— Хапай за краї, раз, два, три-и-и...
Трохи правіше один з ящиків зі скрипом підняли двоє і понесли в бік. Аріяну вони не помітили, і вона, побоюючись виявлення, майже не розгинаючись, кинулася навтьоки. Вовк вчув і голосно загарчав.
— Злісна тварюка. Хто його сюди приволік?
— Якась приїжджа відьма.
— А-а-а...
Голоси звучали все тихіше і тихіше, поки зовсім не щезли. Дівчина знову стояла на краю галасливого і веселого ярмарку, де ніхто й близько не підозрював про дивацтва, що відбувалися поруч.
— Ви чули, прибув Чужинець із Жар-птицею! Не хочете дізнатися про своє майбутнє?
— Та чого там знати, і так все відомо.
— В минулому сезоні одному землевласнику птаха повіла про холодне літо і теплу осінь. Ось він і не збирав виноград рано, а чекав, поки дозріє. Інші боялися заморозків і прорахувалися, а хто його послухав, у виграші залишився.
— Я не про те, що не вірю, просто іноді знати майбутнє — нічого доброго. Здається, що немає вибору, все визначене наперед.
— Ви праві. Але очевидці твердять: птаха нічого прямо не каже, все натяками й загадками. Хто зрозуміє вірно, а хто і ні. Сам я теж ніколи не пробував, страшнувато.
— От-от, і я про те ж.
Аріяна з цікавістю піднялася навшпиньки, вираховуючи, де ця сама Жар-птиця знаходиться.
— Шукаєш Жар-птицю, либонь? Та ось там, справа, бачиш, віз кольоровий.
Один з тих, що щойно розмовляли, вказав дівчині рукою напрям.
— Поспішай, дівчата частенько гадати на коханих бігають.
Він підморгнув та замовк.
Аріяна посміхнулася замість дякую і попрямувала до возу. Не тому, що дуже хотіла, а тому, що цього від неї очікували, а вона повинна поводити себе природньо. Та й хто б не хотів дізнатися, як виглядає Жар-птиця?
Щоправда, підібравшись ближче, дівчина зрозуміла, що цього власне і не дізнається. Оповісниця доль знаходилася в закритому фургоні, коло входу стояв засмаглий, не схожий на інших, трохи сивуватий чоловік, без особливого інтересу поглядаючи навколо. Бажаючих, що не наважувалися підійти зібралося доволі багато, вони юрмилися і тихо перешіптувалися, рахуючи монетки, підмовляючи один одного.
— Ну що, слабо? Я б і сам пішов, та тільки нема чого питатися мені.
— Ясне діло, немає чого питатися. Ти просто боїшся.
Сперечалися двоє чоловіків зліва.
— Надто дорого, я майже все витратила на новий пояс, шкода.
— Я також майже без грошей, так би позичила.
Шепотілися дівчата справа.
Аріяна ж трохи безцеремонно розглядала чужоземця. Він справді не був схожий на тутешніх, що давало привід придивитися ближче. Може, один з тих? Помітивши уважний погляд, сивий поглянув у відповідь і раптом, на Аріянин подив, попрямував просто до неї.
— Перший відвідувач — безкоштовно! Вибір припав на цю безстрашну юну дівчину!
Чоловік спритно підхопив її під руку і практично потягнув до фургону. Аріяна хотіла було заперечити, та зрозуміла, що, перш ніж зможе жестами пояснити, тільки зайвих проблем набереться.
— Обережно, сходинка!
Три кроки — і за спиною впав полог, а Аріяна опинилася в тісному темному приміщенні одна. Ні, не одна. Очі звикали до темноти недовго, і ось вона дивиться на дивне, не схоже на інших створіння у вигляді великої птахи з головою, що нагадувала людську, тільки в пір’ї. На якихось поличках і ящичках стояли запалені свічки, їх золотаві відблиски відображалися в глибинах чорний очей. Забарвлення пір’я при такому освітленні не змогла визначити. Як у тумані, заднім числом подумала, що запитання-то вона поставити ніяк не може. Так і стояла мовчки, заворожена, не знаючи, чи то піти, чи то що робити. Але страшно не було.
— Доля дивна, закинула тебе сюди, так далеко від дому, вірно? Тяжко знайти дорогу назад...
Аріяна від несподіванки здригнулася. Голос був глибоким, приємним і... мудрим, якщо так можна виразитися про голос. Очі птахи пильно спостерігали за гостею.
— Ти можеш втратити дуже важливу частину свого життя. Втратиш назавжди, чи збережеш у своєму серці — це твій вибір. Але від нього залежать долі інших. Нелегкий вибір...
Серце обледеніло. Невже це значить... вона не повернеться???
— Не сумуй, навколо завжди будуть люди, котрі допоможуть, тільки не відвертайся від них.
На очах виступили зрадницькі сльози.
— Не плач, тобі вже час. День ще не закінчився.
Аріяна насилу відірвала погляд від уважних очей. Їй хотілося опинитися звідсіля за тридев’ять земель, не чути, не розуміти... Вона кинулася до виходу, та її наздогнала ще одна фраза:
— Є речі, на котрі ми не можемо вплинути, а є такі, котрі в наших силах змінити. Не пливи за течією, аби ніколи не було причини звинувачувати себе в бездіяльності. Прислухайся до інших, але рішення завжди приймай сама, від серця. Тільки слабкі звинувачують у своїх помилках інших, сильні не бояться визнати, що здійснюють їх самі.
Яскраве світло різонуло по очах, Аріяна, зіскочивши зі сходинки, кинулася геть. Її намагалися зупинити, розпитати, та вона, відчайдушно вивертаючись і витираючи сльози на ходу, вирвалася з натовпу і пірнула в людський потік серед торгових яток.
— Стій, та стій же!
Дівчину спіймали за руку і спинили. Підняла голову — білявий.
— Що тобі сказала та дурна птаха? Чому ти плачеш?
Аріяна покивала головою і спробувала вирватися.
— Не варто їй вірити, це просто шарлатанство!
Відпусти мене — просила поглядом дівчина, але він міцно тримав її за зап’ястя.
— Добре, що я вас зустріла! Ваше зілля вже готове, йдемо, я віддам, — невідомо звідкіля матеріалізувалася Дарія і, ввічливо посміхаючись Аріяні, кивнула в бік: — Без супровідників.
— Я піду з нею.
— Не можу цього дозволити. Ким ви їй доводитеся? Основа нашої діяльності — конфіденційність.
— Я її брат.
— Він ваш брат?
Дарія виразно подивилася на винуватицю замішання. Аріяна з полегшенням похитала головою.
— Як бачите, замовниця заперечує ваші з нею родинні стосунки. Вибачте, нам вже час.
— Ти весь час втікаєш, але ввечері я тебе знайду!
Хлопець спересердя випустив Аріянину руку і провів дівчат роздратованим поглядом.
— Вчасно я вас помітила. Він до тебе чіплявся?
Аріяна невизначено потиснула плечима.
— На вигляд нічого, симпатичний. Але Ілько сказав, тобі необхідно обмежувати контакти з місцевими.
Вони йшли повільно, пробираючись крізь натовп. Слова Дарії звучали віддалено й глухо, розчиняючись в навколишньому шумі, Аріяна практично не розуміла її.
Чому вона повинна вірити словам якогось опудала у пір’ї? А звідкіля птаха знала про те, що вона шукає дорогу додому? Все сказане нею туманне і двозначне. Тут багато приїжджих, такий вислів можна сказати кожному і не помилитися... Ні, не зовсім...
— Ти мене слухаєш? — Дарія уважно дивилася на дівчину. — Щось трапилося? На тобі лиця немає... Ні-ні, сюди, направо, ми вже майже на місці.
Вони підійшли до фургончика в зелено-синіх тонах, обвішаного пучками трав, з прилавком, заваленим скляночками, флакончиками та іншими ємностями загадкового виду.
— Ось, візьми.
Дарія налила в порожню скляночку якусь рідину і простягнула Аріяні. На здивовано припідняті брови лише посміхнулася:
— Для відводу очей — раптом твій кавалер слідкує. Однозначно слідкує. Здається, це його фізіономія... Не бійся, тут звичайна вода.
Майбутня відьмочка перевела погляд на Аріяну і уважно подивилася.
— Я скоро звільнюся, вже темніє, до заходу недовго залишилося. Медія пішла ще з обіду. Жаль, ти не можеш розповісти, чого така сумна... Ну ж, посміхнися.
Аріяна вимучено всміхнулася.
— Якщо б усі так посміхалися, жах... Ти їла щось? Піди підкріпися, купи що-небудь. Вже не довго...
— У вас є мазь від комариних укусів?
Жваве хлоп’я, заледве дістаючи носом до прилавку, весело дивилося на Дарію.
— Так, зараз знайду.
Аріяна не стала чекати і, не піднімаючи очей, відійшла в бік. Дійсно, вона нічого з ранку не їла. Ось, недалеко продають пиріжки з начинкою. Взяти два. Ні, три. Або... Смакота! Хрумкаючи другим з чотирьох, дівчина прикинула, скільки грошей залишилося. Поки купувала, трохи зорієнтувалася в номіналі. Повинно було б вистарчити на намисто Дарії. Де ж воно було... Он там, коло бочок з вином. Точно!
Коло прилавка з прикрасами крутилися переважно дівчата. З продавцем вів бесіду невисокий чоловік. Поки Аріяна намагалася пробитися ближче, випадково почула уривок розмови.
— Ось ті приколки просто божественні! Такого товару я давненько не зустрічав!
— Шукаю найкращих майстрів!
— Далеко їздите за цією красою?
— Інколи перетинаю південні кордони!
— Та ви що?! Мабуть, візьму ось цю дрібничку для дружини. Хоча... Вона у мене, бачите, перебірлива в прикрасах. Більше за все любить старовинні речі. У вас випадково немає?
— Ні, старовиною не торгую. Але ціную.
— Так, старовина... Молодь її не цінує, не любить, а колись розумілися на красі. От, дружині у спадок залишилося старовинне дзеркальце. Так от, ніколи з тих пір не бачив красивішого. Не в образу сказано, ваш товар — найвищої якості!
— Я з вами згоден. Ми також бережемо дочці браслет. Передається по жіночій лінії вже не одне покоління.
— Я міг би на нього поглянути? Професійний інтерес.
— Ну-у-у...
— Будь-ласка...
Прохальний тон. Зовсім не такий, як коло клітки з вовком. Аріяна, застигнувши, стояла трохи позаду і заворожено слухала. Це точно був один з тих двох. Зараз він розмовляв місцевою мовою, але голос-то дівчина відмінно пам’ятала.
— Якщо не дивитеся, не заважайте іншим!
Її спробували обійти жінка з дитиною. Аріяна спішно зайняла деякий час тому звільнене місце. Треба ж, не помітила. І одразу ж нарвалася на невдоволене бурчання інших покупців. На шум обернувся хазяйський співрозмовник, дівчина опустила голову і, схопивши найближчу прикрасу, почала перебільшено уважно її вивчати.
— На два слова неподалік? Тут надто людно...
— Але товар...
— Ваша дружина, думаю, прослідкує. Ми ненадовго.
— Я...
— Йдемо, йдемо.
Чоловік майже силою витягнув торговця з-за прилавку і потягнув в бік. Дівчина, недовго думаючи, пробиваючи шлях ліктями, кинулася слідом.
— Носиться як навіжена, то туди, то сюди! — сипалося навздогін. Наплювати.
Двоє суб’єктів, що її цікавили, завернули за кут і зупинилися коло складених рядами винних бочок. Треба знайти місце, щоб її видно не було, але все відмінно чутно.
— Хочу запропонувати вам кухлик відмінного вина десятилітньої витримки. Ви мені не відмовте.
Вони зупинилися, чудово! Хід того, хто прохав, був продуманим і ефективним. Хто відмовиться від такої пропозиції? Точно вже не трохи скупуватий торговець. В кінці кінців, це ні до чого не зобов’язує: спробував і, нарікаючи на зайнятість, ушився. Так думає жертва... Почулися кроки, що віддалялися. Одного. Хм, якщо пощастить, тут вони й кинуть якір. Аріяна, боячись проґавити парочку, заглядаючи в шпаринки поміж бочками, задкувала, намагаючись знайти місцинку і для себе. Крок, два, наступила на ногу. Чиюсь ногу. Обережний погляд за спину. Тихе шипіння:
— Що ти тут робиш???
— Ілля???
Він стояв, притулившись спиною до бочок. Мить тому, мабуть, зображав безтурботного хлопчину, що зупинився обабіч відпочити, але зараз... Так, це місце зайняте.
— Негайно йди звідси!
— Ти не розумієш... Там двоє...
— Не знаю, що тобі від них треба, та ти поняття не маєш, з ким зв’язуєшся. Поки не пізно — йди!
— Ще чого!
— Послухай, мені не до сварок...
— Ти також слідкуєш за ним?
— Якщо нас помітять... Та ти хоч уявляєш, як ми тут виглядаємо? Принаймні раз послухай мене!
Дівчина об’єктивно уявила собі картину. Двоє стоять поміж двома вузькими рядами бочок, на ярмарок опускається вечір. З боку можна було подумати, наче вони ховаються. Що, власне, і робили. Рішення прийшло миттєво. Аріяна підступила до Іллі впритул, стала навшпиньки, обійняла за шию і, нахиливши його голову до себе, прошепотіла на вухо:
— Та обійми ж мене!
— Ти здурі...
— Ось і я! Тримайте, пробуйте! Цей вечір ви просто зобов’язані присвятити найпрекраснішому винаходу людства!
Ілля інстинктивно обхопив Аріяну за талію, і обоє затаїли дихання. Все одно, пізно сперечатися.
— Я досить зайнятий зараз, ярмарок — хороший момент підзаробити...
— Ну, як стемніє, не думаю, що ви дуже зайняті... Ось ще, я приніс показати вам наше дзеркальце, помилуйтеся.
Мовчазне сопіння, слідом захоплений вигук:
— Воно просто неземне!
— Я ж казав! А ваш браслет...
— Не хочу здатися неввічливим, та це сімейна цінність, ми дуже її бережемо. А ви — другий, що цікавиться старовиною за сьогодні...
— Не може бути! Хоча, звісно, це природньо. Серед такої кількості людей ми не єдині поціновувачі...
— Вона була приїжджою відьмою. Та, котра цікавилася.
— В такому випадку, вам дійсно потрібно бути насторожі. Відьми — народ темний. Хто знає, що в них на думці?
— Це точно.
— Але, припускаю, для мене ви зробите виключення? Я досить заможна людина, можу зробити вам ДУЖЕ вигідну пропозицію.
— Не розумію...
— Вся ярмаркова виручка здасться вам мізерною в порівнянні з нею.
— Про що ви...
— Скажу прямо: я не проти відкупити вашу дрібничку навіть не бачачи її. За ДОБРІ ГРОШІ.
— Справді, я...
В голосі Аріяна виразно вловлювала нотки сумнівів. Жадібність брала своє.
— Не кажіть «ні» так одразу, подумайте...
— Ні, ви подивіться, яке неподобство! На людях! Тільки смеркається! Та де ж це бачено — цілуватися у всіх на виду! Куди тільки ваші батьки дивляться! Знайшли собі затишну місцинку!
ЦЕ вило як сирена. У Аріяни серце провалилося, Ілля ще сильніше стиснув її, та найголовніше — співрозмовники по той бік бочок одразу ж обірвали свою розмову, і дівчина скоріше вгадала, ніж побачила через Ілліне плече, як тінь одного з них метнулася в бік. Сумнівів не було — ВІН хотів побачити, що тут відбувається.
— Тікаймо!
Ілля мало руку їй не вивернув, коли схопив за зап’ястя і рвонув в протилежну від усіх сторону. Аріяна неслася майже над землею. Вона чула, як навздогін кричить знайомий голос:
— Зупиніть їх, вони вкрали мій гаманець!
От негідник, спеціально бреше, сподівається на те, що їх зупинять. Але люди серед торгових рядів переважно через постійний ярмарковий шум ще не зорієнтувалися, що відбувається. Одні обурювалися, коли їх штовхали на бігу, інші навіть не звертали уваги в загальній тисняві. Вирвавшися до огорожі з кіньми, Ілля на мить зупинився, озирнувся. Хоч раз пощастило! Аріяна побачила, що на місці, де вдень плели вінки, жвавий рух. Сюди сходились, збігалися дівчата і хлопці, влаштовувалися зручніше на траві, сміялися і спілкувалися. Дівчата гуртувалися з одного боку, хлопці — з іншого. За ними текло рідке золото — сонце повільно тонуло у водах Живиці.
— Живо до дівчат, спостерігай, роби як вони, чекай, коли стемніє. Я буду неподалік, як тільки все заспокоїться — дьору!
Розділ 8
Змішавшись із строкатим натовпом, Аріяна старалася поводити себе природньо, але раз у раз та й поглядала з хвилюванням навколо, ніби очікувала, що з-за спини з’явиться невідомий і... А що — «і»? Усієї суті того, що відбувалося їй так й не вдалося осягнути. Від чого відчуття небезпеки, почуття страху? Ілля з’явився на горизонті лише один раз. Коротка зустріч поглядами, байдужі сірі очі на мить зробили їй попередження і стали попередніми. Так, вона привертає увагу своєю дьорганістю.
Дівчата поряд галасували, обговорюючи якусь хвилюючу подію.
— Я думаю, він зробить це сьогодні.
— Натякав?
— Ні, просто відчуваю.
— Напевно, хвилюєшся?
— Важко сказати... Але руки тремтять трохи.
— Невже погодишся?
— Я так і не вирішила.
— Як так не вирішила? Часу вже зовсім нема!
— Сонце майже сіло. Сядемо подалі, може, не помітить.
— Наївна.
Потроху розмови вщухали. Дівчата і хлопці, немов підкоряючись невідомим приписам, розсідалися, голоси знижувалися до шепоту. В поведінці навколишніх, в розфарбовуванні неба, навіть у теплому вітерці відчувалася небувала урочистість. Її не розділяла хіба що Аріяна. Як вона в темноті знайде Іллю? Ось вже місця зайняті, тягнуться хвилини очікування. Цікаво, а чого власне всі очікують?