Inaczej zbrzydzisz sobie życie. Zechcesz uciec, i nie będziesz miał woli ani w nim pozostać, ani je wyzwać do boju; połamać cenne cacka, które zdobią twe biurko, ludziom prawdę mówić, płakać, kiedy chcesz płakać, nie kłamać ani śmiechem, ani ukłonem, ani pocałunkiem, nie zdobywać nic podstępem ni obłudą: ani życzliwości, ani wygód życia salonu.
Wżarł się w ciebie ten salon, w którym i dla którego wychowałeś się i dojrzałeś. Nie imaj się żadnej pracy dla ludzi, bo wszystko, czego się dotkniesz duszą zakażoną, tobie i ludziom na złe się obróci. Idź drogą udeptaną, bagnistą; wyzyskuj prostotę i słabość, i szczerość, korzystaj ze swej siły i zrównoważysz się, ustanie ferment w twej duszy.
Ożenisz się, będziesz miał dziecko; lekarz przyjdzie, zbada pokarm mamki; naciśnie pierś, obejrzy zęby i powie, że dobrą będzie karmicielką. Dasz lekarzowi pięć rubli, w kantorze zapłacisz dług, mamce obiecasz nową suknię na Gwiazdkę. Otoczysz nerwowe swe dzieci komfortem, córkę obwarujesz zgrają płatnych strażników cnoty, aby ją czystą ciałem dochować dla takiego, jakim ty jesteś i jakim syn twój będzie.
Nie przywiązuj się do nikogo, nie kochaj ani nauki, ani ludzi, i wyklnij wszystko, co białe i czyste w przeszłości twej było i może jeszcze część szczęścia utraconego odzyskasz
I oto między myśli moje zwykłe, codzienne, wplątało się coś nieprzezroczystego, z tępymi brzegami, jak gdyby łańcuch złożony z wielu ogniw, porozrzucanych w różnych punktach mego mózgu, na rozmaitych jego powierzchniach, a jednak ciągły. Jak gdyby ten łańcuch poruszał się ruchem leniwym węża, a nie zwijał się w kłębek, tylko cisnął tam we wnętrzu czaszki, gdzie nie ma miejsca. I to mi ból nieznośny sprawia.
Poparzyłem sobie duszę wspomnieniami.
Precz
W dzieciństwie niegdyś.
Po przeczytaniu fantastycznej Podróży naokoło Księżyca48 marzyłem nocami, że w kuli stalowej odbywam tę podróż
Umilkły oklaski żegnającego tłumu.
Ziemia coraz szybciej zapada się, ucieka sprzed oczu. Kula stalowa pędzi szalonym lotem w górę nic już jej nie powstrzyma.
Miasto coraz mniejsze, mniejsze chmura mi je zakryła.
Cisza. Wielka cisza w bezruchu.
Już Ziemia złotą tarczą jest tylko, z plamami mórz i lądów, jak na ślepej mapie. A wokół czarno i zimno.
I nagle budzi się we mnie miłość Ziemi. Zatapia mię ból, kąsa tęsknota zrywa się upiorny lęk przed tą samotnością w bezkresie.
Wrócić, wrócić!
Wrócić, rozbić się o skały, ale być trupem bezkształtnym tam na Ziemi pośród swoich tam, gdzie są wszyscy razem: mama, tatuś, Jadwisia i wszyscy ludzie
Bezradny i drżący, tuliłem się, dziecko, do poduszki i płakałem prawdziwymi łzami i zasypiałem zmęczony.
Była w tym dziwnym marzeniu potrzeba kochania, potrzeba męki i prorocza obawa samotności
Znów, po latach, uczucie tej pustki ślepej, czarnej, niemej i groźnej wskrzesło. Ogarnia, okrąża, zatapia miarowo ścisnęło tchawicę i dusi, i ssie chciwie
Skąd, dlaczego i po co? pytam.
Tak sobie. Tylko tak sobie. Nic więcej.
Ja nie chcę. Ja muszę wiedzieć, dlaczego i po co?
Tak sobie. Tylko tak sobie.
Ja nie chcę, nie chcę nie chcę.
Uczepiłem się tej myśli kurczowo.
I strach paniczny. Pustka zimna, bezwzględna, silna i jeszcze szydzi i znęca się i uśmiecha
Powoli, skradając się, żeby nie widziała, otwieram szufladę i wyjmuję rewolwer. Powoli, skradając się, żeby nie wytrąciła mi broni, cicho przykładam go do skroni. Ona uśmiecha się i nie dowierza mi
Serce bić przestało. Powieki zastygły nieruchomo w uroczystym oczekiwaniu cudu.
Na skroni chłodne kółko, które szybkim ruchem śrubowym wdrąża się w czaszkę, nie sprawiając najmniejszego bólu.
Już! No już! No, już.
Trzask tępy.
Przymykam oczy. Ręka opada bezwładnie. Dreszcz jak ołów przeszywa mi mózg, rozpryskuje się i spływa nerwami.
Tak cicho i dobrze.
Otwieram oczy. Oddycham głęboko. Zęby poczynają szczękać. Przeżyłem śmierć i żyję. Dziwne. Chcę przełknąć ślinę, ale nie mogę. Drżę.
Bardzo przyjemnie żyć
Serce mocno tłuc poczyna w piersi; czuję mocne jego skurcze.
Serce się cieszy, że bije.
Fala krwi gorąca, nie tak, aby ból sprawiała, ale się bieg jej znaczy drogą gorącą z piersi do skroni: czuję wyraźnie bieg krwi.
Chowam rewolwer do szuflady mój poczciwy, mój dobry rewolwer, kładę go ostrożnie.
Chcę wstać z krzesła, ale nie mogę.
Dziwnie, bardzo dziwnie. Taka bardzo miła cisza. Taki bardzo równy płomień lampy. Właściwie po co wstawać? Żeby położyć się do łóżka i odpocząć. Czy jestem zmęczony?, Tak, jestem zmęczony. Czy bardzo zmęczony? Oo, bardzo, bardzo. No, to wstań: tylko powoli żeby nie spłoszyć tego miłego, żeby nie urazić. Oprzyj się ręką o stół. Dobrze. I do łóżka. Dobrze. Rozbierz się teraz tylko powoli wszystko powoli. I zgaś lampę. A może nie gasić? Ee, lepiej zgaś. A teraz okryj się kołdrą, bo ten zimny pot jest nieprzyjemny. A może i przyjemny, bo chłodzi Prędko wystygł. Kto wystygł? No pot. Aha tak pot ja wiedziałem, że on.
Dziwnie
Trzeba leżeć mocno, bo łóżko się kołysze dziwnie się kołysze..
Aa aa kotki dwa.
Szare bure obydwa.
Nie, nie to Tu będzie coś zupełnie innego
I oto jasność oślepiająca.
I ukazuje się pierwszy obraz, a cały ich szereg, z ostrymi konturami, jak na ekranie. Są tu moje własne obrazy, a obce. Nie wiadomo, skąd przyszły i dokąd dążą, i czemu się tak śpieszą. Bezładne, a mają jakiś przeczuwany związek, bo płyną tak bez wahania, bez wątpliwości jakby na rozkaz. Coś niezależnie ode mnie się buduje o! fundamenty jakiegoś gmachu tworzy się coś, czego się nie domyślam zobaczę, czemu współdziałać ani czego powstrzymać nie mogę nie chcę; coś się wznosi czy przetwarza pod ogromnym ciśnieniem, coś roztapia w silnym rozżarzeniu i zastyga rozszerza, kurczy i przystosowuje.
Wszystko wiruje, ucieka, powraca, pozornie bez celu, a jednak tak właśnie być powinno
Ależ nie To przecież płatki śnieżne padają, padają białe, znajome białe płatki wspomnienia białe, puszystym kobiercem wokół ale nie patrzę tylko na te, które padają, padają białe, śnieżne
Kto to?! Czy on musiał?
Nie chcę boję się Tak to on.
Boże, ratuj mnie. Boże, wysłuchaj kornego sługi Swego Boże, zmiłuj się nade mną.
Zdrowaś Maria Boże! Błogosławionaś Ja nie chcę! Boże! Jezus Maria! Ja nie nie nie!
Poczwara toczy się ku mnie, przelewając na krzywych i anemicznych nogach miękka, wilgotna i pulchna. Na wzdętym brzuchu wystaje brunatny pępek; piersi kobiece, obwisłe. Długie palce bez paznokci jak macki. Twarz biała, zmięta. Niskie na centymetr czoło; nad nim białorude, twarde, ulizane, tłuste włosy. Z płaskiego nosa sączy się brudna, śmierdząca posoka. W oczodołach dwa mętne, wypukłe, zielonawoszare, bez powiek wrzody.
Poczwara ma wyraz pożądania.
Zbliża się, kołysze na rachitycznych nogach.
Zbliża się, kołysze na rachitycznych nogach.
Czuję już słodki, zgniły oddech upiora. Już jest przy mnie. Już mnie opasuje zagarnia.
Jedną ręką odpycham, a drugą biję w piersi i w brzuch. Wewnątrz poczwary coś przelewa się i bulgoce. Jeśli ustanę, ona przyciśnie mnie do siebie i całować pocznie.
Stoi spokojnie bez ruchu patrzy się jądrami wrzodów ciekawie, pożądliwie i uśmiecha się idiotycznym uśmiechem, sytym i lubieżnym.
Gdyby nie te oczy, mętne wrzody, i nie ten uśmiech ja bym zmorę zmógł.
I plunąłem jej w oczy, i drugi raz w twarz.
I stała się rzecz straszna: zrozumiała!
Z wrzodów-oczu snują się łzy: cichy jęk, a na białych policzkach sina plama rumieńca wstydu.
I męka targnęła trzewiami moimi.
Przebacz wołam. Już teraz wiem!
Więc poczwara niewinna, tylko tak być musi
He, he! Jeden człowiek majaczy, a drugi i ten sam zarazem błazen i sprawozdawca w jednej osobie powieść chce o błaźnie napisać.
He, he!
W stajni cyrku stoi koń osiodłany; przy nim woltyżerka. Ubrana w trykoty, w kołpaczku na bujnych włosach, z lśniącą przepaską; tyle mieniących się blaszek.
Tuli do twarzy łeb konia.
Halim! prawda, że ty mnie nie zrzucisz? Prawda, że przeskoczysz? Halim, przeskoczysz prawda? Będziemy razem, zawsze razem, wszędzie razem. Lubisz cukier? Ja ci zawsze będę cukier dawała. Nigdy nie będę cię biła, choćbyś był niegrzeczny, bardzo niegrzeczny Ty jesteś mój dobry, mój kochany konik. Ty przeskoczysz, a później znów będziesz sobie odpoczywał Tyś zazdrosny, Halim? Więc ci przysięgam, na Boga ci przysięgam, że z nim nie pójdę, ani z nikim nie pójdę Halim, dlaczego ty na mnie tak patrzysz? Dlaczego ty mnie nie wierzysz? Słuchaj, Halim, jakbyś mnie zrzucił, no to pomyśl, sam tylko pomyśl, co by się stało? Halim, prawda, że ty mnie nie zrzucisz?
Dzwonek.
A wuj pisał:
Mam już 60 lat. Wszystko jedno, gdzie pochowają
Świeca dogasa w lichtarzu. Świeca się dopala. Knot się wydłużył i wysysa resztki brudnego tłuszczu. Knot się zapadł i wylizuje ostatnie krople. Płomień się chwieje i kopci Zgaśnie? Jeszcze nie: wystrzelił jaśniejszym błyskiem i skurczył się, i trzeszczy, i pryska Zgaśnie? Jeszcze nie. Znów wysunął się poza obręb lichtarza i liże ściany. Kołysze się, dojada brudny, zakopcony tłuszcz. Boryka się z niemocą i dławi.
Tragedia dogasającej świecy
A królewna wyszła z kąpieli i położyła się nad brzegiem zdroju, na słońcu, wśród lilii. I lilia zapłodniła królewnę. I urodziło się dzieciątko, królewna-lilia
Idzie chłop za pługiem i orze. Kto orał pole? Pradziad, dziad i ojciec. Kto będzie orał pole? Syn, wnuk i prawnuk A chłop idzie pochylony i krople potu z brunatnego czoła na czarną ziemię padają! Pole duże, mały chłop. Chłop daje pot, a zbiera ziarno skąpe. Co chłop jadł w poniedziałek? Żur, kartofle na rzadko i na gęsto. Co jadł we wtorek? Żur i kartofle drewnianą łyżką. Co we środę? Żur i kartofle ze wspólnej misy. Żegna się nabożnie i je żur i kartofle siedm raz'' w tygodniu. Idzie chłop za pługiem słońce pali. Koń, słońce, chłop, ziemia, śnieg, rosa i pług żelazny razem pracują na chleb czarny i na rozpustę miast. Ruszczyc49 jest wielkim malarzem.
Muzyka znów dostał pałkę i ryczy. Ojciec go będzie znów łoił. Jak nie przestaniesz piszczeć, za drzwi wyrzucę Won! za drzwi. Muzyka za drzwi cieszy się wstępna klasa, i popychają go. Ostatni uczeń!
Szelest jedwabiu jest bezmyślny; szelest jedwabiu jest tak bezmyślny, jak kosz kwiatów dla aktorki, jak szyld, gdzie z muszel od ostryg zrobiono napis: ostrygi. Ale z dźwięków szelest jedwabnej spódnicy jest najbezmyślniejszy; jest w nim wilgoć, egoizm i chłód!
Urodziła suka-matka szczenięta pod płotem.
Suka stara, chora z jednym okiem. Zawlokła się do zajazdu gość rzucał kiełbasę. Pochwyciła kiełbasę zębami, chciwie i nie może. I zawyła suka-matka. Rozgniewał się gość. Zrzucili sukę ze schodów na śmietnik. I zdechła trup i trup suki-matki i szczenięta-sieroty pod płotem i pisk szczeniąt głodnych.
I płakałem. Dygasiński50, pedagogu poeto, czemu wycisnąłeś dziecku łzy, jałowe łzy, z oczu?
Kamila siedzi na kolanach bankiera z blaszanką wódki we wzniesionej ręce. Za zdrowie mojej matki-ulicy i ojca-cyrkułu51. Śmierć filistrom52. Pijcie, chłopcy Pupek płaci. Bankier patrzy nieufnie na obdartych przyjaciół z podmiejskiej karczmy. A oni krzyczą: Niech żyje ulica, niech żyje Pupek!. Kamila obejmuje mnie za szyję: Tyś mój, tyś mój synek. Całuje bankiera: I Pupuś tysz
Siada Ironia w czerwonym stroju trefnisia siada na biurku; zakłada nogę na nogę; puszcza kółka dymu z cieniutkiego papierosa i raz po raz pryska mi w twarz śmiechem, i mówi:
Tak, tak tyś człowiek, człowiek, człowiek, król stworzenia
Można wymiotować wspomnienia A rewolwer miał cztery naboje Dlaczego ten upiór nie był ubrany w zieloną jedwabną spódnicę?
Istnieje na świecie x szczęścia i x nieszczęścia. Kto bierze szczęście innym zostawia mniej
Czy ja muszę tak myśleć, czy to jest błazeństwo, jak wszystko wszystko wszystko?
A czytałem w gazecie, że milioner zatrzasnął się we własnej ogniotrwałej szafie-skarbcu i umarł tam może z głodu? I czytałem, że chłop ma raka na języku; mieli mu język wyciąć. No, powiedz coś sobie coś ostatniego w życiu w całym życiu. A chłop powiedział:
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus Ostatnie słowa w życiu
Dlaczego na lipie dobrzyńskiej nie ma bocianiego gniazda? Czemu lipa dobrzyńska smutna? A Anielka za weterynarzem aż pod Uralem daleko Jak wygląda człowiek dojrzały, którego nikt w życiu jeszcze nie pocałował ale to nikt?
Nieszczęsny, kto częściami do mogiły wrastał53 mówi Mickiewicz.
Wiara i wiedza w najwyższej potędze są równie potrzebne, ale każda w swoim zakresie; wiara dla kierowania duszą, wiedza dla opanowania przyrody. Najuniwersalniejsza wiedza w służbie najgorętszej wiary najskuteczniejsza umiejętność działania w służbie najszlachetniejszego charakteru oto typ, co zawładnie ludzkością, bo któż się oprze takiej potędze? mówił Szczepanowski54.
Nie credo wyznawane w słowach, ale credo objawiające się w życiu jest miernikiem i sprawdzianem religii każdego człowieka i każdej epoki mówił Szczepanowski i zasiadł na ławie oskarżonych fałszerz, oszust, szkodnik!
Jestem naturą, nie mam sumienia, bo ona go nie ma.
Dążenie jest bólem, a posiadanie nudą mówi Przybyszewski
I tego siedzi we mnie tysiące. Każdy choć przez chwilę był moim bogiem
Śmieszne: jeden ja majaczy, a drugi ja go obserwuje, żeby napisać powieść
Dziewczę dziecko, kocha się w nauczycielce, i oto klęczy i modli się: Niech ja będę najnieszczęśliwsza, byle ona była szczęśliwa. I pisze pamiętnik: Moja stokrotka była dziś smutna. Długo płakałam. Dzisiaj Mańka podawała jej palto, a jutro moja kolej. I Zośka także chciała, ale dałyśmy jej odprawę, bo tylko małpuje. Kupujemy jej palmę; mam już trzy ruble z tego, co mama daje mi co dzień na ciastko. Boże, czy to nie grzech, że ja ją czasem więcej kocham niż rodziców?.