Bumba prezidentam - Auziņš Edgars


Edgars Auziņš

Bumba prezidentam

Prologs

Mazā ēka no netīri pelēka akmens  četrstāvu augstumā ap pagalmu  bija praktiski neredzama. Tas ne ar ko neatšķīrās no citiem tāda paša tipa piecdesmitajos un sešdesmitajos gados celtajiem. Nejaušs garāmgājējs nekad vairs neskatītos uz viņu.

Tikai nejauši garāmgājēji te nekad nebija. Viņi vienkārši nevarēja atrasties nelielā slēgtā salā, kas atrodas piecas jūdzes no Norvēģijas rietumu krasta, kas ir daļa no Fruanas salu grupas. Tam nebija sava nosaukuma.

Trīs reizes nedēļā salai tuvojās laivas ar Veselības ministrijas emblēmu. Ja uz salas mēģināja nosēsties kāda zvejas laiva, kas bija nomaldījusies pastāvīgās miglas dēļ vai nedarbojās, to ar pieklājīgiem smaidiem un aukstiem skatieniem sagaidīja haki krāsā tērpti vīrieši. Tāpēc neviens no malas nevarēja redzēt četrus sargu torņus un trīs metrus garo elektrificēto žogu, kas apņēma dīvaino iestādi.

Lai gan kas gan varētu būt dīvains tajā, ka visādā ziņā neievērojamā psihiatriskajā slimnīcā atradās cilvēki ar izjauktu apziņu un nesabalansētu psihi? Nekas! Ja tikai katra tās iemītnieka «iepriekšējā dzīve» nesaturētu draudīgas pēdas no asiņainākajām zvērībām  slepkavībām, vardarbībai, laupīšanām, laupīšanām.

Tā bija īpaša psihiatriskā slimnīca īpaši bīstamiem noziedzniekiem, kurus, gluži dabiski, bija nepieciešams turēt īpaši apsargātā vietā. Šeit visi iespējamie riski ir samazināti līdz minimumam. Medicīnas un apkalpojošais personāls tika rūpīgi pārbaudīts, un pastāvīga video un audio novērošana nodrošināja uzticamu garantiju pret iespējamu bēgšanu un nemieriem.

Tomēr vairāku gadu desmitu klīnikas pastāvēšanas laikā nevienam nav izdevies šādi aizbēgt. Lai gan vēl tika fiksēti divi trīs neveikli mēģinājumi. Bet nemieri nekad nenotika. Un, protams, galvenais nopelns šajā ziņā bija izmantotajām ārstēšanas formām un metodēm. Protams, bija elektrošoks un ekstrēmas termiskās procedūras, taču tās tika izmantotas tikai izņēmuma gadījumos, nekādā gadījumā ne biežāk kā jebkurā parastā psihiatriskajā slimnīcā. Galvenais ārstēšanas virziens bija medikamenti, un iestādes galvenās rūpes nebija par pacientu sirdsmieru, bet gan viņu nomierināšanu. Tāpēc šeit tika plaši lietotas narkotikas, kuru ietekme uz cilvēka prātu vēl nebija pilnībā izprasta, un sekas ne vienmēr bija paredzamas. Un par devām

Ar pirmo medikamentu devu iestājās apātija, lēnums un inerce. Skatiens kļuva duļķains un izklaidīgs, gaita kļuva lēna un neveikla, kustības atslāba un slikti koordinētas. Šīs parādības pilnībā sakrita ar to cilvēku novērojumiem, kuri ilgstoši lieto antipsihotiskos medikamentus, un klīnikā tie tika uztverti kā kaut kas pilnīgi dabisks.

Neviens pacients vēl nav pametis klīniku izārstēts.


2C telpas bīdāmās durvis lēnām atvērās, un pacients stāvēja pie ieejas un gaidīja, kad tuvosies kārtībnieki. Vēl viena rutīnas procedūra: kārtībnieks viņu nogādās medikamentu savākšanas punktā. Lai pārvietotos tik īsos attālumos, viņi pat neuzvilka speciālu jostu, kas attālināti darbojās kā jaudīgs elektrības izlādētājs. Trankvilizatoru un antidepresantu lietošanas mēneši pilnībā nomāca pacienta gribu. Viņam no mutes kaktiņa uz zodu tecēja siekalu strūkla, galva bija nolaista un viegli trīcēja. Vienīgais dīvainais bija īss, sīksts skatiens no viņa uzacu apakšas, kas uzreiz izdzisa. Bet kurš gan to varēja pamanīt?

Feldšeres atvērtajā kabinetā pacients no plecīga, pusmūža vīrieša baltā medicīniskā mētelī no rokām saņēma trīs tabletes. Viņš norija zāles un tad atvēra muti, lai parādītu, ka nav tās paslēpis zem mēles vai aiz vaiga. Tobrīd feldšeris, stāvot ar muguru pret novērošanas kameru un aizsedzot pacienta ķermeni apsargam, kurš atradās nelielā gaitenī uz krēsla iepretim lazaretes atvērtajām durvīm, iebāza zem čipkarti. viņa krekls un tik tikko čukstēja:

 Pēc pusstundas. Par signālu.

Pacients šo laiku pavadīja, guļot uz cietas estakādes gultā feldšeru kabinetā, pilnīgi nekustīgs, ar stiklveida skatienu lūkojoties griestos. Viņš bija gatavs


Apmēram pirms diviem mēnešiem Tronheimā feldšera mājā parādījās divi svešinieki. Feldšeris dzīvoja viens: viņa sieva nomira pirms desmit gadiem, un viņa divdesmit gadus vecā meita studēja Francijas universitātē modernajā ainavu dizainera profesijā. Stulba meitene! Vai varbūt tas bija Parīzes gaiss un reibinošā brīvības sajūta, kas pagrieza mazo balto galvu nepieredzējušajam norvēģu provinciālam?! Mana meita neprātīgi iemīlēja skaistu melnmatainu arābu no paralēlās fakultātes. Viņi pat sanāca kopā, lai uz vairākām dienām apciemotu savu tēvu Tronheimā, ar savu dedzīgo mīlestību izkausēja padzīvojušā atraitņa sirdi un saņēma tēvišķu svētību. Turklāt meita jau bija sešus mēnešus stāvoklī un drīz dzemdēja burvīgus dvīņu zēnus. Jaunizveidotais vectēvs atradās septītajās debesīs un bez vilcināšanās piekrita, ka jaunai māmiņai un jaundzimušajiem labāk dzīvot tēva dzimtenē, Vidusjūras siltajā klimatā, nevis miglainajos un vēsajos Norvēģijas ziemeļos.

Un tagad no turienes, no Lībijas Tripoles, viņa mājā parādījās šie briesmīgie svešinieki. Viņi demonstrēja desmitiem laimīgas ģimenes fotogrāfiju un mierīgi ziņoja, ka viņa mazbērnu un meitas bez mākoņiem nākotne un pat viņu pašu dzīvība ir pilnībā atkarīga no viņu pavēles beznosacījuma izpildes. Savu vienīgo tuvinieku labā feldšeris bija gatavs uz visu.

Tā viņš kļuva par uzticamu saziņas «pavedienu» pacientam no nodaļas Nr.2C ar ārpasauli. Turklāt feldšere saņēma vairākus tablešu iepakojumus, kas bija jāiedod pacientam klīnikā izrakstīto vietā. Tabletes darīja brīnumus: ieslodzītā prāts noskaidrojās, viņa garastāvoklis uzlabojās, viņš jutās vieglāks un atdzīvojās. Tagad viņam nācās izlikties: atdarināt smagu svilstošu gaitu, slaistīties, izlikties par personu, kas atrodas antipsihotiskā medikamenta etapazīna ietekmē. Un 5A palātas iemītniekam  sirmgalvim ar smagu sirdskaiti un atkārtotām lēkmēm feldšerei nācās iedot vēl vienu tableti stingri noteiktajā laikā. Šodien ir pienācis laiks

Pacients Nr. 2C pastāvīgi iztēlojās katru nākamo soli, pateicoties norādījumiem, kas tika saņemti ar sanitāra starpniecību, un nekādi nereaģēja uz zaigojošo signālu, kas tika dzirdēts no skaļruņiem un balss paziņojumu: «Kods 34, Centrālais portāls, 5. kab.». Paziņojums tika izteikts vēl vairākas reizes. Pacients juta, ka uz viņa pleca dusmīgi kārtīgi atpūšas. Viņš atvēra acis un lēnām piecēlās. Saskaņā ar iestādes norādījumiem pēc šādas pavēles brīvajiem stacionāriem nekavējoties bija jāpiesakās norādītajā vietā, un visi pacienti jānogādā savās istabās un jāpaliek tur pavadošo stacionāru tiešā aizsardzībā.

Lēnais ceļojums beidzās pie kameras durvīm. Nr.2C pašlaik bija vienīgais apdzīvotais mazajā West Wing palātā.

 Nāc iekšā!

Pacients uz nestabilām kājām šūpojās uz gaiteni, un kārtībnieks automātiski izstiepa roku, lai viņu atbalstītu, un pēc tam ar vieglu spērienu nosūtīja uz kameru, kā viņš bija darījis ne reizi vien. Taču šoreiz pacients negaidīti asi un spēcīgi pavilka izstiepto roku. Apjukums un panika atspoguļojās kārtībnieka sejā: ieslodzītais, piepumpēts ar narkotikām un tik tikko vilka kājas, pēkšņi izrādīja vardarbīgu darbību  kas noticis? Taču jau nākamajā mirklī pacienta celis viņam spēcīgi iesita vēdera lejasdaļā, un spēcīgs sitiens no divām savilktām rokām krita pa atsegto pakausi. Bezsamaņā esošais kārtībnieks smagi sabruka uz plastmasas klātās grīdas.

Ieslodzītais ātri pārģērbās pelēkajā kreklā un biksēs, piestiprināja žetonu, aizsedzot fotogrāfiju ar krekla kabatas atloku. Viņš ievilka kārtībnieka ķermeni palātā un ar plaukstas malu veica labi kalibrētu sitienu pa miega artēriju. Tagad viņš vairs necels trauksmi. Nekad. Pacients klausījās: nekas netraucēja nodaļas iekšējo klusumu, bet ārpusē bija tik tikko dzirdams tuvojoša helikoptera rotoru troksnis. Tātad bija atlikušas nepilnas trīs minūtes. Ieslodzītais metās uz izeju no nodaļas un pēc tam pagriezās pa kreisi, uz aizmuguri, darba, kāpņu telpu. Ceļu uz to viņš pavēra ar čipkarti, ko saņēma no feldšera.

Kādam vecāka gadagājuma pacientam palātā Nr.5A tiešām bija lēkme. Klīnikas ārsti, kas viņu apskatīja uz vietas, konstatēja vispārēju viņa stāvokļa pasliktināšanos un sirds aritmijas pazīmju attīstību. Šādos gadījumos pacientu bija paredzēts nogādāt intensīvās terapijas nodaļā, tas ir, evakuēt no salas. Viņi nekavējoties sazinājās ar Centrālo klīnisko slimnīcu un pieprasīja helikopteru vai laivu. Laikapstākļi šajos platuma grādos bija ārkārtīgi nestabili, tāpēc ārstiem nebija daudz cerību uz rotorplānu. Taču šoreiz pārsteidzoši ātri parādījās transporta ātrās palīdzības helikopters ar Veselības ministrijas zīmotnēm. Slimā sirmgalvja iekraušana uz kuģa tika organizēta, neievērojot daudzas birokrātiskas procedūras: pacientam kļuva sliktāk viņa acu priekšā, un radās nopietnas bailes par viņa dzīvību. Tātad, lai tas notiek Centrālajā klīnikā. Pēc piecām minūtēm helikopters pacēlās augšup, strauji pagriezās pret jūru un ātri pazuda nebeidzamā sagrauztu zemu mākoņu un biezas pelēkas miglas virknē.

1. nodaļa

Germans Taļejevs lēnām brauca pa nesen asfaltētu ceļu uz savu vasarnīcu netālu no Maskavas, kas atrodas neliela meža malā. Viņš šeit bija reti. Daudz retāk, nekā mēs vēlētos. Neskatoties uz viņa profesijas acīmredzamo publicitāti  Taļejevs bija žurnālists  viņš mīlēja klusumu un vientulību. Varbūt viņam patika arī makšķerēt, taču pēdējos gados viņam nebija ne reizi vien bijusi iespēja pārbaudīt, vai viņam ir šī aizraušanās. Viņam parasti pietika ar dažām stundām, kas pavadītas dziļā, mīkstā krēslā pie liesmojoša kamīna ar konjaku un cigāru rokās. Bez grāmatām, televizora un datora.

Šodienas vizīte šajā «svētītā vecpuiša patversmē» izvērtās par pārsteigumu pašam Talejevam: viņš saņēma zvanu no vīrieša, kura ļoti pieklājīgs lūgums bija stingrs pavēle Hērai. Ne tik daudz oficiālās pakļautības dēļ, bet gan dziļas cieņas dēļ pret zvanītāja personiskajām īpašībām. Nekad ilgus gadus ilgas paziņas, kas pamazām pārauga draudzībā, viņi nebija tikušies publiski. To prasīja visstingrākā slepenība, kas bija absolūti nepieciešama lietā, kurai Talejevs veltīja savas neparastās dabas labākās īpašības. Un tā nebija žurnālistika!

Germans Talejevs bija viens no tiešajiem komandieriem noslēpumainā un noslēpumainā organizācijā, kuru paši tās dalībnieki vienkārši sauca par komandu. Viņai nebija cita vārda. Un kam tas varētu būt vajadzīgs?! Neviens dokuments neapliecināja tā pastāvēšanas realitāti. Nav rīkojumu vai instrukciju, atskaišu par paveikto darbu vai algas lapiņām. Nebija pat apstiprinātas iekšējās struktūras. No tikai duci pilnas slodzes darbinieku būtu grūti izcelt trīs komandierus, kuriem bija tiešs kontakts ar kuratoru. Viņi saņēma no viņa uzdevumus, un viņu turpmāko darbības brīvību praktiski nekas neierobežoja. Tomēr, neskatoties uz šādu šķietamu ārēju iluzoriju, Komandas atrisinātie uzdevumi bija diezgan reāli un vitāli nepieciešami. Komanda rīkojās tur, kur beidzās oficiālās valdības un drošības struktūru pilnvaras. Turklāt viņa izmantoja metodes, kas bieži vien nonāca klajā pretrunā ar oficiālo valsts doktrīnu un pat dažos gadījumos deklarēja morāles un ētikas principus.

Kopumā visa valsts vara strādāja Komandas labā. Viņas rīcībā bija visu tiesībsargājošo iestāžu resursi. Tās veiktajās operācijās bija iesaistīti jebkuras nodaļas darbinieki, par to pat nenojaušot. Visbiežāk šādi jauniesauktie bija pilnīgi pārliecināti, ka strādā «sabiedroto spēku» labā  FSB, Iekšlietu ministrijai, GRU -, jo īpaši tāpēc, ka pavēles vervēt vienmēr nāca no tādiem Kremļa varas stratosfēras augstumiem, kur neviens nebija. uzdrošinās vērsties pēc precizējuma vai apstiprinājuma.

Par Komandas esamību zināja tikai divi cilvēki. Turklāt Pirmā nekad neiejaucās savā darbā, bet tikai atzina un atbalstīja šīs vienības klātbūtnes nepieciešamību tik joprojām nemierīgajā pasaulē. Tas bija Krievijas prezidents.

Otrais Šis bija kurators. Vladimirs Viktorovičs Aleksakhins, Krievijas Federācijas prezidenta pastāvīgais palīgs. Cilvēks, ar kuru žurnālists Taļejevs tagad gatavojās satikt savā mājā.


Gera rakņājās cimdu nodalījumā: tur vienmēr gulēja vasarnīcas ieejas vārtu atslēga. Šoreiz viņu atrast neizdevās. Viņš mēģināja atcerēties pēdējo reizi, kad viņš apmeklēja savu lauku rekolekciju. Šķiet, pirms trim mēnešiem, kopā ar Seryoga Redin. Vai arī tas bija Gjulčatajs, kurš pierunāja viņu atpūsties dabas klēpī? Ak, vienalga. Būs jāizkāpj no mašīnas, jāiet iekšā mājā un jāpaņem uz naglas piekārtā rezerves atslēga.

Taļejeva vasarnīcā nebija nevienas īpaši slepenas slēdzenes, taču tika uzstādīta uzticama signalizācija ar videokamerām un kustību sensoriem, kas savienota ar četrus kilometrus attālā policijas cietokšņa tālvadības pulti. Brīdinājums tiks aktivizēts arī viņa automašīnas navigatorā, kas savienots ar satelītu izsekošanas sistēmu. Reti kurš varēja lepoties ar tādiem zvaniņiem un svilpieniem. Nu, žurnālists Talejevs nav pirmais, ar kuru viņš satiekas. No visas komandas viņš bija vienīgais ar «oficiālo seju». Turklāt tādu, kas spīdēja visos valdības līmeņos. Viņam bija pastāvīga akreditācija Kremlī, viņš pavadīja valsts augstākās amatpersonas viņu valsts vizītēs visā pasaulē, un intervijas viņam neatteica lielākā daļa mediju un privātpersonu.

Hēra izkāpa no mašīnas pie neuzkrītošiem vārtiem. Dačas žogs bija pamatīgs un diezgan augsts, taču pat šeit, uz ceļa, iespiedās spēcīga tikko ceptas gaļas smarža, garšvielu aromāts un zilgani ugunskura dūmi. Žurnālists skaļi noklepojās un atvēra neaizslēgtos vārtus. Apmēram 4550 gadus vecs, gara auguma vīrietis gaišos, novalkātos džinsos un niecīgā beisbola cepurē ar garu vizieri uz īsi apgrieztiem sirmiem matiem, pagriezās pret viņu no grila, kas atrodas pa kreisi no mājas.

«Pēc maniem aprēķiniem, tev vajadzēja būt šeit pirms 12 minūtēm,» sveicinātāja balss bija klusa, bet ļoti skaidra, «Laikam tu gaidīji aiz stūra, kamēr kebabs būs gatavs, netīri rokas?»

 Es vienkārši negribēju tev, Vladimir Viktorovič, atņemt visu prieku, ka esi iepazīstināts ar augsto kulinārijas mākslu. Kur tu esi, aiz savas daudzzobu sienas, tu redzēsi dzīvu gaismu, aizrīsies ar dūmiem

Asistents patiesībā klepoja, spļāva un kratīja dūri Taļejevam:

 Viņš arī skricelēja, zīlniek! «Viņš berzēja acis ar plaukstu.  Brauciet ar mašīnu  un, lūdzu, nāciet pie galda, kungs!

Zem Taļejeva lielā ozola atradās garš koka galds ar izraktiem soliem. Tagad viss galds bija nosēts ar dažādu zaļumu ķekariem un izklāts ar pudelēm ar krāsainām etiķetēm. Hēra noraidoši pakratīja galvu.

 Bet jūs joprojām neļaujat man izrādīt patiesi krievisku viesmīlību un viesmīlīgi sagaidīt goda viesi teritorijā

Дальше