Джейсон Фрайд
Remote. Офіс не потрібен
© 37signals, LLC, 2013
© Hemiro Ltd, видання українською мовою, 2021
© Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», переклад і художнє оформлення, 2021
* * *Джеймі та Кольту Хайнемайєрам Хенссонам віддалена робота дала змогу всій родині проводити разом більше часу в найрізноманітніших місцях.
Дякую обом за любов і натхнення.
Девід Хайнемайєр ХенссонУсім тим, хто цієї миті змушений трястися в транспорті.
Джейсон ФрайдПримітка автора
Ми розпочали працювати над цією книжкою 2013 року, коли робота у віддаленому режимі або дистанційка чи телеробота, як її ще часто називають, уже потихеньку, але впевнено набувала поширення. (За період з 2005-го по 2011 рік кількість людей, які працюють дистанційно в Сполучених Штатах Америки, підскочила на 73 % і досягла трьох мільйонів[1].) Та повсюдно про цю практику заговорили наприкінці лютого 2013-го, коли компанія «Yahoo!» оголосила про відмову від програми телероботи. Ми тоді саме дописували «Remote». Несподівано питання віддаленої роботи із суто теоретичного стало центральною темою гарячих глобальних дискусій. Йому присвятили сотні, якщо не тисячі нових статей, і протистояння думок ставало дедалі очевиднішим.
Звичайно, ми були би вдячні головній директорці «Yahoo!» Марісі Маєр, якби вона зачекала ще пів року, поки не вийде наша книжка. Утім на тлі цього рішення постала чудова можливість перевірити наведені в «Remote» аргументи. Як виявилось, усі до єдиного виправдання з тих, що ви знайдете в розділі під назвою «Про виправдання», уже витали в повітрі під час грози в «Yahoo!».
Немає сенсу стверджувати, що ми схвалюємо рішення «Yahoo!». Але вдячні їм за такий вчасний акцент на питанні віддаленої роботи. Ми ставили перед собою завдання розглянути цей феномен ґрунтовніше. Якщо відкласти вбік усі ефектні фрази, лозунги та роботу на публіку, в основі нашої книжки лежить глибокий, перевірений на власному досвіді аналіз переваг і недоліків практичний посібник для відчайдушних прибічників дистанційки. Приємного читання!
1 Latest Work-at-Home/Telecommuting/Mobile Work/Remote Work Statistics. (n.d.). Global Workplace Analytics. https://globalworkplaceanalytics.com/telecommuting-statistics. Тут і далі прим. авт., якщо не зазначено інше.
Вступ
Майбутнє вже тут; його просто нерівномірно розподілено.
Вільям ҐібсонМільйони працівників і тисячі компаній уже відкрили для себе втіхи й переваги дистанційної роботи. У великих і малих компаніях буквально в усіх галузях кількість співробітників, які працюють віддалено, щороку зростає. Але слід зауважити, що, на відміну від факсу, який дуже швидко ввійшов у повсюдний ужиток, дистанційна робота, на диво, знайшла прихильників не скрізь і не одразу.
Усі необхідні для цього технології є. Ще ніколи не було так легко й зручно спілкуватися та працювати з іншими людьми, де б вони не перебували, будь-коли. Та все ж залишається розвязати основу проблему: людську. Мозок ще не готовий перейти на новий рівень сприйняття.
Ця книжка ставить за мету допомогти такому переходові. Ми опишемо безліч переваг телероботи, зокрема: доступ до найталановитіших працівників, свободу від щоденних виснажливих поїздок до офісу й назад, зростання продуктивності поза його традиційними стінами. І ми вже готові спростувати очевидні відмовки: наприклад, що до інноваційних рішень можна дійти тільки під час особистого спілкування, що не можна повністю покладатися на сумлінність людей, які працюють із дому, що це зведе нанівець культуру й філософію компанії.
Передусім ця книжка навчить вас, як стати експертом із дистанційної роботи, порадить засоби й підходи, за допомогою яких її можна оптимізувати, а також попередить щодо можливих підводних каменів та обмежень, які, ймовірно, стануть вам на заваді. (Ніщо не обходиться без компромісів.)
Наше обговорення буде практичне, адже ми здобули свої знання під час власної телероботи, а не після читання теоретичних джерел. За якийсь десяток років із такого «дистанційного» насіння ми виросли в успішну IT-компанію «37signals»[2]. Розпочинали як два партнери: один у Копенгагені, а другий у Чикаґо. Відтоді наш штат виріс до тридцяти шести співробітників з усіх куточків планети, які надають послуги мільйонам користувачів майже в усіх країнах світу.
Ми вирішили викласти на папері свій багатющий досвід, щоб показати, як віддалена робота відчинила двері до нової ери свободи й процвітання. До сміливого нового світу, що кидає виклик непохитному віруванню у важливість Офісу, притаманному промисловій ері. У цьому новому світі покладено край зачовганому уявленню про позаштатних працівників як про засіб підвищити продуктивність із якнайменшими витратами, а на зміну йому запроваджено новий ідеал, за яким дистанційний режим не тільки підвищує якість роботи, а й збільшує задоволення від неї.
«Офіс не потрібен» це вже не майбутнє, це тепер. І у вас іще є шанс устигнути.
Саме час для віддаленої роботи
Чому в офісі так не працюється
Якщо запитати в людей, куди вони йдуть, коли їм треба як слід попрацювати, мало хто відповість «до офісу». А якщо хтось так і скаже, то обовязково додасть: «Рано-вранці, коли там ще нікого немає», «Засиджуюся до пізнього вечора, коли вже всі пішли» чи «Зачиняюся там на вихідні».
Та висновок один: їм погано працюється на роботі. Сучасний офіс це останнє місце, де людям хочеться бути, коли треба як слід попрацювати.
А все тому, що офіси перетворилися на фабрики перешкод. Наповнені народом, вони як кухонні комбайни, що розбивають ваш робочий день на окремі маленькі відтинки часу. Пятнадцять хвилин тут, десять хвилин там, двадцять хвилин на одне, пять на інше. І кожен такий відтинок заповнюють то конференція, то зустріч із колегами, то ще одна зустріч або якісь безглузді засідання й наради.
Дуже важко зосереджено працювати, коли твій робочий день постійно переривають робочі моменти.
Серйозна робота, творча робота, вдумлива робота, важлива робота такий тип діяльності вимагає зосередженості й часу, щоб як слід заглибитись у питання. Але в сучасних офісах важко організувати собі такі тривалі сесії. Замість них постійні переривання та відволікання.
Можливість побути наодинці з власними думками це і є одна з найбільших переваг дистанційного режиму. Коли працюєш на самоті, подалі від того гамору, почуваєшся нарешті зручно у власному виробничому довкіллі. І насправді можеш бути продуктивним, чого не вдавалося в офісі!
Це правда, що в дистанційній роботі є і свої недоліки. Джерелами відволікання й перепон може стати що завгодно. Удома, наприклад, телевізор. У кавярні чиясь голосна розмова за сусіднім столиком. Але тут є велика різниця: такі відволікання ви можете контролювати. Вони пасивні за своєю природою. Вони вас не зобовязують. Ви можете перейти на інше місце, де вам буде зручніше. Можете вдягти навушники без побоювань, що колега матеріалізується біля столу й поплескає вас по плечі. Можна не хвилюватися, що вас викличуть на якусь беззмістовну нараду. Ваше місце, ваша робоча зона, ви самі із собою.
Не вірите нам? Попитайте навколо. Або спитайте самі себе: куди б ви пішли, якби треба було як слід попрацювати? І відповідь навряд чи буде «до офісу після обіду».
Годі марнувати життя на дорогу
Будьмо щирими: ніхто не любить шлях на роботу і з роботи. Доводиться раніше вставати, додому ввечері приходиш пізно. Гайнуєш час, псуєш нерви, інколи не маєш навіть бажання готувати і обмежуєшся напівфабрикатами з тим їхнім пластиковим посудом. Пропускаєш тренування в спортзалі, не цілуєш «на добраніч» дітей, не маєш сил для сердечної розмови з близькими та рідними. І цей перелік можна продовжити.
Та й вихідні зазвичай зіпсовано через оте ненависне катання. Адже всю домашню роботу, яку так не хочеться виконувати після того, як купу часу чекали на транспорт чи стояли в заторах, ми відкладаємо на суботу. А коли ви нарешті винесли сміття, склали випрану білизну, зїздили до супермаркету по продукти, заплатили за квитанціями уже промайнула половина вікенду.
А сам процес дороги? Навіть у найкращій машині їзда в годину пік не подарує насолоди, а про відчуття свіжості й наснаги після пересування міським громадським транспортом годі й говорити! Вдихаєш вихлопні гази та чийсь піт, а видихаєш власне здоровя й добре самопочуття.
Розумні люди ті, що в білих халатах, уважно вивчали вплив майже щоденних поїздок на роботу і з роботи, адже це важливий складник нашого життя, і їхній вердикт виявився невтішним: вони призводять до ожиріння, стресу, відчуття пригніченості. Навіть короткі пересування негативно вливають на самопочуття.