Ви інтригуєте, Шацький. Говорите так, ніби ми маємо від когось ховатися.
Хтозна, Йозеф зробив загадкові очі.Ходіть, ходіть, пане Кошовий. Розкажу щось цікаве, не пошкодуєте. Вже ввольте старого колєгу.
Ви ж ніколи не говорите годину. Для вас це мало.
Цього разу більше часу, ніж пообіцяв, не заберу. Слово Шацького.
Витягнувши з жилетної кишені годинника на ланцюжку, Клим клацнув кришкою, глянув на циферблат, зітхнувши.
Слово Шацькоготверда криця. Нема аргументів проти. Ведіть, коли вже тут. І, підводячись, додав:Усе одно ж не відчепитеся.
Розділ третійПро що не напишуть у газетах
Не помилився Шацькийо цій порі постійні відвідувачі «Монополю» ще не стеклися.
Тютюновий дим Кошового не дратував, бо сам бавився цим зіллям. Щоправда, віддаючи перевагу кубинським сигарам, які міг останнім часом собі дозволити. Проте визнав: коли в «Монополі» не так димно, тут навіть затишно та якось по-домашньому.
Кивком привітавшись із кількома знайомими з числа постійних клієнтів «Штефка й партнерів», Клим рушив через зал до кутнього столика. Шацький сунув у його фарватері, почуваючись тут так само вільно, як усюди у Львові, окрім відвертих «дір»так називали містяни кнайпи, де зазвичай збиралися ті, кого життя викинуло на дно. Сівши один навпроти одного, вони дочекалися кельнера, замовили каву з булочками, і поки несли, Кошовий почав:
Відразу до справ давайте, Шацький. Вам же щось від мене потрібно у звязку з тим убивством в автомобілі.
Йозеф так енергійно замотав головою, що, здавалося, ще трохиі вона відірветься від шиї.
Та ніц мені від вас не треба, пане Кошовий! Особисто менінічого! Хотів би трошки розказати вам про стосунки між відомим нам обом паном Сілезьким та панною Агнешкою.
Віко мимоволі смикнулося.
Торкнувшись його пучкою вказівного пальця, Клим подався вперед, налігши грудьми на край столу:
Як? Густав Сілезький і
донька нафтовика, завершив фразу Шацький, при цьому з поважним виглядом відкинувшись на спинку стільця й переплівши руки на грудях, явно задоволений ефектом. Вони мали таємний звязок. Інтимний.
Ви говорите про це так упевнено, Шацький, ніби були в них довіреною особою. Або взагалі, як кажуть, тримали свічку.
Проте Клим у глибині душі майже не сумнівався в тому, що його друг каже правду. Джерела, з яких дантист дістав пльотки, могли бути й були дуже різноманітними. Для когось навіть екзотичними, бо не всякий бував там, куди часом заносило Шацького. А де він не міг опинитися, там ступала нога його численних пацієнтів. Дантист Йозеф Шацький славився тим, що гарно робив свою роботу за цілком помірну оплату. Порівняно невисока вартість його послуг прогнозовано збільшувала практику. І в його кріслі опинялися не лише небагаті містяни, а й відвідувачі з доволі пристойними статками. Вони вміли рахувати гроші й воліли полікувати зуби добре, не переплативши при цьому тим, хто збільшує платню, маючи кабінет у центрі Львова чи завдяки багатій та знаменитій клієнтурі. Досить часто пересічний стоматолог дозволяв собі накручувати вартість лікування, бо серед його відвідувачівдепутат сейму, відомий актор, редактор чи багатий домовласник. Шацький же на тому не спекулював і цим завойовував довіру.
Зазвичай сидячи в кріслі з розкритим ротом, до ладу не поговориш. Але довірливі розмови з різноманітними пацієнтами, більшість яких нагадувала навіть сповіді, стали неодмінним ритуалом: перш ніж попросити пацієнта відкрити рота, Шацький говорив із ним, а точнішевислуховував. Через те зубний лікар із Кракідалів часто був у курсі не лише подій, відомих на загал, але, що цінував вище, й подій, про які не напишуть ранкові чи вечірні газети.
Відомості достовірні,кивнув Йозеф. Скандальних подробиць я вам не повідаю, пане Кошовий. Але знаю напевне: вони мали інтимні побачення від нинішньої весни.
Звязок тривав десь півроку?
Так. А розірвався незадовго до трагічної події в дворику на Пекарській.
Звідки така точність?
Шацький не відповівкельнер саме приніс замовлення, і він узявся до їжі. Лише впоравшись із половиною свіжої булочки з конфітюром, відсунув надпиту каву вбік, виклав руки перед собою на стіл, переплів пальці й повів далі:
Пане Кошовий, я справді не був, як ви кажете, довіреною особою жодної зі сторін. І не можу гарантувати вам, що знаю всі деталі тієї справи. Зокрема, не можу підтвердити, що розрив між ними трапився буквально за шість, сім чи десять днів до вбивства панни Радомської. Це, як каже на подібне моя кохана Естер, не має жодного значення. Важливіший сам факт розриву. А факт їхнього звязку для всіх, хто дізнався про те так само раптово, як ми з вами, значить ще більше.
Тепер Клим уже остаточно заплутався, тож ковтнув кави й наморщив лоба, аби зібратися з думками. Жестом зупинивши ймовірний потік слів, мовив:
Отже, Шацький, ви кажетеміж кримінальним королем та донькою нафтового магната, котра, як я зрозумів за цей час, усе мала й ні в чому собі не відмовляла, був таємний любовний звязок?
Любовне зовсім те, про що варто тут згадувати, виправив Йозеф. Там навряд чи була навіть пристрасть. Дівка, хай мені Бог простить ось такі вислови про небіжчицю, грала з вогнем. Їй то подобалося. А пан Сілезький не заперечував. Усі, хто так чи інакше знав панну Агнешку за життя, не дивуються. Подібна поведінка була цілком у її стилі.
Слухайте, Шацький, мені за останні тижні покійної, царство небесне, доньки Радомського так забагато, як не було за її життя. Тому геть загадки й натяки. Для мене нічого не може стати разючим чи скандальним одкровенням про панну Агнелю, бо я не знав про неї взагалі нічого! Навіть, перепрошую, як вона виглядала. Бачив портрет на похороні, жалобну фотографію на газетних шпальтах та у вітринах деяких крамниць і салонів. Не придивлявся. І товсе.
Шацький клацнув пальцями, ніби в цей момент здобув маленьку перемогу чи довів те, що тривалий час безуспішно намагався.
Отут увесь цимес! вигукнув він. Бо зовнішність нещасної дівчини є ключем для всього, що вона робила за життя.
Він хотів правити далі, та враз замовк, зиркнувши ліворуч. Перехопивши його полохливий погляд, Кошовий нічого небезпечного й тривожного не побачив. До них через увесь зал рішуче прямував пан у розстебнутому піджаку, який на ходу поправляв послаблений вузол краватки. Наблизившись до їхнього столика, застебнув ґудзики, кивнув Шацькому та втратив до нього інтерес, повернувшись до Клима:
Пане Кошовий, доброго дня. Смачного.
Дякую, Клим підвився, обсмикнув свій піджак, потиснув простягнуту руку. Ми знайомі?
Будемо знайомі. Василь Громнишин, вчитель. Давно пора запізнатися ближче, бо нам потрібні люди з нашими поглядами, наших переконань.
Про що йдеться? Клим уже зрозумів, та все ж намагався до останнього триматися нейтрально.
Я один із фундаторів товариства «Братні».
Даруйте, нічого не чув.
Не дивно. Ми лише три дні, як заснувалися. Маємо намір захищати українські інтереси не лише тут, в українському Львові, а й на всьому терені Галичини.
Успіхів, мовив Клим, простягаючи Громнишину руку.
Той зробив вигляд, що не помічає її.
Пане Кошовий, успіх не є можливим, заки до праці не буде залучена вся українська громада. Ви згодні?
Згоден, Клим кивнув, ледь стримавши зітхання. Проте я не граюся в політику.
Політикане гра, суворо відповів учитель. Нею займаються.
У такому разі, я не займаюся політикою. Вибачте, в мене тут важлива розмова.
Перепрошую, але українська справа є не менш важливою, зауважив Громнишин. Мали б то розуміти. Саме справа, пане Кошовий. Діло, не слова.
Гаразд, тепер Клим зітхнув. Чим можу бути корисний? Попереджаю відразучленом вашого товариства я не готовий стати.
Нашого товариства, вчитель багатозначно підніс пальця. Нашого, пане Кошовий. Бо ж ви, маю надію, не збираєтесь бути хрунем .
Не збираюся, щиро запевнив Клим, не стримався, додав:І перекінчикомтак само себе не мислю. Проте, аби не вважатися зрадником, навряд чи треба сторчголов записуватися в члени різних товариств.
Та поки про членство не йдеться, заспокоїв Громнишин. Ось, прошу підписати цю відозву.
Засунувши руку за борт піджака, Василь Громнишин видобув звідти складений навпіл по довжині аркуш паперу.
Що це?
Відозва, повторив учитель. Ми протестуємо проти примусу до вивчення російської мови в народних школах, ремісничих училищах та бурсах. Пане Кошовий, москвофільські організації відкривають такі навчальні заклади, щоб сільські діти могли здобути безкоштовну освіту.
Чекайте, хіба це погано? Ви вчитель, що недоброго в освіті?
Громнишин похитав головою:
Пане Кошовий, зараз багато селян знімається з місць та перебирається в міста, бо там є робота. Хай чорна, здебільшого некваліфікована. За неї платять не так багато. Проте нічого іншого місто селянину не запропонує. Хто у нас володіє нафтовими родовищами, шахтами, всім, що дає великий капітал? Поляки, німці або жиди, тут Громнишин знову скосував на Шацького, ніби той представляв той самий ненависний прошарок експлуататорів. Але хай, ідеться навіть не про те, бо чорнороб може та має право лишатися українцем. Його дітитим більше. Бо його діти, пане Кошовий, то наші з вами діти. Проте, вчитель знову багатозначно підніс пальця й похитав ним, діти селян, не маючи коштів, отримують безкоштовну освіту в закладах, котрими опікуються москвофільські громади. Навчання проводять російські державні піддані, молоді росіянки, тож українське шкільне навчання занехаяне. Тому національне виховання української молоді не відбувається. Не кажучи вже про викладання нашої, руської, чи, як вам, людині з Києва, буде зрозумілішеукраїнської мови. Її москвофіли, як відомо, вважають вульгарною. Словом, маємо проблему. Тому прошу підписати відозву до сейму. Ми протестуємо.
Клим подивився на списаний каліграфічним почерком аркуш, зазначившизміст викладено польською, обережно завважив:
Пане Громнишин, а чому не можна відкривати руські, тобтоукраїнські, народні школи та інші навчальні заклади? Запрошувати українських вчителів, у тому числіжінок, як це роблять ваші наші опоненти?
Вонине опоненти! Вонипротивники!
Не суть, як назвати. Важливіше те, що вони роблять усе правильно.
Як? здається, Громнишину враз забракло повітря. Ви сказалиправильно? Перекривати доступ до української науки, українського світуправильно?
Кошовий знову зітхнув:
Ви мене хибно зрозуміли, шановний пане. Живу тут, у Львові, три роки, й чуюполяки полонізують українців. Коли жив у рідному Києві, мав проблеми через те, що визнавав публічно: росіяни русифікують українців. Тут ви кажете мені те саме. І пропонуєте підписати відозву, хоча, як на мене, значно більше смислу буде в конкретних діях, спрямованих на українізацію українців. Російська імперія заборонила це драконівськими законами. Австро-Угорська, здається, ні.
Проте влада хоч як нічого не робить, аби сприяти українцям на своїй землі зберігати себе! вибухнув Громнишин. Пане Кошовий, Петербург офірує на розбудови москвофільських спільнот чималі кошти! Про місцеву скарбницю взагалі мовчу. Натомість наші, руські, українські громади не мають навіть малої частини тих фінансів!
Шацький нервово засовався на стільці.
Дружно глянувши на нього, Клим та Громнишин знову втупилися один у одного.
Я все зрозумів, сказав Кошовий. Несіть мені перо й чорнило, я підпишу. Якщо мій підпис на цій та подібних відозвах допоможе змінити ситуацію, зокрема, віднайти кошти на розбудову та утримання українських шкіл з відповідним вихованням, підпишу охоче й всякий раз. Можете звертатися просто до «Штефка й партнерів».
Поки вчитель ходив за приладдям, Клим із Шацьким не зронили пари з вуст. Написавши своє прізвище й залишивши автограф, Кошовий завважив: він лише третій, тож активність новоствореного товариства залишала бажати кращого. Ніяк це не коментуючи, Клим запитав:
Чим ще можу бути корисним? Тільки не просіть грошей, у мене нема.
Ви зробили важливу справу, Громнишин із серйозним виразом на обличчі склав аркуш та запхав назад, до бічної кишені.А взагалі, все на свої місця розставить війна.
Війна? стрепенувся Клим.
Чого всі так бояться цього слова? Війна, пане Кошовий, змінить усе за нас. Бо воюватимуть не українці з українцями, а великі імперії, котрі нас гнітять. Військові дії ослаблять їх обопільно. А ми постанемо на руїнах.
Після такого одкровення Климові лишилося хіба мовчки потиснути на прощання руку новому знайомому. І щойно той поважно віддалився, сів, буркнувши собі під носа:
Божевілля якесь. Війна
Та хіба ви не чули? брови Шацького стрибнули вгору. Тепер усі довкола говорять про війну! Але поки патякаютьніхто не воюватиме. Люди просто спускають пару. Нині все надто добре, аби воювати один із одним.
Як бачите, не все добре. Й не для всіх.
Завжди є особи, котрі чимось незадоволені. Для прикладу, знаєте, чим не задоволена моя люба Естер?
Замість відповісти Клим витягнув цибулину годинника, перевірив час.
Ми про що тут говоримо? Здається, сьогодні день такийусі намагаються задурити мені голову, збити з пантелику. Ви почали щось про зовнішність нещасної дівчини. Ніби в цьому причина її звязку з Густавом Сілезьким. Покійна панна Агнешка була такою красунею, що він не встояв?
Шацький неабияк зрадів.
Йому помітно кортіло повернутися до розмови, заради якої витягнув Клима з контори. Але в цьому бажанні, як і загалом у поведінці Йозефа, було щось підозріле. До кінця не розуміючи, що саме непокоїть, Кошовий вирішив більше не заважати тому говорити. Шацький же почав, нахилившись ближче й зовсім забувши про недопиту каву та недоїдену булочку.
Ви таки справді не звертали увагу, пане Кошовий. Навпаки, небіжчиця була зовсім негарною. Не мав честі знати її покійну матусю, але риси її батька досить грубі. Тож Агнешка цілком могла вдатися в тата як лицем, так і характером. А ще кращезовнішність визначила характер.
Я не фізіономіст, Шацький. З теорією пана Ломброзо про те, що неприємна зовнішність видає злочинця швидше за його дії, знайомий побіжно.
Та я не кажу, що панна практикувала злочини! заперечив Йозеф. Просто є така особливість: на жінок, особливомолодих, звертають увагу насамперед через їхні личка чи пишні форми. Якщо одне доповнює інше, все дуже добре. Тепер уявіть собі таке, прости Господи, гидке каченя, яким народилася й росла панна Агнеля. Час іде, дівчина підростає, частіше дивиться на себе в дзеркало, потімна подружок, однолітків, старших жінок. І не може не бачити разючої відмінності! Далі панна, наділена гострим розумом, розумієвін не компенсує зовнішніх ґанджів. Та є обставина, котра здатна все виправити: батькові статки.
Тобто?
Агнешка Радомськаспадкоємиця мільйонів. Єдина донька свого тата, котрий після смерті дружини, про що писали газети, розчинився в дитині. Він, я начуваний, є достоту жорсткою людиною. Але щойно донька має якісь чергові потреби, Леон Радомський встояти не годен. Звідсимодний салон, який він їй купив. Часопис, котрий видавала панночка за татові гроші. Особняк на Пекарській, у найдорожчому місці Львова. Нарешті, автомобіль, той самий «бенц», у якому юна особа знайшла свою смерть.
І все ж не розумію, до чого тут не надто приваблива, як ви кажете, зовнішність загиблої.
Шацький потер пальцями носа й звів брови дашком, збираючись із думками.
Спробую пояснити, пане Кошовий. Тобто розтлумачити все так, як мені говорила моя Естер. Бо то все від неї, а від кого дізналася вонаБог святий знає. Отже, видихнув він, ніби починаючи нелегку справу, у Агнелі в ніжному віці є все те, чого не можуть собі дозволити гарніші за неї ровесниці, не кажучи вже про старших панн. Через те на неї мимоволі звертають пильну увагу, навіть якщо не хочуть цього робити. Довкола Агнешки Радомської крутиться весь світ. Принаймні, так вона сама вважає. Значить, може підвищувати ставки.
Що ви маєте на увазі?
Раз по раз дозволяти собі ще більше, ніж уже пройдено. Грати в дедалі ризикованіші ігри. Чим для панни й був звязок із правдивим розбійником Густавом Сілезьким. Уникати публічності, занурювати себе в таємничу атмосферу для неї було рівнозначно до публічних ескапад. Включно з володінням тим самим злощасним автомобілем. Ви ж знаєте, що в того ж пана Сілезького нема власного авта?