Замкнене коло - Светлана Талан 2 стр.


 Чому кричиш, як навіжена? Йди сюди, треба її підняти й перенести у труну,  сказав дідусь, і жінка зрозуміла, що Дубовиха впала зі стільця та лежить коло столу.

 Треба ж її обмити й перевдягти,  майже пошепки сказала Мирослава, підходячи ближче.

 А ти не бачиш, що вона сама про себе подбала?

Жінка лише тепер помітила, що старенька була вбрана в білу вишивану сорочку, нову широку спідницю й запнута біленькою хустинкою у дрібну синю квіточку.

Дубовиху поклали у труну, яку поставили на дві табуретки, накрили простирадлом, що було заздалегідь покладене на прибране охайне ліжко.

 Скоро почне сутеніти,  сказала Мирослава.  Треба запалити світло.

 У неї його немає.

 А що ж робити?  запитала жінка, бо їй по спині від жаху пробіг холодок.

 Будемо сидіти при свічках,  сказав дідусь і засвітив кілька свічок, які лежали на столі поруч із сірниками.

 Дідусю, ви тільки не залишайте мене тут на самоті,попрохала Мирослава.

 Не бійся, Дубовиха при житті була доброю жінкою, земля їй пером,  відповів старий та перехрестився.

 А чому вона сказала, що чекала на мене багато років?

 То треба було у неї спитати.

 Ви ж самі казали, що вона на мене довго чекала,  зауважила жінка.

Старий довго мовчав. Мирославі вже здалося, що він забув про її запитання та заснув, коли той тихо сказав:

 Багатьом людям вона допомогла, багатьом. Їхали до неї звідусіль й усім вона давала слушні поради. А скількох вилікувала від тяжкої недуги! Йшли до неї і криві, і горбаті, і хворі нутрощами. Нікому не відмовила жодного разу! Свята жінка була, хай земля їй буде пухом! А останні роки казала, що їй вже досить бути в гостях, стомилася дуже і вже хоче додому, у вічність. Але ще не все було зроблено. Вона знала про тебе, про те, що диявол правив твоїми думками, знала, що лише вона зможе підказати тобі, що робити, а ти все коїла чорну справу. Ось і чекала вона на тебе, на останню людину, яка потребує її допомоги. А вчора прийшла до мене та й каже: «Нарешті! Завтра вона прийде та закриє мені очі. Це буде о шостій годині вечора». Ось так,  зітхнув старий, закінчивши свою розповідь.

 Невже вона знала все наперед?

 Напевно, що знала. Дубовиха все знала.

Цілу ніч старий дрімав, а Мирослава не зводила очей із простирадла у домовині. Їй усе здавалося, що зараз Дубовиха скине з себе полотнище і знову гляне їй у вічі. Жінка полегшено зітхнула, коли за вікном почав жевріти ранок. А вдень вони з дідусем поставили труну на саморобний візочок і потягли на кладовище. Дідусь викопав могилу, і вони вдвох опустили в неї труну.

 Як її звали?  запитала Мирослава, коли старий закопував могилу.

 А Бог її знає,сказав той.  Я ще маленьким був, коли Дубовиха здавалася мені старою бабцею. Дубовиха, то й Дубовиха! Яке це тепер має значення?

 Треба ж піти до сільради, зареєструвати смерть, отримати свідоцтво

 А кому воно потрібне?  перебив її старий.  Головне, що поховали по-людськи.

Мирослава лише зітхнула на те.

Надвечір знесилена, падаюча з ніг від утоми, Мирослава дісталася міста. Вона сіла в автобус і склепила на мить повіки. Її розбудив водій на кінцевій зупинці. Вона подякувала й одразу ж пересіла в таксі. За двадцять хвилин жінка була вже вдома. Швидко зняла з себе запилений одяг та довго стояла під теплими струменями душу.

Накинула халатика й попила чаю. Їсти не хотілося. Сон валив її з ніг, і вже за кілька хвилин Мирослава міцно заснула у своєму ліжку. Вперше за багато днів вона спала мирним сном дитини.

Частина перша

1

Мирослава прокинулася, коли зателенькав мобільний телефон. Вона швидко підскочила з ліжка. Вчора лягла спати о десятій годині, тож мала б виспатися та прокинутися бадьорою й відпочилою. Але було зовсім не так. Якби ж то не ті сни, які переслідують її з тринадцяти років! Скільки себе памятала Мирослава, поруч із нею була її бабуся. Батьки її загинули в автокатастрофі, коли вона була ще немовлям. Тоді її забрала до себе бабусямати її мами, та й виховувала. Мирослава не знала, які були її батьки, але добре знала, що її бабусянайкраща у світі. Вона була їй і за батька, і за матір, і за сестру. Бабця мала маленький зріст, була худенька, жвава та весела. І дарма, що пенсія у бабусі була невеликою й вона не могла купити гарну ляльку Мирославі або новеньку сукню. Вони разом порпалися в городі, вирощуючи городину. Разом вони дбали про садок, у якому достигали такі великі та соковиті яблука, яких ніколи не було в сусідів. А ще бабуся кохалася у квітах. Посадила б на вільному клаптикові якийсь огірок, але ж ні! Усі вільні місця у садочку, на городі, попід парканамиусюди були квіти. Вони починали цвісти ранньою весною та закінчували тоді, коли на них випадав перший сніг. Бабуся була неписьменною, тож не вміла читати, але скільки вона знала казок та легенд! Було, зацвітуть навесні конвалії, вони вийдуть ввечері з бабусею в садок, а від конвалій такий іде запах, що аж пянить.

 Це не квіти, а царицині сльози,  тихо каже бабуся.

 Які ж то сльози?! Звичайнісінькі білі запашні квіточки,  каже Мирослава в тон бабусімайже пошепки.

 Багато ти знаєш!  у голосі бабусі звучать невдоволені нотки.  Ходімо на подвіря, я тобі щось розповім.

Сядуть було на лавку під старезною крислатою яблунею. Навколо тиша, і лише щебетання соловя гармонійно доповнює весняний вечір.

 Ти мені хотіла щось розповісти,  нагадує Мирослава бабусі.

 Ой леле! Мало не забула!  бабуся вмостилася зручніше на лавці, обняла онуку і продовжила:Коли Садко був у підводному царстві, то його за щире серце і чудову гру на гуслах покохала володарка морів. Умовляла залишитися, та він відмовився й повернувся до рідного краю. А цариця ніяк не могла його забути. Якось вона травневого вечора вийшла зі свого моря-океану та й пішла до людей, туди, де жив її коханий. І раптом побачила Садка з красунею Купавою. Ні слова не мовила горда цариця. Рушила назад лісами та долами. Ішла і плакала за своєю нещасною любовю. І ті сльози, що капали з її очей, мати Земля перетворила на білі духмяні квіти-сльози.

 Яка сумна історія,  каже Мирослава та горнеться до бабусі.

 Не доведи Господи, моя дитинко, пізнати тобі нещасливе кохання,  зітхає бабуся і ніжно пестить її довге волосся

Мирослава так поринула у спогади про дитинство, що не помітила, як закипів електрочайник, і від клацання його кнопки здригнулася, вийшовши з глибокої задуми. Вона зітхнула, повільно підійшла до столу, механічно заварила чай. Минуло вже двадцять сім років з того часу, коли померла її мила бабуся, і світ дитинства зруйнувався в один день. Світ, який був для Мирослави різнокольоровим, ніби квіти в бабусиній садибі, зруйнувався в одну мить, розвалився мов картковий будиночок. Здавалося, що так мусило бути завжди: садок у ранкових росах, різнобарвя квітів, запахи стиглих соковитих яблук, а головнебабуся і вона. Мирослава настільки боялася залишитися самотньою, що завжди відганяла сумні думки про втрату бабусі. Тому смерть рідної людини була для Мирослави несподіванкою й тяжким ударом. Навіть квіти стали не такими яскравими, а садок здавався сумним і спустошеним, бо в ньому не було її бабусі. В одну мить світ змінився з барвистого, встеленого квітами та щирістю бабусі, на чорно-білий. Відтоді бабуся сниться їй щоночі. Хай якою стомленою була Мирослава, все одно вона бачить сни. У кожному з них до неї зявляється бабуся живою. Ось і сьогодні уві сні Мирослава приїхала до хатинки, яка потопала у квітах. Усе було, як у її дитинстві. Навколо хатирізнокольорові цікаві мальви повитягали вгору свої рожеві, білі та червоні голівки. Серед них була її бабуся. Мирослава кидається до неї, плаче на радощах і дорікає, що бабуся її обдурила, вдавши, ніби померла.

 Я знала, знала, знала, що ти жива!  каже Мирослава.  Навіщо ти мене обдурила?

 Так було треба, Миро,  відповідає сумно-сумно.

Мирослава розплакалася від того ласкавого звертання «Миро», аж прокинулася, схлипуючи. Поглянула у бік чоловіка. Той спав, не почувши, як вона плаче. Можливо, було добре, що він нічого не чув. Після одруження якийсь час він щоранку терпляче вислуховував її сни та втішав. А вже за рік, коли у них народився первістоксиночок Михайлик, одного разу сказав:

 Ти вважаєш, що мені цікаві твої сни? Вони мені вже в печінках сидять! Кожного ранку те саме. Збожеволіти з тобою можна!

 Я гадала, що ми з тобою як подружжя повинні ділитися тим, що болить,  сказала Мирослава, ковтаючи сльози.

 Твоя бабуся померла, і вже за стільки років ти мала б звикнути до цієї думки,  трохи мякше додав Андрій.

 Але я не можу, хочу й не можу,  тихо мовила вона, і непрохані сльози закапали їй на руки.

 Не можна жити минулим, треба жити сьогоденням, будувати плани на майбутнє, про щось мріяти, чогось бажати, можливо, навіть чогось нездійсненного. Життяце не минуле чи майбутнє. Життяце сьогоднішній день. І не можна його розділити на три етапи, воно суцільне. Я не кажу, що треба відірвати від нього минуле,  це неможливо, але слід відпустити його. Ти памятаєш бабусю, все те гарне, що вона заклала в тобі, передала у спадок,  це дуже добре, але не можна, розумієш, не можна дати минулому тримати тебе при собі стільки років!

 А що мені робити, коли мене переслідує минуле? Коли бабуся сниться завжди живою?

 Сходи до лікаря, нехай випише тобі заспокійливе,  порадив Андрій і додав:Я більше не хочу чути жодного слова про твої сни.

З того часу Мирослава перестала переповідати чоловікові сни. А як іноді кортіло! Мирослава тяжко зітхнула та поставила пательню на газову піч, щоб підсмажити собі й Андрієві на сніданок яєчню з ковбасою. За кілька хвилин нехитрий сніданок нашвидкуруч був готовий, і Мирослава зайшла до спальні, де ще спав Андрій. Їй було шкода будити чоловіка, що так міцно спав, але що вдієш? У Андрія була сьогодні перша зміна, то треба було йому встигнути поснідати й дістатися хімзаводу на околиці міста, де він працював майстром зміни.

 Любий,  Мирослава легенько торкнулася теплого та міцного плеча чоловіка.  Час вставати.

 Угу,  промугикав той і потягнув на себе ковдру.

 Не будь дитиною,  усміхнулася Мирослава з того, як Андрій кумедно та невдоволено поморщив носа.

 Зараз, зараз,  швидко промовив він і підхопився з ліжка.

А вже за двадцять хвилин Андрій трясся в «пазику», їдучи на роботу, а Мирослава була в їхній крамниці. Не можна сказати, що вона була у захваті від своєї роботи. До цього вона працювала у школі вчителем історії, але маленька заробітна плата та титанічна праця якось наштовхнули її на думку, що вона просто згоряє на роботі, а натомість вони живуть у квартирі, де з десяток років не було ремонту і сплять на ліжку, яке купили ще за її «декретні» гроші. У них був один син Михайло, який не бачив і не мав того, що мали його друзі. Вона з Андрієм вже стільки років мріяла про свою автівку, але ніяк не вдавалося зібрати потрібну суму грошей. Тоді Мирослава подумала, що вони ніколи не куплять ту автівку, не кажучи вже про окрему квартиру синові. І для чого вона так скніє на роботі? Заради того, щоб не сидіти голодними й раз на рік поїхати сімєю до Азовського моря та винаймати там найдешевше житло? Напевне, тоді Мирослава зробила рішучий крок, щоб змінити своє життя на краще. Вона взяла кредит у банку та звільнилася з роботи. Колеги були дуже здивовані, навіть шоковані: такий гарний, на своєму місці вчительі ось так зненацька кинула роботу. Мирослава не радилася з домочадцями, вона поставила їх перед фактом: стану підприємцем.

 І що ж ти робитимеш?  оговтавшись від такої заяви дружини, з іронією запитав Андрій.

 Те, що й усі. Куплю кіоск і буду торгувати!

 Мамо, я Я не можу уявити тебе за прилавком,  сказав Мишко.  Ти, вчитель першої категоріїпродавець чупа-чупсів?!

 Можете покепкувати, але я так вирішила, і вам доведеться деякий час мені допомагати.

 Я свою роботу не кину,  одразу ж заявив Андрій.  Мені потрібно допрацювати до пільгової пенсії.

 А й не треба!  сказала розпашіла Мирослава.  Ви мені будете допомагати у вільний час. А так я сама вправлюсяя ж сильна.

 Не уявляю, як ти будеш справлятися, коли ніколи навіть на базарі нічого не продавала,  знизав плечима Андрій.

 То ж на базарі, а то в кіоску!  із запалом говорила вона.  Це зовсім різні речі! Ось побачите: у мене все вийде!

 Мамо, навіщо це тобі?  запитав син.

 Дурненький мій!  Мирослава потріпала долонею синову чуприну.  Це ти зараз не розумієш навіщо. Все, все заради твого благополуччя.

 Я закінчу училище та піду працювати, то нам буде легше прожити.

 Працювати, як я з батьком?! Гробити своє здоровя і нічого в житті не бачити?! Ні, з мене досить! Мине деякий час, і вже не ти, синку, а на тебе будуть працювати інші люди. Коли ти відчуєш смак грошей, то зрозумієш, яку владу вони мають. Ти зможеш поїхати відпочити за кордон, ти не будеш думати, що все життя доведеться жити зі своєю дружиною в найманій квартирі, ти не будеш чекати дня зарплати, щоб купити дітям шоколадку та із заздрістю дивитися на новий дитячий велосипед у сусідського хлопчика. Я хочу, сину, дати тобі нове життя. Ти мене розумієш?

Михайло лише розгублено стенув плечима:

 Не знаю, я нічого не знаю. Твоє рішення таке несподіване

 Мої любі чоловіки,  усміхнулася Мирослава своєю чарівною усмішкою, від якої завжди розтавали серця Андрія та Мишка.  Можете не сумніватисяу мене все вийде.

Дійсно, Мирослава швидко знайшла неподалік будинку невеличкий кіоск, який продавався, також швидко оформила дозвільні документи і завезла товар. Спочатку працювала сама, доки прискіпливо не вивчила вимоги покупців. Потім взяла на роботу двох найманих працівників. Михайло допомагав матері, пнучись щосили: їздив по оптових базах, скуповував різні дрібнички, з яких виростала величезна валіза, яку він ставив на візок і тягнув на собі через усе місто. Пиво й напої надвозила автівка доставки, але гроші мусили весь час працювати, тому після навчання Михайло брав гроші та візочок, щоб на собі привезти ще якихось три ящики пива. В хід пішли всі сімейні заощадження, але Мирослава не переймалася цим. За десять місяців роботи вона сплатила кредит. У цей час місцева влада ухвалила постанову про знесення малих архітектурних споруд. Її кіоск попадав під знос.

 І що тепер будемо робити?  спитав Мишко.  Всі старання коту під хвіст?

 Що Бог дає, то на краще,  загадково відповіла Мирослава.

 Збудуємо супермаркет,  з іронією промовив Андрій.

 Нема причини для хвилювання,  спокійно відповіла Мирослава.  Супермаркет ми не подужаємо, але крамницю на місці кіоску збудувати в наших силах.

 Де ми візьмемо на це кошти? І чи ти не думаєш, що так легко дістати всі дозволи?  спитав розсудливий Андрій.  Напевно, вже наслухалася від підприємців, скільки треба мати нервів і грошей, щоб кожному чиновникові дати на лапу? А!  махнув рукою.  Що я тобі розповідаю? Сама краще за мене все знаєш.

 Знаю. Мені вистачить на все сили. Тепер мене не зупинити,  сказала Мирослава, дивлячись Андрієві у вічі.Я все зроблю, все витримаю заради того, щоб Мишко мав і машину, і свою квартиру і щоб у квартирі було не так, як у нас зараз.

 Славо,  Андрій підійшов до жінки, обійняв її ззаду за плечі.Я прекрасно розумію твої пориви і материнські почуття. Але, зауваж, за час роботи кіоску ми не стали жити краще. Ти з цим згодна?

 Звичайно. Все не приходить одразу. Виторг у крамниці буде набагато більший, аніж із кіоску.

 Але ж і витрати зростуть.

 Так. Одначе ти подивись, як живуть підприємці, які тримають крамниці.

 Я не знаю, як вони живуть, але на тебе вже зараз не можна без жалю дивитися: змарніла, під очима зявилися синці, вдягаєшся в те саме щодня.

 Це явище тимчасове,  не здавалася Мирослава.

 А де ми стільки грошей візьмемо?

 Я візьму ще один, більший, кредит на розвиток бізнесу.

Урешті-решт після довгої розмови чоловіки здались і погодилися з Мирославою. Наступні півтора року минули для жінки ніби в пеклі. Вона не нарікала ні на що. Терпляче, немов на роботу, ходила кожного дня до міськради та інших закладів, де у вузьких коридорах простоювала цілими днями. Щоб отримати один підпис, іноді доводилося принижуватися, плакати та вмовляти. Інколи підпис вдавалося лише купити за великий хабар. Гроші витікали, ніби вода крізь решето, тому мусила працювати в кіоску ще й у нічні зміни. Мирослава валилася з ніг від фізичної та моральної втоми. Коли (нарешті!) дістала всі дозволи на відведення землі під забудову й дозвільні документи на будівництво, прийшла додому та сказала своїм чоловікам:

Назад Дальше