Pārmaiņu vēji - Auziņš Edgars 2 стр.


Piemēram, mūsu stacijā bija šis puisis Žora Sičeva. Viņš devās uz gadatirgu un droši izgāja cauri «muitai». Un tirgū viņam vajadzēja piedzīt parādu no viena tirgotāja. Viņš to paņēma, tas ir. Es nopirku sev dažus sīkumus. Atgriežoties. Viņi viņu vēlreiz izkratīja «muitā». Un pēkšņi izrādās, ka preces ir, bet tik patronu, cik bija, tik daudz vēl palicis. Tiklīdz Žora sāka viņiem skaidrot pašreizējo situāciju, viņi aizbāza viņam muti, lai viņš nekliedz, un aizveda. Tāpēc viņš nekad neatgriezās Ladozhskaya. Viņi nošāva nabagu.

Tās ir lietas, kas notiek šeit, Sanktpēterburgas metro.

 Labi. Tagad ej, man vajag gulēt.

Mamma nopūtās un aizvēra acis. Viņai ir taisnība. Labākās zāles viņai tagad ir atpūta. Es apsedzu viņu ar segu, noskūpstīju viņas saburzīto pieri un izgāju no telts.

Ārā, kā sarunāts, mani gaidīja onkulis Vova. Es paspēru soli viņam pretī un, iespējams, simto reizi uzdevu jautājumu:

 Vai viņa varēs izkļūt?

Tēvocis Vova nolaizīja savas sausās lūpas un kādu brīdi klusēja.

 Zini, Oļeg, es neesmu ārsts un nevaru neko droši pateikt

«Bet tomēr,» es viņu pārtraucu. Es ļoti labi zināju, ka viņš studē medicīnu tikai tāpēc, ka viņam tas bija interesanti. Kopš bērnības es lasīju grāmatas par bioloģiju un anatomiju, nemitīgi tracinot īstus ārstus, uzdodot viņiem jautājumus pēc jautājuma. Tomēr viņš bija tikai teorētiķis.

«Es domāju, ka jūsu mātei ir iespēja,» tēvocis Vova piesardzīgi sacīja.

Un, lai gan viņa vārdi neizklausījās pietiekami pārliecināti, viņa atbilde mani tomēr nomierināja.

«Izskatījās, ka tu vēlējies ar mani par kaut ko runāt.» es klausos.

 Oļeg, man tev ir priekšlikums. Jūs zināt Pjotru Daņilihu, vai ne?

 Es zinu, kāpēc nezināt.

Pjotrs Daņilihs demolētājs. TNT, dinamīts un citas sprāgstvielas, varētu teikt, ir viņa asinīs. Lai cik paradoksāli tas nešķistu, Pjotrs Daņiļs nezina reizināšanas tabulu, bet gandrīz visu par šīm lietām. Reizēm viņš un viņa biedri, kuri arī daudz zināja par šo lietu, devās uz sarkano līniju un uzlika tur pāris mīnas. Pateicoties viņa darbam, tika iznīcināti vairāki desmiti «sarkano».

Pjotra Daniļiha un viņa komandas darbs ir bīstams un riskants. Jāuzmanās ne tikai ar sprāgstvielām, bet arī katru sekundi jābūt sardzē, lai «sarkanie» viņus nepārsteidz. Bet līdz šim no visiem saviem reidiem viņi ir atgriezušies dzīvi un neskarti, kas nevarēja vien priecāties.

 Tātad. Viņš vēlētos jūs ņemt līdzi reidā uz Dostojevsku.

 Es?  manam pārsteigumam nebija robežu.  Es! Bet kāpēc? Es ne velna nezinu par šīm lietām

 Un tev tas nebūs vajadzīgs. Viņš vienkārši vēlas, lai tu būtu viņu miesassargs, vai kā? Būtībā viņš tos aizsargāja, kad viņi darīja savu darbu.

Es par to domāju. Tas ir diezgan vilinošs piedāvājums. Interesanti, riskanti, bīstami. Tas smaržo pēc nāves, bet man tas patīk, lai cik absurdi tas neizklausītos. Turklāt es nekad neesmu bijis Dostojevskā, kopš biju ieslēgts metro.

 Oļeg, ja nevēlies, pasaki man. Pjotrs Daņilihs sapratīs.

 Kādas runas, protams, ka gribu!

 Nu tad ej pie viņa un pastāsti par savu lēmumu. Es domāju, ka viņš priecāsies dzirdēt, ka jūs piekrītat.

Tagad ir skaidrs, kāpēc onkulis Vova nevēlējās, lai mana māte dzirdētu mūsu sarunu. Viņa nekad nepiekristu mani palaist un būtu ļoti nervoza. Un viņas gadījumā nav iespējams nervozēt. Es viņai pat nekad nestāstu par ārkārtas situācijām, kas dažkārt rodas dežūras laikā.

Kopumā es netērēju laiku un sekoju tēvoča Vova padomam. Pjotra Daniļiha telts atradās divas līnijas no šejienes, otrā no malas. Taču, kad piezvanīju, paziņojot par savu ierašanos, un iegāju teltī, ieraudzīju, ka Pjotram Daņiliham ir ciemiņš. Viņi bija noliecušies virs metro kartes, izdarīja tajā dažas piezīmes un enerģiski runāja par kaut ko.

Viesis pēkšņi iztaisnojās, nolieca galvu pa labi, tad pa kreisi, izstiepdams kaklu, un rūpīgi nopētīja mani no galvas līdz kājām. It kā viņš mani pētītu. Jūs būtu domājuši, ka viņam galvā ir skeneris un viņš tagad taisa manu rentgenu. Viesam Pjotram Daņiliham bija tik auksts, neizteiksmīgs skatiens, ka es jutos kaut kā neomulīgi. Es gribēju, lai viņš pārstātu uz mani skatīties, bet acīmredzot viņš nevarēja nolasīt manas domas.

Šo vīrieti es redzēju pirmo reizi mūžā. Viņš droši vien nav no mūsu stacijas, pretējā gadījumā man vajadzēja viņu satikt vismaz vienu reizi. Interesanti, ko viņš šeit dara? Un kad viņš beidzot beigs skatīties uz mani?

 Ak, Oļeg, sveiks!  Pjotrs Daņiļs paskatījās uz augšu no kartes un pienāca pie manis, lai paspiestu roku.

 Sveiki!  mūsu demolētājam plauksta nebija tik liela kā man, un pirksti bija garāki un tievāki, bet tas mani nepārsteidza biznesā, kur jāstrādā ar tādām lietām kā trotila un dinamīts, vajag tieši tādas rokas, un nevis milzu ķepas.

 Atvainojiet, man šeit jāparunā ar draugu, un tad es parunāšu ar tevi. Labi? Ejiet apmēram piecpadsmit minūtes un pēc tam nāciet iekšā.

«Nav problēmu,» es teicu un beidzot aizgāju no šī briesmīgā svešinieka skatiena. Bet pat ārpus telts man šķita, ka viņš turpināja urbties manī ar savām mazajām, nedaudz sašaurinātajām acīm.

Ko es varu izdarīt piecpadsmit minūtēs? Jā, daudzas lietas! Aizņemieties no bibliotēkas jaunu žurnālu un pārskatiet to. Vai arī dodieties uz Juru un pāris reizes paspēlējiet ar viņu «muļķi». Ne aiz vēlmes, kā parasti, bet vienkārši aiz intereses. Bet es rīkojos gudrāk un devos uz Ladožskas galu, kur aiz dzelzs sienas bija eskalatori, kas mūs norobežoja no ārpasaules. Ir pagājis ilgs laiks, kopš viņi uzcēla pasažierus uz kāpnēm, un tikpat sen viņi tos nenolaida.

Griestos, ļoti tuvu šai sienai, ir iedzīts spēcīgs āķis, caur kuru tiek izmesta virve. Tā vienā galā karājās piesiets mārciņas atsvars, otrā bija neliela cilpiņa. Šis dizains tika izmantots spēka vingrinājumiem.

Strādājot pie šī pilnīgi nepretenciozā simulatora, es pavadīju daudzas sava brīvā laika stundas un galu galā uzpumpēju dažus diezgan pienācīgus muskuļus.

Es atkal uzzināju par kultūrismu no žurnāla. Mani tik ļoti pārsteidza kultūristu veidotās formas, ka es uzreiz gribēju tādu pašu ķermeni.

Pēc apmēram pusotra gada es savu plānu īstenoju. Neteiktu, ka izrādītos staigājošs muskuļu kalns, bet muskuļi bija attīstīti, manuprāt, diezgan labi. Tagad es strādāju sporta zālē, lai saglabātu savu figūru formā.

Dažreiz mani mocīja jautājums: kāpēc es to darīju? Jā, tas ir skaisti, bet tas ir labs veselībai. Bet jūs nevarat pārsteigt meitenes ar saviem muskuļiem gandrīz nav neviena, ar ko parādīties. Kā jau teicu, jums joprojām ir jāmeklē skaista meitene. Un vispār metro ar pliku rumpi dižoties nevar. Tas nav ne ētiski, ne higiēniski.

Neskatoties uz to, es neko nenožēloju. Galu galā ar to nav nekā slikta.

Es iebāzu roku cilpā, ar roku cieši satvēru kabeli un novilku to uz leju. Viens divi trīs Pudiņš man vairs nešķita tik smags kā pirmajās nodarbību dienās. Četri pieci seši Nenāktu par ļaunu pakārt kaut ko smagāku. Tikai ko? Vai man jālūdz Leni nogādāt no virsmas vēl vienu smagumu? Nē, viņš to nedarīs. Piecpadsmit sešpadsmit septiņpadsmit Kā tad? Labi, es par to kādreiz padomāšu brīvajā laikā. Un divdesmit!

Es izdarīju tādu pašu spiedienu uz kreiso roku. Tagad nebija iespējams pārspīlēt kā būtu, ja Pjotrs Daņiļs teiktu, ka viņam nekavējoties jārunā? Un manas rokas trīcēs no spriedzes. Vai man to vajag?

Es pāris reizes dziļi ieelpoju, tādējādi atjaunojot elpošanu, un paskatījos pulkstenī. Vecie, «Raketa» zīmols, man vēl saglabājušies no vectēva. Bet viņi joprojām darbojas labi. Padomju, vārdu sakot ne ekstravaganti, bet ļoti uzticami un kvalitatīvi. Pulkstenis rādīja četrpadsmit stundas un divas minūtes. Nu jau varam pārcelties uz Pjotra Daniļiha telti, tā teikt, izmēģināt veiksmi otrreiz. Lai gan es nesteidzos viņu spīdzināt, ja kaut kas notiek, es varu pagaidīt vēl nedaudz.

Tiklīdz es piegāju pie mūsu demolēja klostera, no tā iznāca tas pats cilvēks, kurš man bija nepatīkams, uzmeta uz mani garu skatienu un kaut kur devās savās darīšanās.

«Oļeg, nestāv tikai tur, bet nāc iekšā,» Pjotrs Daņiļs pasmaidīja.  Nebaidies, es nekodīšu. Man ar tevi kaut kas jāapspriež.

Iegāju teltī. Šeit bija diezgan mājīgi. Matracis, petrolejas lampa, mazs galdiņš un uz tā daudz dažādu kartīšu un virsū kā atsvars stāv alumīnija krūze, lai papīri nenolidotu. Nekā papildus. Un stūrī bija divas koka kastes, un katrā pusē bija nokrāsoti galvaskausi un sakrustoti kauli. Acīmredzot tur atradās sprāgstvielas vai vismaz kaut kas, no kā tie bija izgatavoti.

 Vai Vladimirs jums nodeva manu ziņu?

«Es darīju,» es pamāju.

 Nu ko tu nolēmi?

 Man šķiet, ka piekrītu.

«Nē, nē, nē, tas nedarbosies,» demolētājs pamāja ar rokām.  Jūs noteikti izlemjat, vai vēlaties to vai nē. Un man nav vajadzīgi cilvēki ar tādu attieksmi. Visi šie «labi», «iespējams», «varbūt» ne pie kā laba nenoved. Šajā situācijā var būt divi atbilžu varianti «jā» vai «nē». Trešais, diemžēl, netiek dots.

Es ilgi nedomāju.

«Piekrītu,» un, izlasot nākamo jautājumu Pjotra Daņiliha acīs, viņš ātri piebilda: «Esmu simtprocentīgi pārliecināts.»

 Saprotiet, jums nav jāpiekrīt. Es tikai gribēju tevi savā komandā. Tātad, ja jūs pēkšņi mainīsit savas domas, man nebūs jūs par ko vainot.

 Nē, es jau esmu izlēmusi. Beidzot un neatgriezeniski.

Pjotrs Daņilihs piegāja pie sava matrača, pietupās, pagrieza malu un izņēma no tā apakšas kaut kādu caurulīti. Pēc sekundes es sapratu, ka tas ir termoss.

 Vai vēlaties aukstu ūdeni?  ierosināja Pjotrs Daņilihs.

Es biju izslāpis, mana mute bija sausa, bet, zinot, cik reti ir iespējams dzert ūdeni, es pieklājīgi atteicos. Labs tīrs filtrēts ūdens bija zelta vērts. Un, lai arī šajā termosā ir vispretīgākais, bet tomēr dzeramais šķidrais, es neuzdrošinājos Pjotram Daniļiham palūgt ne malku. Kas zina, varbūt šī ir pēdējā lieta, kas viņam ir.

 Nu kā tu zini. Un es domāju, ka iedzeršu malku malehu.

Pjotrs Daņilihs noskrūvēja termosa vāku, ielēja no tā krūzē, kas stāvēja uz galda, un lēnām, it kā pagarinot baudu, sāka dzert. Pareizi, kopumā. Kāds labums, ja visu vienā rāvienā ielej sevī? Kad krūze bija tukša, Pjotrs Daņiļs nolika atpakaļ termosu un jautāja:

«Vai jūs neko neteicāt mātei par savu lēmumu?»

 Nē, par ko tu runā!

 Tieši tā, netraucē viņu. Ja viņa tev jautā, nesaki neko, rīkojies tā, it kā nekas nenotiktu. Tā ir labāk. Melot, protams, nav labi, bet šajā gadījumā tas ir iespējams. Un pat nepieciešams.

«Tieši tā, Pjotr Daņiļč, tieši tā, bet es esmu vienīgais, kurš to visu zina pat bez jums. Jūs sakāt ļoti acīmredzamas lietas.»

«Nu, tagad, Oļežka,» es nodrebēju, man nepatīk, kad mani tā sauc. Tomēr viņš neko skaļi neteica ļaujiet man jums paskaidrot, kas no jums tiks prasīts mūsu izbraukumā.

Nāc, klausīsimies

 Jums būs viens mērķis, taču ļoti atbildīgs. Redzi, atbildīgs! Jūs pasargāsiet manu komandu ceļā, un kamēr mēs raksim eju.

 Viens?

 Nu kāpēc vienatnē? Jums būs partneris. Un jūs droši vien vēlaties zināt, kas tas būs? Viņu sauc Ostaps, jūs jau esat viņu redzējis.

 Ieraudzīja?  es biju pārsteigts.

 Protams, piecas minūtes agrāk.

Kas notiek?.. Vai mans partneris būs tas vīrietis ar plēsonīgu izskatu? Nē, atvainojiet.

 Nebaidies, Oļeg, tu un viņš ātri atradīsi kopīgu valodu. Jā, piekrītu, viņa izskats ne tuvu nav pievilcīgs, viņš nemaz neizskatās mačo,» dūrē ierāvās Pjotrs Daņiļs. «Bet kopumā viņš ir labs puisis.» Un, starp citu, izcils šāvējs. Ostaps ieradās pie mums ciemos ar Gorkovskaju, viņam attiecības ar stacijas priekšnieku tur neizdevās. Vai nu viņi viņu padzina, vai arī viņš aizgāja pats. Bet es īsti neiedziļinājos viņa lietās,» Pjotrs Daņilihs pamāja ar roku.

 Labi, es mēģināšu ar viņu saprasties.

Pjotra Daniļiha vārdi mani maz mierināja, bet tomēr tagad es mazāk baidījos no šī Ostapa. Galu galā, varbūt viņš tiešām nav tik slikts cilvēks, kā es sākumā domāju. Galu galā viņa viedokli var interpretēt dažādi. Varbūt viņš uz mani tik vērīgi un mežonīgi skatījās tikai tāpēc, ka gribēja manās acīs izskatīties nopietna un biedējoša, lai gan patiesībā tā nav. Tādā veidā viņš varēja slēpt savus trūkumus.

 Tātad, klausieties šeit. Rīt piecos devāmies rokas vagonā uz Dostojevsku. Mēs būsim septiņi: es, četri cilvēki no manas brigādes, jūs un Ostaps. Mēs rakām eju jūs abi stāvat sardzē, un, ja rodas kaut mazākās briesmas, nekavējoties, bez vilcināšanās, ziņojiet man. Tad mēs ātri dosimies prom. Iesaistīšanās kaujā nav racionāla izeja no situācijas, kurā varam nonākt, un tas notiek neatkarīgi no uzbrūkošo spēku samēra. Protams, ja kāds no «sarkanajiem» tevi pamana, mēģini viņu nošaut, lai viņš par mums neinformē savus draugus. Bet tas ir tikai tad, ja viņš ir viens. Sapratu? Ja ir vairāk sarkano, es jau teicu, kas jums jādara. Nedod Dievs, ka sākas apšaude, mēs visi mirsim.

 Es saprotu, Pjotr Daņiļč.

No pirmā acu uzmetiena uzdevums nepavisam nav grūts. Vienkārši sargājiet cilvēkus. Risks dzīvībai ir minimāls. Bet pagaidīsim un redzēsim, kā saka. Kas zina, kāds mums varētu būt šis izbrauciens.

«Labi darīts, jūs to noķerat lidojumā,» Pjotrs Daņiļs uzsita man pa plecu un, tā kā viņš bija apmēram pusotru galvu īsāks par mani, viņam nācās stāvēt uz pirkstgaliem, lai to izdarītu.  Nu, ja jums nav man jautājumu, varat doties.

«Ir viens» es kautrīgi teicu.

 ES klausos.

 Kāpēc tu izvēlējies mani, nevis kādu citu?

 Jūs esat izcils šāvējs un uzticams cilvēks. Tie ir tieši tie, kas man ir vajadzīgi.

Jā, es izšāvu labi, deviņi no desmit metieniem trāpīja vērša acī, taču, neskatoties uz to, es neuzskatīju sevi par tik labu šāvēju, kā visi par mani teica. Un ne tāpēc, ka es būtu pieticīgs, nemaz. Man joprojām vajadzēja virzīties vienu soli uz augšu līdz ideālam, un tas ir daudz. Bet, no otras puses, ja visi mani par tādu atpazīst, tad tā ir taisnība.

 Paldies, Pjotr Daņiļč.

«Esi laipni gaidīts, Oļežka,» es atkal nodrebēju.  Sazinies ar mani.

 Tas ir viss, vai es varu iet?

 Noteikti. Un neaizmirstiet, rīt piecos, lai tas būtu gatavs kā durklis. Satiec mani manā teltī. Ienāciet nezvanot, citādi pamodināsiet guļošos.

Es pamāju ar galvu un izgāju no Pjotra Daniliha telts. Tātad, man vēl priekšā puse dienas. Un, ja es zināju, ka naktī gulēšu, tad man vajadzēja lietderīgi izmantot laiku, kas man bija pirms miega. Divreiz nedomājot, nolēmu doties uz Novočerkassku. Pabarošu cūkas (cik jauka nodarbe, es neteicu, ka ar viņām ripos pa dubļiem), un tajā pašā laikā došos ciemos pie draudzenes Mašas. Es viņu neesmu redzējis vairāk nekā nedēļu. Traucējumi.


2. nodaļa. Draudzene

Tātad, Maša

Es satiku Mašu pirms trim gadiem, lai gan varbūt agrāk, tagad nevaru droši pateikt. Tas bija Novočerkasskā, kur viņa dzīvoja visu laiku no brīža, kad cilvēce pārcēlās pazemē.

Tajā dienā es devos apskatīt cūkas. Šie dzīvnieki ir ne tikai tīri, bet arī ļoti jauki un draudzīgi. Negadījumi, protams, bija. Vienai meitenei pirkstu gandrīz nokoda cūka. Vai no bada, vai kāda cita iemesla dēļ, man nav ne mazākās nojausmas, es neko nesaprotu no viņu psiholoģijas. Agresors tika nomests postā, tas ir, viņi nekavējoties tika nokauti un apēsti, bet pārējie uzvedās vairāk nekā mierīgi.

Mana mīļākā bija un joprojām ir cūka Djuša. Es nezinu, kāpēc es izrādu viņai līdzjūtību, bet fakts paliek fakts.

Ieraugot mani, viņa uzreiz sāk priecīgi čīkstēt un mēģina pārraut žogu, lai ātri pieskrietu man klāt. Un es cenšos viņai katru reizi atnest kaut ko garšīgu.

Bet atgriezīsimies pie Mašas. Mūsu pirmās tikšanās dienā es sēdēju pie pildspalvas un baroju Djušu, kad pēkšņi aiz muguras atskanēja tieva meitenīga balss:

 Ko, tev garšo cūkas?

Es pielēcu mani tik ļoti nobiedēja šis negaidītais jautājums. Jūs nevarat tā nobiedēt cilvēkus Kondraška var jūs sagrābt.

Назад Дальше