Життя як вітер, або щастя в байдужості - Процайло Андрій Ярославович 11 стр.


Мене недавно безцеремонно, безсердечно і захланно обікрали, - як тільки можна якнайввічливіше відповів я.

Я так і подумала, - спокійно, без співчуття мовила Оксана. – А...

Мене не треба вже так відверто роздягати. Ти що, детектив?

Ні. Просто ділова жінка. І мені просто все потрібно знати, аби прийняти рішення.

І що, щодо мене ти теж думаєш приймати рішення?

Аякже! – засміялася Оксана. – Обов’язково. – А де ти працюєш?

На пошті.

Ким?

Поштарем. Все?

Заспокойся. Все. Рішення прийнято. Ми їдемо до мене. В гості.

Вона була такою самою, як була колись, тільки набагато мудрішою.

А що скаже твій... чоловік? – мені, чесно кажучи, було все одно, однак захотілося трохи просто по-людськи помститися.

Ні-чо-го.

Чому? – тепер чіплявся я.

Я сама, одинокая.

Чому? – вперто повторювалося мені.

Бо мені так хочеться. Ти готовий?

Останнім часом я ні до чого не готовий.

Тоді пішли, - зробила висновок Оксана. – А ти кажеш, не треба приймати рішень... Треба, і ще й як!

Уже в салоні машини Оксана порушила затяжну мовчанку.

Сергію, ти ображаєшся?

Ні, - відповів я. – Чого б то?

Тому що я би ображалася, - призналася Оксана. – Тобі це не сподобається, але я робила так навмисно. Я перевіряла, чи ти залишився таким, яким я тебе любила.

Ти мене любила? Не сміши. Ти мною ба-ви-ла-ся.

Я бавилася, щоб тебе розбудити... А ти спав і марив якоюсь вчителькою з сусіднього села... Я все пам’ятаю.

Ця вчителька стала моєю дружиною.

І що з того вийшло? – мені здалося, що Оксану це потішило.

Можна не шукати сміття в чужому минулому?

Треба, - відповіла Оксана і перетворилася на бізнес-леді, чи ділову жінку, як вона себе назвала сама.

Я не зрозумів, чи треба не шукати, чи треба шукати, але не хотів перепитувати. Стало сумно, і я силою волі штучно проганяв сумніви...

Дощ на когось розізлився і став грозою. Заплаканий Львів сховався від безнеб’я у багатовікових спогадах про сонце, а я в затишному салоні гарного автомобіля гарної жінки, яку волів би не зустріти, однак зустрів через той же дощ... І ще через щось, про що можна тільки здогадуватись, якщо є нестерпне бажання відчути себе ідіотом, породженим власними екстрасенсорними здібностями.

Хочеш я тобі в дечому признаюся? – лукаво мовила Оксана. – Я знаю все про твоє теперішнє життя. Випадково, але знаю.

Може, ти знала, що я за містом мокну? – спересердя вирвалось у мене.

Може, й знала, - ще лукавіше відповіла Оксана. – Але тобі не скажу. Ніколи.

А ти небезпечна підступна жінка! Ще й вродлива до повного нещастя! – на емоціях я сказав те, що варто було тільки подумати.

Однак Оксана сприйняла це як комплімент:

А ти як думав! – навіть попри ніч її очі світилися гордістю за силу, яка, на мою думку, зовсім не личила жінці, навіть у штанах...

Вона ще не знала, що в мене теж був досвід тримати все під контролем заради надуманої сили... Або знала...

І що?...

26

Дають цукерку – з’їж зі смаком...

Або відмовся і не жалкуй...

Коли Оксана увійшла в кімнату, я якраз вилазив з-під ліжка.

Що ти там шукаєш? - здивувалася вона.

Ключа, - відповів я. – Знову десь посіяв.

Вона засміялася:

Не шукай, бо й так не знайдеш. Твій колишній ключ уже в законної власниці квартири, Надії Іванівни, здається. За помешкання заплачено. А ти зі сьогоднішнього дня будеш жити тут. Речі твої, на мою думку тобі потрібні, теж уже тут. І твоя кімната у цьому будинку – якраз тут. Так що, з новосіллям! – прорекла Оксана.

А ти зі мною хоч порадилася? – дивлячись на неї вовком, запитав я.

А що тут радитися, в тебе є кращий вибір? – запитала.

Нема, - признався я. – Однак в мене є я! Я! Розумієш?

По-перше, тобі так здається, - спокійно почала моя подруга. - По-друге, не робися фіктивним дутим героєм, а по-третє – щиро поцілуй мене і подякуй.

Третє я зроблю, - гірко посміхнувся я, - але просив би, на майбутнє, щоб такі піклування більше не повторювались. Добре? – і поцілував її.

Ти гадаєш, я мати Тереза? – відрубала Оксана. – Я сама злякалася свого ультраальтруїстичного рішення, якщо хочеш знати!.. До речі, - згадала вона, - деякі деталі, аби тобі життя не здавалося медом.

Я уважно і підозріло приготувався слухати.

Деталь практична, - перераховувала на пальцях Оксана, - сім’ї мені не потрібно - мені потрібен у ліжку нормальний здоровий чоловік, яким ти себе й зарекомендував. Деталь теоретична: мені потрібна видимість здорової сім’ї і пристойний чоловічий вигляд на всіляких єрундових та ні, ділових та ні зустрічах. Деталь капіталістична: мені не потрібен дармоїд – я вже знайшла тобі роботу зі завтрашнього дня... І деталь романтична: напевно, я тебе й надалі кохаю, тому так роблю і відверто з тобою розмовляю... І ще деталь, найважливіша, така собі, ну, скажімо, рабовласницько-жіноча. Тобто: поки ти тут – мені потрібна вірність. Можна не у всьому, але чоловіча – обов’язково, бо я знаю собі ціну. Всього п’ять зігнутих пальців, які складаються в один упевнений кулак. І якщо ти моїх детальок дотримуватимешся, буде тобі добре, і більш-менш комфортно почуватимешся на нашій грішній землі. Все.

А що залишається мені? – запитав я.

Тобі залишається можливість у будь-яку секунду звідси піти. Навіть вже, – і Оксана покинула кімнату, а я ще довго, завмерши, сидів на підлозі біля ліжка і старався відшукати потрібні нервові лабіринти в звивинах рідної черепної коробочки, якій за будь-яких обставин грозив вседисущий кулак: реальний чи віртуальний, або той і той вкупі...

Людина постійно, на кожному міліметрі життя повинна робити свій вибір. Тверезий розум паталогічним катом нагадував мені, що мене купляють. У глибині душі я завжди знав, що Оксанка мене любить, і я, чесно кажучи, не був і не є до неї байдужий. Мудрість підказувала відкинути розум та емоції та спробувати такого життя, бо умови цього варті. Особливо остання – коли в тебе у будь-яку мить є можливість залишитися на цьому ж місці, що ти є: навколішки біля ліжка в пошуках ключа до іншого життя...

Ну що, мислитель? – увірвалася у мої роздуми Оксанка. - Вирішив?

Де мої речі? – запитав я голосом розпакування чемоданів, а не демонстративного виносу їх геть.

Молодець! – по-дитячому заплескала в долоні вона. – За речі не переживай, вони не втечуть, бо від мене нічого не втікає без мого дозволу... Значить так, якщо ти не проти, зараз смачно і ситно удвох вечеряємо, а потім ти мені влаштуєш таке шоу, як вчора... ну, з імпровізаціями бажано, бо одноманітність вбивча, о’кей? Ти рідкісний чоловік, який вміє знімати стрес!..

Не проти, - тільки й сказав я, а вона хтиво заблимала своїми діловими очима і пішла розпоряджатися щодо вечері.

Цього вечора були всі підстави вважати, що моя доля вирішила більше не грати в азартні ігри, оскільки я вже був на межі остаточного та безповоротного програшу, і сама знайшла мене на безлюдній дощовій зупинці в компанії жирної противнющої жаби, щоб врешті трохи приголубити...

Поживемо, а там побачиться... Інколи інший вихід є не з вдалих... Або не вихід... Або на замку...

27

Якщо переступаєш підніжку, є

більша ймовірність не впасти...

Я не встиг насолодитися ранковим потягуванням в ліжку, бо прибігла Оксана нагадати мені, що пора на роботу, і вона мене підкине на своїй „тачці”, якщо я не хочу з першого ж дня запізнитися, що аж дуже не бажано – варто довіритись її досвіду, інтуїції та всьому.

Я не хотів...

По дорозі дізнався про те, про що й здогадувався, тобто, що працюю в неї, а детально, де і ким, мене поінформують ті, хто за це одержує гроші.

Увічлива, років другої ягідки жіночка, яка чемно чекала наші персони біля вхідних дверей офісу (завдяки Оксаниній відомій, командній і впливовій, звичайно), підвела мене до вивіски, на якій красувалося яскраве: “Рекламно-видавничий відділ”. Сувора гарненька начальниця в розквіті жіночих чар дуже доступно та професійно довела мені посадові обов’язки, підсунула для карлючки, що зветься підписом, заздалегідь підготовлені папери, спитала для годиться, що мені незрозуміло, і наказала негайно приступати до роботи, що чекала вже мене на моєму робочому столі з найсучаснішим комп’ютером, підкорити повністю якого я мав негайно (“негайно” – її улюблене слово, я здогадався зразу), де і з ким хочу, тільки не в робочий час, який закінчується в кращих традиціях дбайливого за людей капіталізму, рівно о 18.00, і якщо до того, законодавством передбаченого святого, я з чимось не впораюсь, то... Про “то...” начальниця передбачливо змовчала з небезпідставними переконаннями, що я все зрозумів і намотав на вус, який, якщо б не леза, був би у мене справжнісіньким козацьким... Моя начальниця, така собі мініатюрна Маргарет Тетчер Світлана Змійченко, на завершення, попередила, що наприкінці робочого дня, не раніше і не пізніше, як о 17.38, я повинен прозвітувати про виконану роботу. “Тут працює той, хто хоче і вміє працювати та прагне заробляти”, - закінчила пані Світлана Оксаниним гаслом.

На диво, після таких серйозних та суворих попереджень, завдання здалося мені дитячим, я впорався з ним бавлячись, дочекався свого часу та видав з деякими наївними помилками готову продукцію суворій начальниці, аби дати їй можливість внести корективи задля самоутвердження, і не науявляти в моїй скромній особі з першого ж дня конкурента... Я ж – стратег!

Світлана сухо мовила:

Як на початок – непогано. Будете старатися і чітко виконувати мої вказівки – буде добре. Переконана. Можете йти. До побачення.

Я вийшов анітрохи не здивований. Все – як всюди: ігри. Я не збирався вірити, що вони – життя. Однак вирішив на чужі очі серйозно бавитися і нікому про це не признаватися. Я навіть поставив собі кандидатське завдання: збирання життєвого досвіду, який є багатством з багатств і на багато більше. Чому не використати на свою користь одвічного людського прагнення брати суворістю, якщо нема чим?

У коридорі мене випадково підстерігав хробачливий новий колега Петро Гримкун, аби поділитися своєю страждальною, невільницькою відвертістю.

Зміїне кубло, чи не так? Як уважаєте? – неголосно просив він моєї “незалежної” думки.

А яка роль у ньому відводиться вам? – я не люблю бути ввічливим з хитромудро зліпленими.

Гримкун, предки якого точно працювали у шкіряних органах, трохи знітився (але не розгубився, ні):

Статиста, - відповів він. – У цій тиранії амазонок справжньому чоловікові нема що робити. Уявляєте, дев’яносто дев’ять з лишком відсотків керівного складу – жінки? І вони принижують нас! Жах!

Не уявляю, а знаю. Щодо керівного складу і не керівного, бо маю вуха та очі. І не беру собі цього не те, що до голови, а й до інших місць, якими інколи декому доводиться думати. А щодо справжніх чоловіків, то роботи якраз не-мі-ря-но. До вас доходить натяк?

Ви жартуєте чи глузуєте? І чому ви так зі мною розмовляєте? – потягнуло на „зближення” Гримкуна. Він удавано, однак на сей раз з меншим оптимізмом, посміхнувся.

Тому що невідомій, новій на роботі людині щирі і чесні працівники (а ви такий, правда?) такої відвертої гидоти-розвідки не влаштовують. Є ще питання? Серйозні, без масок? – запитав я. – Бо за лицемірство, як правило, я б’ю в чоло. Сильно. Передайте вітання тому, ні, напевне, тій, що вас найняла. Гаразд? Є ще у вашому арсеналі надійні, щоб, не дай Боже, не дали збою, провокації?

Нема. Вибачте, - відповів він. – Тільки нікому цього не розказуйте, добре? Самі розумієте... Я ж знаю, ви...

Не обіцяю. Хоча ось тепер – ти справжній. Але ще гидкіший. Нічого, що я на “ти”? Не образив?

Зі мною важко боротися, - пригрозив мені “друг і соратник” Петро Гримкун.

А мене неможливо дістати. Особливо таким прибитим, як ти, - відповів на ходу я і ледь не притиснув дверима довжелезного носа колеги Петра, який не знати чому й надалі переслідував мене...

Пішов би він... Куди хоче, зрештою, а не куди його замовлять...

Додому, тобто до Оксани, я поїхав трамваєм. Моя покровителька з’явилась десь через дві години, втомлена, але життєрадісна.

Ну, як перший трудовий день? – запитала Оксанка.

Добре. І гарна в мене начальниця, - відповів я. – У всьому.

Справді, - згодилась Оксана, - однак вона тобі не одну літру крові вип’є. Обіцяю. Твоя „гарна начальниця”, якщо хочеш знати, найяскравіший і найвідданіший представник мого гестапо. Жартую, звичайно...

Я засміявся:

Здогадуюсь, - сказав.

Якісь робочі питання ще є? – кривуляючи до ванни через мій поцілунок, запитала Оксана. – Востаннє, на пільгових умовах, бо я вдома про роботу не розмовляю. Ніколи.

Є. Одне. Останнє. Скористаюся пільгою, - я перегородив собою їй дорогу до ванни.

Ну, давай, питай швиденько, бо вмираю без води.

Питання неприємне, - попередив я.

Вона махнула рукою:

Я питання не поділяю на приємні та неприємні, і взагалі, ні на які. Я на них просто відповідаю. Або не відповідаю. Прошу.

Скільки ти платиш своїм нишпоркам-стукачам, і як ти їх підбираєш? За якими параметрами-показниками? – випалив я.

А ти спостережливий! – після кількахвилинної здивованої мовчанки похвалила мене амазонка амазонок. - Як підбираю – професійна таємниця, а плачу – багато. Якщо інформація правдива і оперативна. І відправляю на вулицю – якщо провал або брехня. З тріскотом.

- А навіщо вони тобі?

Треба. Бо вони є. Тож нехай краще будуть моїми. Доганяєш?

Я доганяв і тому подумав: “буде вакансія”.

Поки Оксанка хлюпалася у ванні, я читав якогось її жіночого журналу з ексклюзивними порадами великих спеціалісток утримання представників чоловічого роду на псячому повідкові. Стільки методик – і кожна найдієвіша! Супер! Вибирай – не хочу!.. Єдине “але”, яке я чекав, щоб сказати Оксані. Просто так... Задля покращення роботи феміністичного руху та очищення їхніх рядів від нездорових елементів.

Її свіжуща в суперхалатику постать вимліла з ванни.

Відкриваєш жіночі секрети? – помахала пальчиком вона.

Так і не так, - відповів я.

Вона з удаваною підозрою дивилася на мене.

Спочатку “так”, якщо можна, сер?

Я – пан, - поправив я, - бо не переношу українців-серів, господінів, сеньйорів... тощо, як пишуть мудрагелі. Поважаю, але не люблю чужого...

Тоді чому ти мені цього не сказав того холодного дощового вечора? Боявся, що висаджу?

Ніколи в світі. Єдине, чого я боюся, - бути якимось безголосим безхребетним, самому собі незрозумілим сером. І тоді я саме й був таким. На жаль. І нехай Бог боронить пережити це ще колись.

Пояснення прийнято, пане. То “так”? Можна почути вашу, сподіваюся, незалежну думку?

“Так”, бо, щоб перемогти ворогів, треба все про них знати...

О-го-го! Дотепно і... “приємно”. А “не так”? – запитала.

“Не так” у тому, що більшість отих порад-оберегів-замовлянь писали чоловіки, повір... Особисто знаю декількох... Задля вас, жінок, до речі... За гроші... Щоб використати і використатись... Такі реалії сьогодення... Окремих щасливців реалії не зачіпають.

А ти справді мудрий! – вигукнула Оксанка. – Згодна майже зі всім і не розчарована ні у чому. Таких цікавих нахаб я вже давно не зустрічала... Дискусіям крапка. Спа-ти... Здогадуєшся, як?

Назад Дальше