Як течія річки [збірник] - Пауло Коэльо 3 стр.


Але той, кому відома важливість тренування, знає, що кожного разу, коли коваль підіймає молот і потім опускає його, інтенсивність удару різна. Рука повторює той самий жест, та коли молот наближається до заліза, вона знає, як треба вдарити  потужно чи легенько.

Подивіться на вітряк. Той, хто проминає його лише один раз, має враження, що він обертається з однаковою швидкістю, завжди повторюючи один і той самий рух.

Але той, хто знає вітряки, знає також, що вони пристосовуються до вітру й змінюють напрямок завжди, коли це необхідно.

Рука коваля здобула необхідні навички, після того як не одну тисячу разів повторила свій рух із молотом. Крила вітряка спроможні рухатися з потрібною швидкістю після того як прийняли на себе багато вітру, і його зубчаті передачі відполірувалися.

Лучник дозволяє своїм стрілам розлітатися далеко від цілі, бо він знає, що навчиться правильно тримати лук, стояти в правильній позі, правильно натягувати тятиву й цілитися мішень лише після того як випустить тисячі стріл, не боячись не влучити.

Лучник дозволяє своїм стрілам розлітатися далеко від цілі, бо він знає, що навчиться правильно тримати лук, стояти в правильній позі, правильно натягувати тятиву й цілитися мішень лише після того як випустить тисячі стріл, не боячись не влучити.

Аж поки настане мить, коли йому більше не знадобиться думати про те, що він робить. Відтепер лучник перетворюється на свій лук, на свою стрілу, на свою мішень.

Як спостерігати за польотом стріли. Стріла  це намір, який вилітає в повітря.

Після того як стрілець її випустив, він нічого не може вдіяти, щоб спрямувати її політ до мішені. Від цієї хвилини в напрузі, необхідній для того, щоб зробити постріл, більше не має потреби.

Хоч лучник не відводить погляду від польоту стріли, серце його спокійне, й він усміхається.

У ці хвилини, якщо він досить тренувався й зумів розвинути свій інстинкт, стрілець виявляє необхідну елегантність і концентрацію протягом усього процесу пострілу, відчуваючи присутність усесвіту й переконається в тому, що його дія є справедливою й заслуженою.

Завдяки набутій техніці його руки готові до пострілу, його дихання врівноважене, його погляд прикипів до мішені. Інстинкт допомагає зробити мить пострілу досконалою.

Тому, хто проходить повз і побачить лучника з розкинутими руками, який поглядом стежить за польотом стріли, може здатися, що той застиг у нерухомості. Але люди досвідчені знають, що розум того, хто випустив стрілу в повітря, перейшов в інший вимір і перебуває тепер у контакті з Усесвітом: він напружено працює, запамятовуючи все, що в цьому пострілі є позитивного, виправляючи неминучі помилки, оцінюючи свої якості, чекаючи, як відреагує мішень, коли в неї буде влучено.

Коли лучник натягує тятиву, він може бачити весь світ усередині свого лука. Коли він стежить за польотом стріли, цей світ наближається до нього, надить його, і створює йому відчуття добре виконаного обовязку.

Воїн Світла, виконавши свій обовязок і перетворивши свій намір у дію, не повинен нічого боятися: він зробив те, що мусив зробити. Він не дозволив, щоб його паралізував страх  навіть якщо його стріла не влучить у мішень, він матиме іншу нагоду, бо не виявив себе боягузом.

Історія олівця

Хлопчик дивився, як бабуся пише листа. У якусь хвилину він запитав:

 Ти розповідаєш про те, що відбулося з нами? І можливо, розповідаєш про мене?

Бабуся перестала писати й відповіла онукові:

 Я пишу про тебе, це правда. Але важливішим за слова є олівець, яким я пишу. Я хотіла б, щоб ти став таким, як він, коли виростеш.

Хлопчик подивився на олівець, заінтригований, але не побачив у ньому нічого незвичайного.

 Але ж я бачив багато олівців, і цей нічим від них не відрізняється.

 Усе залежить від того, яким поглядом ти дивишся на речі. Існують пять чеснот, завдяки яким, якщо тобі вдасться мати їх, ти завжди перебуватимеш у мирі зі світом.

По-перше: ти можеш робити великі речі, але ніколи не забувай, що існує Рука, яка скеровує твої дії. Її ми називаємо Богом, і Він завжди вестиме тебе в напрямку Своєї волі.

По-друге: вряди-годи я повинна відриватися від того, що я пишу, й підгострювати олівець. Олівець від цього зазнає втрат, але зрештою він стає гострішим. Тому навчися терпіти біль, бо він іноді робить тебе кращим, ніж ти є.

По-третє: олівець завжди дозволяє нам витерти те, що є хибним. Отже, ти повинен зрозуміти, що виправити щось уже зроблене не є чимось поганим, а є тим важливим вчинком, який не дає нам звернути з дороги справедливості.

По-четверте: справді важливим в олівці є не дерево й не його зовнішня форма, а графіт усередині. Тому завжди звертай увагу на те, що відбувається у тебе всередині.

І нарешті, по-пяте: олівець завжди залишає позначку. Тому знай, що все зроблене тобою залишить сліди й намагайся усвідомлювати кожну свою дію.

Як підійматися на гірські вершини

Вибери гору, до вершини якої ти хотів би дістатися: не зважай на тих, хто скаже тобі: «Ця гора найгарніша» або «Ця гора не така крута». Ти витратиш багато енергії й багато ентузіазму, щоб досягти своєї мети, а тому ти єдиний відповідаєш за свої дії та повинен мати певність, що робиш правильно.

Розвідай, як до неї добутися: нерідко гору можна побачити здалеку  гарну, цікаву, сповнену викликів. Та коли ми намагаємося дійти до неї, що ми бачимо? Її оточують дороги, густі ліси стоять між тобою й твоєю метою, те, що видається простим на мапі, є важким і непрохідним у реальному житті. Але спробуй усі дороги, усі стежки, аж поки одного дня ти опинишся біля підніжжя вершини, на яку хочеш зійти.

Поговори з тими, хто вже долав цей шлях: навіть якщо ти вважаєш себе першопрохідцем, хтось уже здійснив цю мрію раніше й залишив сліди, які можуть полегшити тобі сходження; місця, де можна закріпити мотузку, просіки, зрубані гілки, які можуть полегшити тобі шлях. Ти сам збираєшся його подолати під свою власну відповідальність, але не забувай, що чужий досвід може багато в чому допомогти.

Небезпеки, побачені зблизька, можна контролювати: коли ти сходиш на гору своєї мрії, пильно озирайся навколо. Ти побачиш, звичайно, ущелини. Майже непомітні розколини. Побачиш камені, так відполіровані дощами й вітром, що вони стали слизькими, як лід. Але якщо ти пильно стежитимеш за тим, куди щораз поставити ногу, то уникнеш пасток і зумієш обминути їх.

Краєвид змінюється, скористайся цим: звичайно, ти повинен постійно думати про свою головну мету  досягти вершини. Але сходячи, ти можеш багато чого побачити, й не буде нічого поганого в тому, якщо іноді ти зупинишся, щоб трохи помилуватися панорамою. Із кожним подоланим метром ти зможеш окинути поглядом ширший простір, тож скористайся цим, щоб відкрити речі, яких ти досі не помічав.

Шануй своє тіло: сходь лише на ту гору, котра дасть твоєму тілу втіху, на яку воно заслуговує. Ти маєш весь час, який дарує тобі життя, тому не вимагай від свого тіла того, чого воно не може тобі дати. Якщо ти йтимеш надто швидко, ти перевтомишся й зупинишся на середині шляху. Якщо йтимеш надто повільно, тебе застане в дорозі ніч, і ти можеш загинути. Милуйся краєвидом, пий воду з гірських джерел, їж плоди, якими щедро обдарує тебе природа, але не зупиняйся.

Шануй свою душу: не повторюй весь час: «Я свого досягну». Твоя душа вже знає про це, вона потребує цієї тривалої прогулянки для того, щоб зміцніти, розширитися до обрію, досягти неба. Одержимість ніколи не допомагає в пошуках мети, і зрештою позбавляє втіхи від подорожі. Але увага: не повторюй також: «Це важче, аніж я думав», бо така думка примусить тебе втратити свою внутрішню силу.

Приготуйся подолати ще один кілометр: дорога до вершини гори завжди буде довшою, ніж ти припускав. Не обдурюй себе, завжди настане мить, коли те, що здавалося близьким, виявиться ще досить далеким. Але якщо ти будеш сповнений рішучості дійти до кінця, це не стане для тебе проблемою.

Радій, коли досягнеш вершини: плач, плескай у долоні, кричи на всі чотири сторони, дозволь, щоб вітер, який віє вгорі (бо вгорі завжди вітряно), прочистив тобі мозок, освіжив твої спітнілі й стомлені ноги, відкрив твої очі, вичистив пилюку з твого серця. Яка радість  те, що раніше було тільки сном, далеким видінням, тепер стало частиною твого життя, ти досяг своєї мети!

Дай обіцянку: скористайся з того, що ти відкрив у собі силу, про яку досі нічого не знав і пообіцяй самому собі, що відтепер застосовуватимеш її до кінця своїх днів. Буде добре, якщо ти пообіцяєш собі зійти на ще одну гору, знайти собі нову пригоду.

Розкажи свою історію: атож, розкажи свою історію. Стань взірцем. Розкажи всім, що є можливим, і тоді інші люди відчують мужність, щоб зійти на власні гори.

Про важливість диплома

Мій старий млин у маленькому селі в Піренеях відокремлює від сусідньої фазенди ряд дерев. Одного дня до мене прийшов її хазяїн: йому, либонь було років сімдесят. Я часто бачив, як він працює в полі з дружиною, й думав, що в їхньому віці час уже й відпочити.

Сусід, якого досі я вважав вельми симпатичним чоловіком, сказав, що сухе листя з моїх дерев падатиме на дах його будинку, і я повинен спиляти їх.

Я був шокований: як людина, що прожила все своє життя в контакті з природою, може зажадати, аби я повалив дерева, яким потрібно було стільки часу, щоб вирости, тільки тому, що років через десять їхнє листя може створити проблеми для його даху?

Я запросив його на каву. Сказав, що, якщо коли-небудь сухе листя з моїх дерев (воно сохне від літньої спеки і його розвіює вітер) завдасть його оселі найменшої шкоди, я беру на себе обовязок своїм коштом поставити йому новий дах. Сусід сказав, що це його не задовольняє  він хоче, щоб я спиляв дерева. Я відчув певне роздратування: сказав, що радше готовий купити його фазенду.

 Моя земля не продається,  відповів він.

 Але за ці гроші ви зможете купити чудовий дім у місті, прожити там із дружиною до кінця ваших днів, не знаючи ані суворих зим, ані втрачених урожаїв.

 Моя земля не продається,  відповів він.

 Але за ці гроші ви зможете купити чудовий дім у місті, прожити там із дружиною до кінця ваших днів, не знаючи ані суворих зим, ані втрачених урожаїв.

 Моя фазенда не продається. Я тут народився й виріс, а тепер я надто старий, щоб переселятися.

Він запропонував, щоб ми викликали з міста експерта, той оцінить ситуацію й ухвалить рішення  таким чином, ніхто з нас не матиме підстав ображатися. Зрештою, ми сусіди.

Назад Дальше