Aizraujoša ģeogrāfija - Auziņš Edgars


Edgars Auziņš

Aizraujoša ģeogrāfija

Prologs

 Ko tu izdarīji, ragana?  vīrietis melnajos stāvēja ar muguru pret viņu un skatījās uz lielu baltu akmens bluķi.

«Kungs, es neesmu ragana, es esmu kaujas mags.» Vai arī jūs jau esat aizmirsis atšķirību? Eh, kāpēc tev iedeva diplomu?

«Burvis nedarītu to, ko jūs darījāt, brītiņ.»

«Ha-ha,» tas, kuru vīrietis sauca par raganu, izplūda histēriskos smieklos, «mēs noslēdzām līgumu ar asinīm, vai ne?» Un es izdarīju savu daļu! Tas viss ir taisnība! Jūs gribējāt papildu samaksu.

Viņš pagriezās un viņa acīs pazibēja divas purpursarkanas zibens spēriena. Burve atkāpās, bet dzirksteles materializējās un, sasniedzot viņas ķermeni, paralizēja viņas rokas un kājas.

«Es tev to nepiedošu, Lina,» vīrietis nomurmināja caur zobiem. «Es tevi aizzīmogošu tur, kur tavs rokaspuisis tevi nekad neatradīs.» Jūs pastāvēsit ciešanās simtiem, nē, tūkstošiem, miljoniem gadu, līdz šī pasaule liks jums dzīvot ilgi. Tava dvēsele nevarēs atpūsties uz trešā slāņa laukiem

Viņš izteica vienu lāstu pēc otra, bet Līna ar lepnu skatienu paskatījās uz savu ļauno ienaidnieku. Viņa seja bija izkropļota dusmās, bet meitene tikai pasmaidīja par viņa dusmām. Viņas garo sarkano samta kleitu klāja violets zibens, viņa vairs nevarēja kustēties, viņai tik ļoti sāpēja. Bet burvis meiteni nelaida vaļā.

Un tad zālē ienāca garš, tievs vīrietis, arī garā melnā apmetnī kā burves ienaidnieks. Viņš gāja cauri lielai telpai ar augstām arkām, ar savu nūju atsitoties pret akmeņiem ar tādu spēku, ka šis klauvējiens ietriecās tukšumā ar šausminošu uzplaukumu. Viņa sudrabainie sprādzieni krita pār acīm, un tikai viņa garais, smailais deguns bija iznācis no matu kaskādes.

«Es zināju, ka jūs nāksit,» burvis novērsa jaunpienācēja. «Un es zināju, ka man ar tevi būs nepatikšanas.»

«Bet mēs jums darīsim to, kas jau sen tika gaidīts, Velna kungs,» citplanētietis izspieda, nedaudz pakustinot lūpas.  Ļaujiet Linai iet.

 Es sapņoju!  Velns pasmīnēja. -Tu viņu nekad neredzēsi.

 Kāpēc?  burvis paskatījās uz viņu ar lielām dzeltenām acīm, un viņa vaigi kļuva baltāki par palagiem.

Bet Velns neatbildēja, viņš pacēla roku un salauza pirkstus. Pazibēja rozā un purpura zibens, kas apņēma meitenes ķermeni. Viņa kliedza. Gaisma kļuva tik spoža, ka atnākušais burvis aizsedza acis ar savu plato piedurkni, un tikai tas, kurš sauca burvestību, stāvēja lepni un nesatricināmi un skatījās uz purpursarkanajā gaismā pazūdošo sievietes figūru. Tiklīdz svelme apklusa, telpā izplatījās noturīga ozona smaka, it kā pēc pērkona negaisa. Burvis uzbruka nelietim no mugurpuses un, mežonīgi kliegdams, sāka pieprasīt pretēju burvestību.

Velns šņāca, atgrūda viņu, novērsās un aizgāja no zāles. Viņš izlikās nemanām, kā burvis ar nūju atsitās pret zemi un iekrita kvēlojoši zaļā portālā.

 Lina, mēs atgriezīsimies šajā pasaulē!  bija viņa pēdējie vārdi.

«Divi idioti mazāk,» Velns pasmīnēja.

1. nodaļa. Jaunā augšāmcēlēja ikdiena

Pa upi peldēja spāņu atklājēja Kolumba karavele, prezidents Reigans viņu filmēja, Džons Kenedijs gāja pa kļavu aleju, apskaujot Merilinu Monro, un uz būdas sliekšņa, visaugstākajā kalnā, sēdēja Staļins un Ivans Bargais. baļķis, kūp miera pīpes. Zemienē, netālu no upes, Klods Monē uzgleznoja attēlu, un miniatūrā krogā karavīrs Šveiks stāstīja stāstus ar baronu Minhauzenu un Vasīliju Tiorkinu.

Jauneklis paskatījās uz iegūto kompozīciju un apmierināti pasmaidīja, berzējot rokas. Tajā brīdī viņš izskatījās pēc Napoleona Bonaparta, kurš, stāvot pie kartes, stāsta saviem svītas panākumiem Austerlicas kaujā.

Galda virsma bija milzīga, gandrīz standarta tenisa galda izmērā, tikai bez tīkla. Tur nebija tukšas vietas: pa visu virsmu stiepās kalnaina papjēmašē ainava, miniatūra salīdzinājumā ar realitāti. Zāles lomu, lai cik banāli, bija parastais zaļais samts, kas pirkts tuvākajā Fabric veikalā. Un šajā sintētiskajā reālās dabas simulatorā staigāja lielie pagātnes cilvēki, kuru augstums bija tikai līdz pieciem centimetriem.

Šur tur, pārsvarā pakalnos, bija nelielas divstāvu mājiņas. Bet miniatūra ainava nemaz nepārsteidz, ja tajā neviens nedzīvo. Jebkurš pat vairāk vai mazāk gudrs arhitektūras students var izveidot tieši tādu pašu reljefu. Bet tikai tie, kas spēj piesaukt reiz mirušu cilvēku dvēseles, spēj ienest dzīvību savā mikropasaulē.

Puisis, miniatūras pasaules autors, atradās septītajās debesīs. Un tas ir pareizi, viņš pavadīja veselus sešus mēnešus, veidojot savu ģeniālo projektu: viņš izlaida lekcijas nekromantijas skolā, bija parādā daudz kursa darbu un bija vienkārši pārslogots. Nu, šim vīram neinteresēja izsaukt beigtu irbeņu dvēseles: tas viss ir garlaicīgi un satriekti, bet ar savu mazo pasauli, savu civilizāciju uz atsevišķa galda ir pavisam cita lieta! Orvela cūku ferma atpūšas! Kāpēc neviens neveic līdzīgus eksperimentus?

 Den, man žēl tavus vecākus!  vecmeistars paziņoja no sliekšņa un ienāca puiša istabā.

Tāpat kā visi nekromantijas skolas skolotāji, viņš valkāja garu tumšsarkanu halātu, kas apgriezts ar baltu apmali. Viņš izskatījās kā burvis no bildēm bērnu grāmatās: sirmi mati līdz pleciem, halāta jostā iebāzta nekopta bārda, skumjas acis, krunkaina piere, kartupeļu deguns. Ja viņš rokās turētu burvju nūjiņu, nekromantu būtu viegli sajaukt ar kādu parastu burvi. Bet meistars uzlika galvā burvjiem gluži neraksturīgu cepuri  lupatu, ar diviem baltiem viltus ragiem un zelta skolas ģerboni priekšpusē. Tieši tāds pats simbols ar zibens caurdurta galvaskausa attēlu, kas izliets no tīra zelta, karājās no meistara kakla garā sudraba ķēdē, ļoti līdzīgs tiem, ko pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū nēsāja jaunie Krievijas uzņēmēji.

Jaunais nekromants viesmīlīgi pasmaidīja un, šķielējis kreiso aci, saskrāpēja pakausi, saburzīdams sudrabotos matus uz galvas vainaga.

 Man arī viņu žēl, meistar Julius. Jo

«Viņi par jums samaksāja simts tūkstošus kronu,» meistars neklausīja Denu, «un jums absolūti nav vajadzīga apmācība mūsu skolā!»

 Kā šis?  puisis bija patiesi pārsteigts, iztaisnojot sprādzienus, kas bija pārkrituši pār labo aci.  Uzskatu sevi par labāko nekromanti Čehijā.

Atbildot uz skolēna nekaunīgo paziņojumu, skolotājs tikai smagi nopūtās un sāka skatīties uz visu, kas bija uz Dena galda. Ikvienam izglītotam cilvēkam būtu skaidrs, ka jaunais nekromants tērē laiku un daudz enerģijas, lai izklaidētos un, iespējams, arī apmierinātu ziņkāri. Viņa radītajā pasaulē līdzās pastāvēja tik daudz vēsturisku personību, ka bija biedējoši iedomāties, ka šāda ideja tiktu realizēta nevis uz atsevišķa tenisa galda, bet gan reālā stāvoklī.

Taču, ja godīgi, kādreiz diženajiem un varenajiem pagātnes valdniekiem pēc nāves, izrādās, nācās apmierināties ar jauna nekromanta eksperimentētāja priecīgo seju un samīdīt zaļā samta izcirtumu. No malas tas izskatījās pārāk ciniski.

«Den, piecus gadus tu ne tikai pastāvīgi izlaidi nodarbības, pazūdi meistaru bibliotēkā, bet arī ar visu savu zināšanu tieksmi esi spējis nepārvaldīt galveno nekromantijas principu! «Jūlijs dusmās ar dūri trieca samtainajā zālītē, un Staļins un Groznija no zemestrīces apmeta galvu pāri papēžiem un iegāzās upē.

 Nezvani bez vajadzības!  students iesmējās nesekmīga studenta tonī, mēģinot iegūt vismaz C pēdējā iespējamajā atkārtojumā.  Katras mācību grāmatas pirmajā lappusē tas ir rakstīts ar lieliem sarkaniem burtiem!

Sludinādams apgūstamās zinātnes pamatprincipu, jaunais nekromants pielika roku pie sirds, kur uz zilā studenta halāta viņam bija tāds pats galvaskauss ar zibens spērienu, kas izšūts uz cepures, kā meistaram.

 Un kur ir vajadzība?  Jūlijs nošņāca, aizķerdams Ādolfu Hitleru aiz apkakles.  Bērnu palaidnības!

Miniatūrais diktators kā zooveikalā nopērkams kāmis vicināja rokas un kājas, līdz saimnieks viņu nolika kalnā, kur bija paspējuši uzkāpt agrāk kritušais Staļins un Groznijs.

Dens, skatīdamies uz leju, pārcēlās no kājas uz pēdu. Jā, nebija acīmredzamas vajadzības pēc viņa megaprojekta vēl. Un meistars to uzreiz saprata. Kāpēc skolotāji ir tik saprātīgi?

«Es saprotu,» Jūlijs secināja, bez uzmanības atstājot galdu un piegājis pie loga.  Un kā tev nesāpēs galva no nemitīgās vīraka smakas savā istabā?

Melnais pūķis, Dena mīlulis, šņāca uz zaļā dīvāna, izdalīdams no nāsīm ne tās patīkamākās smakas. Dzīvniekam nebija nekāda sakara ar viņa brīnišķīgo saimnieku, vēl jo mazāk viņa skolotāju.

 Starp citu, kas tas par puisi?  meistars norādīja uz logu.

Tur, pagalmā starp baložiem uz skatu klāja, no kura vienā mirklī bija redzama visa Prāga, sutanā sēdēja maza auguma plikpaurains un ar krītu zīmēja uz zemes saulītes.

 Ehnatons!  Dens lepni paziņoja.

Meistara seja kļuva purpursarkana, un viņš sāka kliegt, vicinot dūres, ka jaunais eksperimentētājs var tikai paslēpties no sava mentora taisnīgajām dusmām vai pamodināt pūķi, lai tas uzelpotu meistaru. Tiesa, pēdējais ir pilns ar rīkojumu izslēgt no skolas.

 Bastards! Ko tu dari? Vai varēji izsaukt pilnvērtīgu cilvēku?!

 Un vairāk nekā vienu reizi. Kā vienmēr, trīs dienas,  puisis pamāja, it kā tas, ko viņš bija darījis, būtu pavisam parasts,  mans nākamais zinātniskais eksperiments, meistar Julius.

«Vai jūs vispār zināt,» skolotāja nebeidza kliegt, «ka tavs, ja tā drīkst teikt, hmm, eksperiments, nogalināja visas aitas un kazas aplokā

Pēc šīm ziņām Dens no smiekliem divkāršojās un noslaucīja seju ar halāta piedurknēm.

 Vai tev vajadzēja dzirdēt viņa sprediķus baznīcā

 Jo tāpēc es saucu pirmo reliģisko reformatoru. Es nofilmēju visu viņa uzstāšanos arhīvam. Tu esi Skolotājs Jūlijs tik ļoti neuztraucies, pretējā gadījumā tava sirds sāks dauzīties, tu nomirsi Vai man vēlāk būs tevi jāsauc uz lekcijām? Un šis viņš rīt atgriezīsies pie mirušajiem. Dīvaini, ka pagājušajā nedēļā dārznieku vidū nepamanījāt Īzaku Ņūtonu.

Burvja seja pārsteigumā izstiepa.

«Tātad šis ir tas, kurš savāca visus negatavus ābolus Hradcany dārzos» viņš čukstēja, uzsitot roku uz pieres.

Dens uzmeta neapmierinātu grimasi: oho, viņš veic visģeniālākos eksperimentus, bet viņi nevar viņu vismaz uzslavēt, nez kāpēc viņi ir dusmīgi. Teicot attaisnojuma runas, jaunais nekromants atkāpās no meistara, kas viņam virzījās uz priekšu, un, iespējams, viņš būtu saspiedis kompozīciju, nevērīgi sēžot uz galda, ja mentors nebūtu apturējis uzbrukumu absurda iemesla dēļ.

Nekromanta brīnišķīgais pūķis, dzīvnieks, kas nebija lielāks par vācu ganu, neizturēja troksni un, pamostoties, pieķērās saimnieka tērpam tieši zem jostasvietas.

 Labi darīts, pūķi!  puisis piemiedza ar aci savam mīlulim, kas saimnieku saniknoja vēl vairāk.

«Viņš pasaulē ir nodzīvojis ceturtdaļgadsimtu,» viņš aizvainots sacīja, «un viņam ir jautri kā mazam bērnam.»

Ar vīstošu skatienu viņš paskatījās uz pārgalvīgo pūķi, kurš, vainīgi uzlūkodams saimnieku, aizrāpās līdz istabas tālākajam stūrim un sāka kaut ko rakstīt biezā kladē ar atsperi.

«Es jau sen būtu tevi izraidījis, Den,» Džūlijs nomurmināja, pielāgojot halātu, «bet es nevaru.» Ne vienam vien mūsu skolas skolēnam jau kopš diženā Vāclava laikiem ir bijis tāds spēks kā tev. Ja mēs tevi atlaidīsim, tad vairs nav tālu laiks, kad par tevi sāks interesēties tādas personības kā Velns no Vecpilsētas laukuma.

Meistars apsēdās uz dīvāna malas, kur pirms minūtes gulēja pūķis. Bija skaidrs, ka viņš vēlas ar studentu izlīgt mieru, neskatoties uz tikko sacelto skandālu. Vecais nekromants ar plaukstu noglaudīja blakus dīvānu, sacīdams: ej, Den, ir kaut kas jādara.

Vairāk nekā jebkas cits jaunais burvis baidījās tikt izraidīts: absolvēt parasto skolu, koledžu, apgūt kādu no maģijas nozarēm un pēc tam tik absurdi tikt izmests no maģiskas institūcijas  kauns par iedzimtu nekromantu. Kā tas izskatās, ja tevi izraida nevis no kādas provinces skolas, bet no pasaulslavenās Prāgas pils nekromantijas skolas?

Pēdējais, ko Jūlijs teica, deva Danam cerību: ja mentors spēja atpazīt viņā ievērojamo spēku, viņš diez vai viņu aizsūtīs. Un viņš, pacēlis halāta apakšmalu, apsēdās viņai blakus.

Tajā pašā laikā jaunā nekromanta sirdsapziņa čukstēja: «Kur ir tavs lepnums, Den? Šis vīrietis pirms dažām minūtēm tevi gandrīz saspieda putekļos!»

«Tu esi ļoti stiprs, Den,» Jūlijs nopūtās, «bet diemžēl jūs esat pārāk neuzmanīgs un neaizsargāts.» Vai jūs domājat, ka tas bija tikai tas, ka lielais Vāclavs tālajā XII gadsimtā uzrakstīja galveno likumu  nezvaniet bez vajadzības? Un jūs izmantojat ļoti spēcīgu maģiju, lai apmierinātu savu zinātkāri. Es atkārtoju, ne reizi piecsimt gados nevienam nekromantam nav izdevies izsaukt cilvēku ilgāk par desmit minūtēm. Es parasti klusēju par jūsu slavenību perēkli.

«Kas tas ir, audzēšanas vieta,» Dens pamāja ar roku, «bērnīgas palaidnības, reinkarnētas peles, garlaicīgas lietas.»

Spriežot pēc tikko teiktā, viņš nemaz neapzinājās savu spēku. Jūlijs ar šausmām paskatījās uz jauno nekromantu, kuram pirms divām nedēļām tikko bija apritējuši divdesmit pieci gadi un kurš naivi uzskatīja, ka tik spēcīga maģija nav nekas. Pats mentors, piemēram, nebūtu varējis izturēt tādu žurku pilsētu ilgāk par piecām minūtēm, un pat pēc operācijas beigām būtu nogulējis pusi dienas un būtu paēdis. uz trim.

Viņš ļoti labi atcerējās savu pirmo pieredzi. Tad pirms trīssimt gadiem, kad Jūlijs nebija daudz jaunāks par savu tagadējo audzēkni, viņš naktī devās uz kapsētu, lai aicinātu atpakaļ pasaulē savu noslīkušo māsu. Ir pagājuši jau piecpadsmit gadi, kopš negodīgā meitene metās Vltavas ūdeņos, taču toreiz jaunais brālis nekromants bija pārliecināts, ka māsa Katinka vēlēsies vēlreiz paskatīties uz zilajām debesīm un uzkāpt kalnā Petrīnā. Tieši pusnaktī jaunais burvis sāka ceremoniju: viņš aizdedza sveci un sāka lasīt burvestības. Un meitene atgriezās. Blāvā gaismā brālis ieraudzīja viņas gaiši violeto ādu, sapinušos balinātos matus, tukšos acu dobumus un garos nagus, kurus neviens nebija griezis piecpadsmit gadu laikā. Pirms viņš paguva saprast, ka Katinka nevēlas dzīvot, šie neapgraizītie nagi, notraipīti ar zemi un mirušo miesu, ierakās viņa vaigā. Burvis kliedza, mēģinot apburt un izsaukt māsu, taču atdzīvojusies pašnāvniece nolēma brālim atriebties līdz pēdējam un ar otru roku satvēra viņa krūtis. Nekromants kliedza elles sāpēs. Un Jūlijs nebūtu mācījis jauno zēnu Danu pēc trīssimt gadiem, ja tajā naktī un tajā pašā brīdī, kad māsa gribēja izraut viņa sirdi no brāļa krūtīm, kapsētā nebūtu parādījies priesteris. Tiklīdz meitenes ķermeni pieskārās svētā ūdens lāses, viņa atbrīvoja bezpalīdzīgo burvi un devās atpakaļ kapā.

Pēc šīs dienas Jūliju divus gadus ārstēja Prāgas labākais dziednieks. Taču trīs rētas uz viņa vaiga un piecas uz krūtīm ar savām sāpēm trīssimt gadu garumā atgādināja burvim par visnoderīgāko mācību viņa dzīvē, un tās ilgi neļāva viņam aizmirst šo murgu.

Viņa skolnieks Dens nemaz nerūpējās par savu veselību vai drošību. Zēnam spēka bija vairāk nekā pietiekami, neskatoties uz to, ka viņa istabā ap tenisa galdu klīda divi desmiti sen mirušu dvēseļu, bet vēl viena gaidīja atsauksmes uz skatu laukuma. Jūliusam nez kāpēc šķita, ka, ja pēkšņi viņi visi nonāks trešajā kārtā, kā sauca arī Mirušo valstību, Dens padosies un pēc piecpadsmit minūtēm visu atjaunos.

Дальше