir jūra papildu pienākumu. Kaķēna uzvedība mājoklī veidosies, galvenokārt balstoties uz viņa instinktiem, un prasmes un ārišķības parādīsies pakāpeniski.

Kad pārnēsātājs ar kaķēnu tiek ienests mājā, pirmais, kas ir jādara, ir jānovieto to izolētā vietā. Neizvelciet dzīvnieku ar varu, parādiet viņam savas istabas un pastāstiet, kur ir tualete, kur virtuve un kur var skatīties ziņas «Pirmajā kanālā». Jūsu uzdevums ir nodrošināt mājdzīvniekam klusumu un mieru, lai viņš pēc iespējas ātrāk pielāgotos jaunajiem dzīves apstākļiem. Lai to izdarītu, ierādiet viņam nelielu istabu vai klusu vietu. Ja jums ir studio tipa dzīvoklis, novietojiet transportieri, piemēram, virtuvē un atveriet durvis. Kad kaķēns jutīsies drošībā, viņš pats iznāks ārā, lai izpētītu teritoriju. Dažiem kaķēniem tas prasīs nedaudz laika, un viņi gandrīz uzreiz pametīs pārvadāšanas kastīti, lai izpētītu savu jauno mājvietu, šņaucot apkārt un lepni paceltu asti. Citi kaķēni var būt kautrīgāki un tiem būs nepieciešams ilgāks laiks, lai pielāgotos. Šādi kaķēni no pārnēsātāja uzreiz neiziet, viņi dod priekšroku sēdēt iekšā un pārliecināties, ka ir drošībā.

Blakus pārnēsātājam novietojiet bļodas ar barību un ūdeni, bet citā stūrī paplāti ar pildījumu. Visam kaķēna dzīvības nodrošinājumam jāatrodas vienā perimetrā. Un pats svarīgākais: nenovietojiet bļodas netālu no pakaišu kastes!

Ja dzīvnieks ilgstoši sēž transportlīdzeklī, paņemiet rotaļu stieni un viciniet to kaķēna tuvumā. Šādā veidā jūs pārslēgsiet mazuļa uzmanību uz spēli. Pakāpeniski dzīvnieks aizmirsīs par stresu, kas saistīts ar jaunu vietu, smaržām un svešiem cilvēkiem. Tiklīdz kaķēns iedziļinās spēlē, aiznesiet makšķeri tālāk, lai viņš pamestu savu slēptuvi. Tā viņš sāks iepazīties ar jauno telpu. Ja viņš joprojām sēž iekšā un nereaģē, atstājiet viņu kādu laiku vienu. Dažiem kaķēniem ir nepieciešams klusums, lai pielāgotos.

Var gadīties, ka kaķēns visu dienu sēž pārnēsātājā un tikai tad, kad satumst, sāk uzmanīgi iziet ārā un izpētīt teritoriju. Var gadīties, ka mazulis iznāk ārā, pastaigājas pa istabu un pēc tam paslēpjas kādā nomaļā vietā. Tā ir sava veida dzīvnieka mītne, kur tas jūtas droši. Ļaujiet mazulim izveidot savu slēptuvi zem dīvāna, krēsla vai skapī.

Ir gadījumi, kad kaķēns ir tik kautrīgs, ka to nevar izvilināt ārā ar makšķeri, burkāna peli vai kārumiem. Tad ir vērts mēģināt mazulīti izvilināt no slēptuves pašam. Neuztraucieties, jūs neesat noķēris gļēvu, vienkārši viņa pašsaglabāšanās instinkti ir tik spēcīgi, ka viņš nespēj domāt par neko citu, kā tikai aizsargāt sevi. Šajā situācijā ir svarīgi palīdzēt, nevis biedēt. Kad kaķēnu izdabūsiet ārā, pārceliet to uz kādu stūri. Jums nav nepieciešams nemitīgi glāstīt mazuli un teikt: «Tev nedraud briesmas.» Tas nav jādara, lai jūs varētu to glāstīt. Ticiet man, tas nepalīdzēs. Centieties kaķēnu iesaistīt spēlē, lai medību instinkts pārvarētu pašsaglabāšanās instinktus.

Parasti pirmo dienu jaunā vietā dzīvnieks neēd, nedzer un neiet uz tualeti. Šādas uzvedības iemesls ir stress. Vispirms kaķis domā par drošību un tikai pēc tam par visu pārējo. Tāpēc uz pāris dienām atstājiet paliktni telpā, kur atrodas viņa bļodas un pārnēsātājs. Kad kaķēns būs apguvis visu dzīvokli, varat droši pārvietot viņa tualeti uz jums ērtu vietu, piemēram, vannas istabā.

Palīdziet kaķēnam, parādiet viņam viņa jauno mantu: gaiteni, guļamistabu, virtuvi, bet tikai pakāpeniski, nevis visu uzreiz. Ticiet man, ka laikā, kamēr jūs dzīvosiet kopā, jūsu kaķis labāk par jums zinās par visām slēptajām dzīvokļa vietām. Jūs to sapratīsiet, kad pārmeklēsiet visas istabas un plauktus, bet tā arī neatradīsiet, kur šim pūkainajam bandītam patīk būt vienam pašam ar sevi. Un nav svarīgi, vai tu skraidīsi apkārt kopā ar Korvalolu, sveroties par sirdi un kliedzot: «Mans Barsiks ir pazudis!» Vienkārši Barsiks ir nolēmis padomāt par Visuma uzbūvi pilnīgā vientulībā.



Tikšanās ar bērniem



Pirms mazuļa piedzimšanas lielākā daļa mājas kaķu uzskata, ka pasaule griežas ap viņiem. Taču līdz ar mazuļa piedzimšanu prioritātes mainās un gandrīz visa uzmanība tiek pievērsta jaundzimušajam. Šajā laikā nevajadzētu aizmirst par mājdzīvnieku, jo ģimenes locekļu skaita izmaiņas radīs stresu ne tikai jums, bet arī kaķim. Centieties veltīt laiku pūkainim, sakiet, ka viņš ir labs, mīlīgs un gudrs, pat ja tam ir ļoti viduvējas attiecības ar patiesību. Dzīvniekam ir nepieciešama uzmanība un mīlestība, lai gan tas ne vienmēr to izrāda. Bieži vien topošie vecāki uztraucas, ka kaķi var izrādīt agresiju pret bērnu vai kaut kādā veidā viņam kaitēt. Parasti pirmajā iepazīšanās reizē kaķis nelien ar apskāvieniem pie bērna. Drīzāk viņš būs nobijies, īpaši, ja bērns kliedz un raud. Tikai pēc kāda laika pūkains atnāks pie sevis un sāks pētīt un pētīt jauno objektu, kas parādījies, kā viņš uzskata, viņa teritorijā. Šajā brīdī uzmanīgi pietuvini jaundzimušo dzīvniekam, lai tas to apņirgst, un aplūko tā reakciju. Ja mājdzīvnieks paliek mierīgs un neizrāda nekādu interesi, jums nav nepieciešams veikt nekādus turpmākus īpašus pasākumus.

Ja dzīvnieks nobīstas, ieraugot bērnu, un cenšas paslēpties tas nav slikti, bet, ja tas sūkstās un izliek muguru, tad jāsāk iepazīšanās ar smaržām. Vispirms ļaujiet dzīvniekam sajust bērna lietas. Viņam tās nesagādā nekādas briesmas un iepazīstina viņu ar jauno ģimenes locekli neklātienē.

Jūs varat mēģināt apmainīties ar smaržām. Piemēram, viens no vecākiem tur dzīvnieku, bet otrs vecāks tur bērnu. Tad pieaugušie apmainās priekšmetiem, un kaķim ir iespēja iepazīties ar jaunām smaržām uz sava «vecā» cilvēka.

Nereti topošās māmiņas uztraucas, ka kaķis ieņems bērnam paredzēto vietu, piemēram, gultiņu vai ratiņus. Viņas visvairāk baidās, ka mājdzīvnieks gulēs uz mazuļa, kamēr viņš guļ, un burtiski viņu nožņaudzīs.

Nav grūti atradināt nerātnu kaķi no gulēšanas uz bērnu lietām. Izmantojiet kādu no šiem padomiem.

 Paņemiet tukšas 0,5 vai 1 litra plastmasas pudeles, sasieniet tās kopā pie kakliņa, ievietojiet iekšā monētas vai krelles un šādu noformējumu novietojiet uz bērna guļvietas. Kad jūsu kaķis ielēks bērna gultiņā vai ratiņos, viņš piezemēsies uz šīm pudelēm. Pirmkārt, viņam nepatiks skaņa, ko tās izdod pērlīšu un pārmaiņu dēļ, un, otrkārt, kaķis vienkārši nespēs uz tām ērti iekārtoties. Vislabāk šādas pudeles novietot gultiņā un ratiņos mazulim vēl pirms viņa ierašanās ģimenē, lai kaķis šīs vietas neaizņemtu, jo vēlāk jums būs grūti izskaidrot, kāpēc uz tām pretendē kāds cits, ļoti kliedzošs un čīkstošs.

 Paņemiet tāda paša izmēra segu kā gultiņa un aplīmējiet to ar abpusēji līmlenti. Tad ielieciet to iekšā ar lipīgo pusi uz āru. Kad kaķis nolems iešūpoties mazuļa gultiņā un ielēks tajā, viņš būs ļoti pārsteigts, ka viņa ķepas atrodas uz lipīgās virsmas. Ja dzīvnieks ir labi audzināts, tas atstās teritoriju. Ja tas nav tik labi audzināts, tas sākumā cīnīsies un tad atstās teritoriju. Šāda uzvedība ir saistīta ar to, ka 99,9% kaķu nespēj izturēt lipīgas virsmas. Protams, neatlaidīgi indivīdi mēģinās uzlēkt vēlreiz, neticot šādam trikam, bet parasti trešajā reizē kaķi sapratīs, ka lipīgums nav pazudis, un teiks sev: «Es tiešām negribēju», pagriezīsies un aizies, pārtraucot turpmākos mēģinājumus.

Neatkarīgi no tā, vai esat to pamanījuši vai nē, lielākā daļa kaķu baidās no maziem bērniem. Zinātnieki ir nonākuši pie secinājuma, ka bērna raudāšanai ir augsts diapazons, kas kairina dzīvniekus un rada nelīdzsvarotību viņu mērotajā dzīvē. Tāpēc kaķiem īsti nepatīk pavadīt laiku pie kliedzošiem bērniem un viņi cenšas pēc iespējas ātrāk pamest istabu, atstājot cilvēkus vienus pašus ar savām problēmām.



Iepazīšanās ar suņiem



Pastāv stereotips, ka kaķis un suns ir nesamierināmi ienaidnieki. Līdz ar to pastāv neizpratne par to, kā iepazīstināt divus pretēju nometņu pārstāvjus un pārvērst viņu kopdzīvi par «dolce vita». Mēs vēlamies apliecināt, ka tajā nav nekā sarežģīta. Jums nepieciešams nedaudz laika, pacietības un, pats galvenais,  pareiza pieeja.

Ja kaķa dzīvē ir parādījies suns, jums būs jāstrādā kā tulkotājam, jo šie dzīvnieki runā pilnīgi dažādās valodās. Iedomājieties, ka esat apprecējies ar ārzemnieku un lielākā daļa viņa ieradumu un tradīciju jums ir sveši un ne visai saprotami. Kaut ko līdzīgu piedzīvos arī jūsu mājdzīvnieki, dzīvojot kopā.

Patiesībā šie dzīvnieki var būt brīnišķīgi kompanjoni. Internetā ir jūra video, kā kaķis un suns kopā šturmē ledusskapi, meklējot ēdienu, kamēr viņu cilvēks ir aizņemts ar darāmajiem darbiem. Un bieži vien kaķis ir tas, kurš vada šo kompāniju, bet suns ir tikai pazemīgs izpildītājs. Un, ja pēkšņi šie laupītāji tiek pieķerti nozieguma vietā, kaķim meistarīgi izdodas radīt vienaldzīgu sejas izteiksmi, kamēr suņa acīs lasāma sirsnīga atzīšanās un tūkstoš atvainošanās.

Nesaprašanās starp šiem dzīvniekiem rodas sliktas komunikācijas dēļ. Pēc dabas viņiem ir atšķirīgi «pamatnosacījumi». Tas, ka suņa psiholoģija ir saasināta pēc formulas «vajātājs upuris», visu, kas skrien sunim priekšā, viņš uzskata par objektu, kas obligāti jānoķer. Ja suns uz ielas ierauga skrienošu kaķi, viņš sāk to vajāt. Un kaķis, ieraugot suni, uzreiz jūtas kā upuris, parasti lieluma atšķirības dēļ. Pirmais, ko viņai saka instinkts, ir «raustīt nagus». Tā ir nepatikšana, jo kaķis ar šādu uzvedību provocē suni. Ja vēlaties sadraudzēties starp abām «karojošajām» nometnēm, jums jāpanāk, lai kaķis nejustos kā upuris un suns neuzskatītu kaķa uzvedību par aicinājumu medīt.

Дальше