Хтось із великих сказав колись про тих нещасних: «Життя, вбите в слово єретик». Це десята доля правди.
Той час був часом непристойного збочення побожності й віри. Час, коли місію Христа прирівнювали до масових убивств невірних, до страшних, всепоглинаючих мук.
До смерті.
У тих тюрмах знали, що таке тортури. Що значить бути іграшкою в руках своїх катів.
Життя, вбите в слово Єретик.
Інквізитор завжди правий.
Топеша завтра стратять.
Він сидить, схиливши голову, на мокрій підлозі тюрми закрив руками лице
VІІ
Так не повинно! Не повинно бути! Так неправильно! Але чому? Чому ми покохали один одного? Чуєш? Ти мене чуєш, Мирославо?!
Іван схопив дівчину за плечі майже сердито, але навіть при цьому не міг відвести очей від її вроди. «Як же я її кохаю» «Але це неправильно!» зразу ж додавав внутрішній голос. «Ой леле!»
Мирослава плакала. Іван навіть не намагався уявити, якими холодними були її сльози. Якими вони можуть бути холодними, коли парубок ось ледве тримає її за плечі. Бо долоні його опікає якийсь сирий, майже трупний холод.
Іване, тихо-тихо вимовляє дівчина.
Що, серденько? Іван і сам уже майже плаче, обіпершись об підпірку хати.
Я вагітна.
VІІІ
Іванова мати помирала довго і так само довго мучилась. Із її кутка було чути верески, прокльони, просто матірну лайку наперебій із кашлем. Часом вона до когось розмовляла, часом просто плювалась на всі боки. Хтозна-поки вона б ще мучилась, аби хтось із добрих людей не порадив пробити у стелі дірку. Як тільки це зробили усе закінчилось. Поховали, помянули, розійшлись
Івану вона сниться. Часом приходить вночі у вигляді невагомої тіні або стукає вечором у шибку, наче й не вмерла. Він не спить ночами. Вірніше, не спав. До цього випадку. Увечері так само сидів коло вікна. Раптом стук у двері. Думав, вона.
Хто?
Це я, впусти.
Кохана?.. Добре. Там відчинено.
Впусти мене
Та там відчинено. Чого ти не йдеш?
Я не можу Я не зайду. Ти маєш сказати «заходь» або щось не кшталт. Тобто запросити мене.
Ну, заходь, Мирославо.
Двері самі відчинились. Дівчина зайшла як завжди, гарна, і як завжди, в чорному.
Ти так пізно не спиш? глянула на свічку.
Знаєш, у мене така справа
Знаю Мирослава підняла руку йому до чола. Вона до тебе більш не прийде. Тепер спи спокійно.
Мати більше не приходила.
Кінець першого мотиву
Та що ви?! вода як вода!
Принесли од колодязя-журавля пластикову (з-під лимонаду) пляшку води, майже повну. Тепер не така їм плюються, мене перервали
Ну продовжую, добре, продовжую. Тільки не бушуйте, будь ласка. Знаєте, як важко зосередитись?
Угу.
А треба ще ж про святу інквізицію повісти, про упирів та про зажерливість козацької старшини того часу.
Як це до чого інквізиція?
Ха!
Інквізиція вона завжди до чогось, а тим більше до всякого сатанинського отродія.
Ну ото вже будете слухати будете й знати.
Отак от.
Мотив другий
Про кохання, святу інквізицію та про те, як, власне, «виходив Христос»
В 1659 році для арешту І.Виговського на Україну було послано приблизно 200 000 воїнів на чолі з О.Трубецьким, Г.Ромодановським, С.Пожарським С.Львовим, Ф.Куратіним, П.Скуратовим та іншими.
Лише на захоплення Конотопа було кинуто 40 000 воїнів.
70-денна облога фортеці почалася 21 квітня.
І.А.Лисий, краєзнавецьІ
У Путивлі є один жіночий монастир, а посередині двору там церква. Висока така церква, колись років шість-сім тому я був там на екскурсії. Тоді ми, дітвора, втекли від вихователів і полізли аж на саму дзвіницю.
Звідти було видно увесь Путивль і околиці. Здавалося, що видно весь світ. Путивль красиве місто. Може, мені так здалося, бо я там був усього лише раз у житті. У підвалі того монастиря жила Мирослава Топеш. Було їй тоді більше ніж три сотні літ, і вона, здавалося, не хотіла більше жити ні дня. Так їй здавалося до зустрічі з Іваном. Яке може бути кохання! Яке може бути кохання, казали всі монашки, настоятельниці всі! Але їй було плювати. Вона покохала цього хлопця усією душею, всім серцем, які, здавалося, знову забились у безглуздому мертвому тілі. Їй хотілося літати, і вона летіла. Вона пролітала кожну ніч, оминаючи дзвіниці путивльських церков над степами й хуторами, ярами і річечками в очеретах, туди, на любу серцю Чернігівщину, де жив її коханий. Рідше він сам приїздив до неї в Путивль. Рідше, бо то велика відстань для людини.
Велика для людини і незрівнянно мала для упиря.
ІІ
Прокидайтеся!.. Підемо вже.
Максим легенько поворухнув Галину за плече і, поки вона, сонна, протирала очі, подав їй шматок хліба, шматок сала і огірок.
Нате ось, у чумаків виміняв.
На що?
Та На тютюн. У мене його й так удосталь. Здоровя треба берегти
Як поїли, випили ще кухлик молока (Максим казав, також виміняв, хоча Галя не дуже йняла тому віри).
Стали збиратися.
Максим скочив на коня, посадив Галинку поперед себе і вдарив по стременах. Кінь збіг по схилу пагорба рисцем, а тоді вже далі на шляху дав галоп.
Там болітце перейти треба, каже Галя. Я знаю дорогу
* * *Подорожні йшли рядком, оминаючи очерет і невеликі болотяні калюжки. Максим трохи збоку, підтримуючи Галю за руку, а кінь плентався позаду.
Скажіть, а якщо я надумаю у вас оселитися, то можна буде якісь будови придбати для першого часу?
Можна, звичайно, тільки грошей багацько треба. Наш старшина не з щедрих.
Ну, за цим не постоїть.
А ви, мабуть, теж козак?
Та ні. Служив у одного полковника на побігеньках іще давніш, так він і сам на Січі не був ні разу. Не те що там я.
Галя була дуже красива. Максим помітив це ще там, біля вогнища, а вранці, коли вона тільки прокинулась, він, поглянувши на неї, чогось подумав, що то, мабуть, найкраща дівчина, яку довелося зустрічати на своєму віку. Він навіть відчув у грудях якийсь гострий незносимий біль, наче то болить серце.
Галі було чимраз важче йти з хворою ногою через болотну багнюку.
Вона, нахилилась, сперлась рукою на здорову ногу і ненароком помітила Максимову ліву руку.
Який страшний шрам! Звідки він у вас?
Парубок сховав руку в рукав сорочки, а потім ще й одвів за спину.
Та то ще в дитинстві десь обранив, навіть не памятаю де.
А рана здається такою свіжою, наче ось-ось кров піде.
Ота кров ішла.
Галя цього не знала і не повинна була знати.
Вона майже все життя прожила в рідному селі. Вона чула хоч щось подібне Максимовій історії хіба від якої язикатої баби на печі. Та й навряд чи сама та баба вірила в те, що меле. Галя не знала й не мала знати. Вона ніколи б не зрозуміла, чому та рана вже декілька літ не тільки не заживає, а ще й продовжує кровоточити так сильно, що двічі на рік (на Спаса й на Покрову) доводилось боротися за життя, що б не померти від обширної кровотечі. А в інший час постійно змазувати руку настоєм із різного зілля, спосіб приготування якого знав хіба тільки сам Максим.
Щоб та рана не загнилась, щоб там не завелись черви, щоб уся рука не засохла і не пропала.
Галя б ніколи не збагнула. Вона б ніколи йому не пробачила.
Максим навіть заздрив Галиному незнанню. Заздрив тому, що вона може жити й радіти життю. Просто жити те, чого він, Максим, уже давно не міг.
Але все ж Максим був цеї хвилі щасливий. Щасливий, що зустрів Галю, що врятував її, що оце зараз міг так просто йти з нею поруч і розмовляти. Коли Галина нога зовсім розболілась, Максим узяв дівчину на руки й поніс. Він крадькома милувався своєю супутницею.
Яка ж вона все-таки прекрасна! Як переливаються сонячні промені в її злегка хвилястому волоссі! Як блищать її карі оченята! Яка вона прекрасна й чудова дівчина, що змусила боліти його, Максимове серце.
Серце, якого у нього ніколи не було.
ІІІ
Ішов дощ.
Не було ні грози, ні вітру просто звичайний осінній дощ.
Мряка.
Давай я щось тобі накину на плечі ти ж застудишся!
Іван і Мирослава сидять на призьбі його будинку. Вона у звичайній сорочині і якійсь накидці на зразок величезної чорної хустки.
Ти ж знаєш я не застуджуся.
Все одно якось
Іван гладить її розпатлане хвилясте волосся.
Ти забереш дитину, Іване?
Звичайно, але ж ти нас не покинеш?
Мирослава встала під дощ. Здавалося гнівалась.
Ти ж знаєш, Іване, я ніколи не дам їй того, що даси ти. Я не навчу її жити серед людей. Не влаштую їй щасливої долі. Ти ж знаєш!!!
Може, все ще можна змінити?
Нічого не можна змінити! дівчина відкинула неслухняне пасмо, що впало на очі. Наш час давно пройшов, Іване
ІV
Вірний слуга святої інквізиції, імя якого, на жаль, згубилось у віках, а звали його всі просто Пастир, був у статевому відношенні вельми розпусною людиною.
Про це зазвичай не прийнято було говорити навіть у вузьких колах священиків, але факт залишається фактом: Пастир збоченець та розпусник. Йому не було ніякого діла до обітниці целібату чи власне великої гріховності своїх проступків. Він, як і більшість йому подібних служителів культу в ті часи, вмів жити сьогоднішнім днем.