Свіжий вітер океану - Федоровский Евгений Петрович 11 стр.


Раптом до слуху долинув сплеск. Із німецької траншеї вилетіла ракета, обпекла колючим світлом замети, тицьнулася в косми низької хмари і, знесилившись, почала падати. Очевидно, з того боку зчинили якийсь шерех розвідники, німці занепокоїлися. Головін ближче підтяг до себе автомат, відчуваючи, як по тілу розливається жар. Збоку він побачив бійців, що втиснулися в сніг.

Палац він роздивився, коли ракетник пальнув ще раз. Вікна спалахнули, немовби разом засвітились у залах дугові прожектори. Головін ковзнув поглядом униз, але там нікого не помітив. «Де ж Нікітич?»

Головіну захотілося послати бійця дізнатись, що там трапилося. Та Зубков розписав операцію по хвилинах. У його наказі було визначено й час, необхідний для того, щоб перепиляти грати, — півтори години. Якщо Нікітич не встигне, він попередить про це командира. Поки що ледь звернуло на другу. Головін підняв комір шинелі, щоб. не задувало у шию, і почав чекати.

Німець-ракетник заспокоївся і більше не стріляв.

Другий стояк Льоша перепиляв швидше. Зумів приловчитися. Залишався поперечний стержень, що перевивав обидва стояки. Між стержнем і стіною був надто малий зазор, ножівка не проходила, довелося пиляти самим полотном.

Приповз Нікітич.

— Що в тебе?

— Бачиш, ножівка не пролазить!

— Ех, рвонути б гранатою… — Нікітич сплюнув крізь зуби і з занепокоєнням подивився в бік кладовища: там мерзли бійці.

Грати затиснули полотно. Льоша обхопив стояки руками, колінами уперся в стінку, потягнув грати на себе, але вони не піддалися.

— Тягни грати! — наказав Льоша і швидко зашвиргав пилкою.

Нарешті грати зрушилися. Разом вони розхитали їх, обірвали метал, притулили до стіни. Нікітич кулаком у рукавиці повибивав внутрішні шибки. Треба було ще витягти стару дубову раму. Нікітич скинув фуфайку, загорнув у неї приклад, щоб заглушити удар, і висадив раму.

— Лізу, давай ліхтарик.

Льоша витяг ліхтарик із синім склом.

Пригнувшись, Нікітич шмигнув у підвал. Льоша тілом затулив вікно, щоб не було видно світла, яке запалить Нікітич.

Невдовзі він штовхнув Льошу під бік, висунув голову:

— Там ще двері й замкнені.

— А тут є хоч що-небудь?

— Порожньо.

— Ламай двері.

— Чим?! Вони ковані!

— Якби ломик…

— Біжи додому, знайди!

Льоша обігнув палац, притискаючись до дерев, вискочив на вулицю і прожогом кинувся до свого будинку. Він пам'ятав, що в дровітні завжди стояв лом, зроблений із рейки вузькоколійки; ним можна було розтрощити будь-які двері.

До діда він хотів повернутися опісля, та ноги самі занесли його в хату. Дід лежав у темряві один і не спав. З легкої ходи він упізнав онука.

— Прийшов-таки, — усміхнувся він.

— Ломик знадобився. Двері там замкнені.

— Замок?

— Угу.

— Ти пошукай на батьковому верстаку. У нього, здається, ціла в'язка ключів була. Дивись, який-небудь і підійде.

— Довго морочитися.

— А двері ж бо я знаю, їх просто так без шуму не знімеш.

Льоша серед різного залізяччя знайшов в'язку ключів, засунув їх до кишені.

— Ну прощай, дідусю… Видужуй.

— Спробую. — Дід підняв руку і ласкаво поплескав онука по щоці.

— А ломик я все-таки прихоплю.

— Бери, як не обтяжить.

Льоша цьомнув діда в чоло і вискочив з хати. Не знав він тоді, що бачить діда востаннє.

Ломик не знадобився. Нікітич підібрав ключ, яким вдалося відімкнути замок. В другому, просторішому приміщенні стояли великі фанерні ящики. Нікітич позбивав накривки. Там лежали папки з паперами. Напевно це був архів. Льоша поповз до кладовища.

Головін помітив його метрів за двадцять.

— Все, — видихнув Льоша.

Бійці поповзли до підвалу. Нікітич набивав речові мішки паперами, і вони йшли по руках, ланцюжком через кладовище, дзот, нейтральну смугу і спорожняли їх у наших окопах. За вартовим, що знаходився біля дзоту, пильнував боєць із полкової розвідки, готовий будь-якої миті придушити гітлерівця, коли німець щось запідозрить і спробує зняти тривогу.

Час ішов, а у підвалах ще лишалося багато паперів. Головін вирішив попросити у Зубкова допомоги.

Назад Дальше