Доки сонце зійде, роса очі виїсть - Кропивницький Марко Лукич 3 стр.


Текля і Со­ломія вхо­дять.

Текля і Со­ломія.

Соломія. Не спор, сест­рич­ко! Вже я доб­ре знаю, що йо­го зак­ру­тять. Та то ж щод­ня пані й пан гри­зуть йо­му, сер­деш­но­му, го­ло­ву і од­ним ли­цем на­мог­ли­ся і оже­нись, ка­жуть, на рівні, то ми тобі й сло­ва упо­пе­рек не ска­же­мо.

Текля. Тут сло­ва­ми нічо­го не вдієш.

Соломія. А що вже він спе­ре­чав­ся, що вже спо­рив і нарікав! І ма­ло не пла­кав. От єй-бо­гу, що прав­да!

Текля. Засіла йо­му Ок­са­на у печінки. Нев­же ж він ніко­ли те­бе не зачіпав?

Соломія. Ба ні, він ба­ла­ка зо мною, але щоб по­жар­ту­ва­ти, то в нього цього і на думці не­ма.

Текля. Див­но! Тад­же ти з ли­ця кра­ща від Ок­са­ни! Ну, вже я б відлу­чи­ла йо­го від неї.

Соломія. Годі-бо тобі богз­на-що ви­га­ду­ва­ти! Ти ска­жи мені кра­ще, об чім то ти з па­нею ра­ди­лась?

Текля. Та там… (Убік). Так би я тобі й ска­за­ла. (Го­лос­но). Не­хай опісля са­ма довідаєшся.

Соломія. А прав­да, пан­ноч­ка гар­ненька?

Текля. Ото па­ни­чеві па­ра!

Соломія. І де во­на та­ка хо­ро­ша вро­ди­лась? Ніжна-ніжна, не­на­че з вос­ку зліпле­на. Ко­ли б це па­нич на­го­див­ся, я б йо­му за­раз шеп­ну­ла. От єй-бо­гу, що прав­да.

Текля. Чи ти не здуріла? Та як тільки ти сло­во пис­неш, то я та­ко­го нап­ле­ту на те­бе твоєму Ха­ри­то­нові, що він бу­де жа­ха­тись те­бе, як чу­ми!

Соломія (з ля­ком). І не гріх тобі?

Текля. Зваж, ко­го більш шко­да, чи Ха­ри­то­на, чи… То-то ж бо і є! Так сьогодні, ка­жеш, сподіва­ються па­ни­ча до­до­му?

Соломія. Сьогодні ж, сьогодні. Оце пе­ре­чу­ли від ко­гось, що вве­чері прибіжить, так те­пер й розісла­ли нас на всі шля­хи: ме­не, Зіньку, Матвія, щоб, ста­ло буть, кот­ре з нас пос­те­ре­же йо­го, щоб бігли на­суп­ро­ти і щоб він яко­мо­га поспішав до­до­му, пев­но, бо­яться, щоб він ча­сом не забіг на яку хви­ли­ну до Ок­са­ни… Ох, ко­ли б же мені та й не зустріти йо­го!

Текля. Чо­му ж то так?..

Соломія. Бо я, ма­буть, не зумію збре­ха­ти. Як поч­не ви­пи­ту­ва­ти, ко­ли зас­лаб­ли, та як, і що? То я зра­зу усе й ви­яв­лю.

Текля. Та й дур­на ти яка! А ти не ди­вись йо­му в вічі; як ка­за­ти­меш, то хо­вай ли­це. Ме­не б пос­ла­ли, я б йо­му на­го­во­ри­ла.

Соломія. Ох, тре­ба ж вже бігти на той шлях.

Текля. Гля­ди ж, Со­ломіє! Пам'ятай Ха­ри­то­на!

Соломія. Ох, пам'ята­ти­му ж, сест­рич­ко! Не бійся, вже як-не­будь та виб­ре­шусь. От єй-бо­гу, що прав­да. (Ухо­дить).

Текля (одна). Най­кра­ща пос­лу­га з дур­них. Що ж би тут та­ке вдіяти? Що при­га­да­ти, щоб па­нич відсах­нув­ся від Ок­са­ни? Як тілько спа­де мені на дум­ку, що во­на та­ка ж ре­па­на му­жич­ка, як і я, та зро­биться па­нею, то так ме­не й за­пе­че. Пев­но, що во­на відьомсько­го код­ла і що во­на па­ни­ча якимсь зіллям при­ча­ру­ва­ла. Бо що в неї хо­ро­шо­го? Ні з ли­ця, ні з рос­ту. Та їй до ме­не, як курці до па­ви! Го­рить моє сер­це на неї. Пані обіщала мені да­ти аж півто­рас­та рублів, як­що зумію по­ро­би­ти та­ке Ок­сані, щоб во­на па­ни­чеві ос­то­гид­ла… А я б її радніша струїти, бісо­ву тінь, за те, що во­на ко­лись обрек­ла ме­не пе­ред цілим па­ру­боцт­вом. Од­ним тілько сло­вом обріза­ла. Чи не в жидів, ка­же, ти нав­чи­лась- при­ти­ра­ти бу­ря­ком що­ки? Па­руб­ки ухо­пи­ли ме­не за ру­ки, стер­ли свит­ка­ми крас­ку. Ще відтоді сер­це моє лю­тує.

Входить Гордій.

Жисть копєйка,

Ког­да в любві ли­хо­дей­ка

Аба мне так панімаєт,

Што з свєта сжи­ваєт.

По­нят­но вам, ка­кая ето му­ка - бе­зотвєтная лю­бов?

Оксана. Я щось не вто­ро­паю те­бе. Чи, мо­же, від то­го, що у ме­не го­ло­ва ду­же бо­лить.

Гордій. Как не болєть го­ловє? Ето вєрная ва­ша прав­да. Тут увесь кор­пус за­болєїть.

Оксана. Ти ніби щось пал­ке і чу­ле го­во­риш, тілько щось мо­ва твоя якась…

Гордій. Што ж, ког­да я не вмію го­во­рить по-прос­то­му, по-му­жи­чо­му. Разві ви не мо­же­те панімать об­разо­ван­ний раз­го­вор?

Оксана. Твоєї мо­ви я не ро­зумію.

Гордій. Вот ког­да мінє горько, так горько, што ви не мо­же­те по­нять ме­ня. Од­на­че поз­вольте вам поднєсти для вдо­вольствія кон­фе­тов. (Дає кон­фе­ти).

Оксана. Не жад­на я до ла­сощів.

Гордій. Ку­шай­те, нас­лаж­дай­тесь! Как я ти­пе­ри­ча, зна­чит, на собст­вен­ном жа­ло­ва­ньї, так ето пус­тяк дєло, і я каж­ной день го­тов з моїм вдо­вольствієм на всякі сладкі вещі. Ку­шай­те сколько зав­год­но. Ну только по­ду­май­те об моєм нес­частії.

Оксана. Яке не­щас­тя? Ад­же ти ба­чив, то па­нич поїхав за­раз ву­ли­цею? А хто ж то ще з ним?

Гордій. Ніча­во я не ви­дал. Я свєту бо­жо­го не ви­дю. Ну ви­дю только своє го­ре! І што только я го­ресті терп­лю при свой­ом со­во­куп­ном роз­суж­даємом чувствії, ето да­же вди­ви­тельно!.. Поз­вольте вам по­да­рить кольцо зо­ло­тоє.

Оксана. З якої речі?

Гордій. Так, зна­чить, ви без ніко­то­ро­го вніманія об моєй чувст­ви­тельності? За што ж ето ва­ша ти­ранія! Ні кон­фе­тов не хо­че­те ку­шать, ні по­дар­ка не бе­ре­те! Заб­ро­сю ж я ето кольцо, ког­да так, в Ду­най - бист­ру ріку. Пу­щай по­гиб­нет три с пол­ти­ной. Те­пе­ра, зна­чить, мнє вже до та­ко­го іронія до­хо­дить, што пу­щай другі как хо­тять об вас поніма­ють, но я все ж го­тов в огонь і в во­ду. Я сли­шал сійчас од од­ной де­ре­венс­кой ба­ришні, как об вас не­ко­то­риє лю­ди сквер­но паніма­ють, што го­тові бро­сить на безс­лавіє і все про­чеє. Но од­на­че, хо­ча ми і не з дво­рян, ну на та­кой по­саж не сог­ласні, штоб імєть у своїх хви­зо­номіях та­коє вар­варс­кое по­нятіє.

Назад Дальше