Не зможеш зайти через головний вхід. Усе погано.
Наскільки погано?
Встановив з нами контакт і наказав зупинити обидва вагончики на гірському відтинку. Пригрозив катастрофою, якщо не виконаємо його вимоги чи вдамося до якоїсь дурниці на кшталт відправлення гвинтокрила, війська чи спроби евакуації пасажирів.
Скільки?
Двоє їдуть донизу, шістдесят один угору. Багато дітей. Ґмітрук навіть не питав, які вимоги висунув терорист.
По-перше, це для нього не мало значення, по-друге, і так не дізнався б. Гроші, можливо, якісь політичні справи. Від часу вступу до НАТО Польща, багата на лісові пущі, надавала союзникам усілякі послуги. Справа з літаками ФБРто була дрібниця порівняно зі справами, про які знав навіть він, а він знав небагато. Такою була ціна вступу до союзу, про яку громадська думка ніколи не довідається. Так само як і про те, скільки разів уже велися перемовини з терористами. Офіційно жодна держава з терористами у переговори не вступає, насправді ж багато зібраних із платників податків мільйонів витрачають на залагодження таємних справ. Таємні переговори, таємні виплати, іноді таємні ліквідації. Спокійний сон громадян ніколи не буває безкоштовним. Здогадувався, що в цьому випадку держава піде на будь-які поступки, аби тільки в усіх телепрограмах світу не показували наповнених дитячими трупами вагончиків гірської канатної дороги.
Який шанс, що блефує?
Нульовий. Ми саме піднімаємо на Калятівки телескоп, через який ретельно обстежимо внутрішнє приміщення перону на Каспровому і підпори, тоді знатимемо більше. Що думаєш?
Ґмітрук замислився на хвилину, намагаючись міркувати, як терорист.
Підпори навряд. Надто міцні. І поруч проходить туристична стежка, забагато свідків. Троси. Найслабша ланка.
Де?
На вершині, в місці кріплень. Пересадкова станція знаходиться в лісі, її важко контролювати і туди непомітно можна відправити цілий взвод саперів.
Є ідеї?
Одна. Спробую через тильний вхід.
Інформуватимемо тебе по ходу.
I сигнал. Жодного побажання удачі, вдячності, жодного «ми з тобою». За це найбільше цінував армію. І навіть лишився б іще на якийсь час, але обітниця є обітниця. Двадцять роківі пенсія. Бачив на власні очі, на які руїни перетворювалися ті, для кого служба ставала залежністю.
11
І мови бути не може, кондуктор проказав ці слова дуже повільно і дуже виразно.
Але я не витримаю, у тому ж тоні відповів Гауптманн.
Шановний, не поводьтесь як дитина. Треба було відлити на горі.
Гауптманн гордо випростався, аж болісно шпигнуло йому в хворій нозі.
За два злотих? Не знаю, як ви, але я ніколи не відливаю за два злотих.
Кондуктор нахилився в його бік. Дужий чоловяга, з таких, кому не треба тренуватися, ходити до спортзалу, хто цілими днями може сидіти на дивані й жлуктити пиво, а як буде потреба, то підкову завяже у вузол.
У штани безкоштовно, посміхнувся кондуктор. Бажаю успіху.
Гауптманн мав замалий міхур, аби злякатись.
Не діждетесь. Віділлю в кутку, та й край.
Відвернувся і пішов у куток порожнього вагончика, підтягнув куртку й розіпнув зіпер. Напружився, чекаючи, що здоровань кинеться в його бік і почне його бити. Але ні, у вагончику панувала сповнена напруження тиша. Не рахуючи чергового шлягера, яким обдарувало їх радіо.
«Ти казав мені, що дратую тебе, що моя невинність для тебе нічого не значить», завела якась співачка, але здоровань урвав її.
Гаразд, зітхнув він. Уявляю, як воно тобі.
Повернув ключик на приборній панелі й підійшов до дверей. Розсунув їх на кілька сантиметрів.
Тільки швидко.
Гауптманн рушив до щілини з краєвидом на Гевонт, з якої віяло холодом, притулився до дверей, заплющив очі, щоб не дивитися назовні, й учинив щось, що було найдовшим випусканням сечі, яке коли-небудь із ним траплялося.
«Дивився ти, як легко скочуюсь і падаю в бездонну прірву», прокоментувала співачка.
12
Гермод злегка звів брови, коли помітив, що у вагончику відхиляються двері. Не сподівався, що так швидко почнуть вдаватися до якихось штучок. Набрав у телефоні код детонації, заніс палець над кнопкою виклику й чекав. Це змінило б його плани, але, скажімо так, незначним чином.
Двері розсунулися, проте лише на кілька сантиметрів. Замало, щоб протиснулася людина. Що ці поляки виробляють?
Крізь щілину хтось вистромив палець. За мить із пальця порснула вода. Дивився зачудовано, не розуміючи, що відбувається, потім важко зітхнув і скасував код, натиснувши відбій.
13
Увесь вагончик вибухнув сміхом, спостерігаючи за тим, що відбувається в сусідів, істерична реакція на зростаюче напруження. Лише Антоній не сміявся і намагався витягти з кондуктора якусь інформацію. Той виглядав дезорієнтовано.
-- Я не знаю, що сталося, пояснював він. Але запевняю, що ми на сто відсотків у безпеці. Погода чудова, канатна дорога має власне аварійне живлення, у найгіршому випадку спеціальним візком нас відвезуть до найближчої підпори, і там ми спустимося по драбинах. Підкреслюю: у найгіршому можливому випадку; таке ніколи за час моєї роботи не траплялось, а у фірмі я працюю тринадцять років. Трапляються невеликі перерви, викликані поривами вітру, вони ніколи не тривають довше, ніж чверть години. Будь ласка, трохи терпіння.
-- Розумію. Не розумію тільки, чому ви не знаєте. Адже у вас є рація, телефон, звязок із колегами. Зясуйте, чого стоїмо.
-- Заради Бога, потерпіть чверть години. У голосі кондуктора почулися благальні нотки. Чоловік намагався приховати неспокій. Звісно, перебої в курсуванні й зупинки траплялися часто, але завжди відбувалися в атмосфері веселих суперечок з колегами. Йому не подобалося, що зараз почув від них лаконічне й холодне прохання почекати. І ані слова більше.
14
Говорячи про тильний вхід, Анатоль Ґмітрук не мав на увазі жодних запасних дверей, технічних приміщень чи кухонних вікон. Це не мало жодного сенсу, за входом на перон з боку будівлі станції точно спостерігали. Мав на увазі єдиний вхід, який на місці терориста він не пильнував бискелясту стіну під пероном канатної дороги. Стрімке камянисте урвище, де ніхто не ходив і не піднімався.
Пройшов під сидіннями закритого влітку лижного підіймача й дістався одного з відрогів Каспрового. За спиною залишилися долини й туристичні стежки, попереду була прірва. Ген унизу лежало Закопане. Місто було залите сонцем, але раптом хмари затулили світло і погода почала швидко мінятися. За кількасот метрів, може, за кілометр перед ним плавно погойдувались у просторі вагончики канатної дороги.
Скинув червону куртку й запхнув під камінь. Змерзне, але в сірій футболці й темних штанях буде менш помітним на тлі скель. Навіть якщо терористи встановили камери на вагончиках, це були невеличкі пристрої на батарейці, що не могли фокусно обертатися і транслювали чорно-біле зображення поганої якості. Шанс, що його помітять люди з вагончиків, був дуже мізерний, а шанс, що його зафіксує камера, нульовий.
Перетнув хребет і почав нескладне сходження траверсом у бік гірської станції канатної дороги, яка притулилася на скелі за якихось сто метрів вище і двісті метрів праворуч. Спочатку це не було складно. Уступ, розколина, зручна щілина, фрагмент не надто стрімкої скелі. Короткий відтинок, який більше скидався на туристичний шлях, ніж на доріжку для альпіністів. Трохи перешкоджало те, що місце не мало попиту. На популярніших альпіністських шляхах немає ні каменів, що ледве тримаються, ані несподіванок на кшталт «побутової техніки», тобто скельних брил завбільшки з холодильник, які тримаються на чесному слові й готові звалитися вниз від найменшого дотикунайімовірніше, разом зі скелелазом.
За чверть години він уже був під станцією, бачив перед собою випнуту решітку перону та троси, на яких висіли вагончики канатної дороги.
Ще сімдесят метрів підйому, і буде біля мети. Знав, що робити далі. І хоч тремтів від холоду, його втішило перше пасмо хмар, яке зявилося над хребтом, сіре й пошматоване, мов брудна цукрова вата.
15
Хтось із сусіднього вагончика мав зателефонувати на радіо, оскільки в новинах о пятнадцятій «увязнені дороги» були найважливішим повідомленням. Висловився турист із Каспрового, дуже засмучений, що не може зїхати донизу. Був із вагітною дружиною, погода псувалася, і він не мав наміру йти з нею кілька кілометрів по камінню. Виступив і якийсь директор із Польських канатних доріг: тимчасові технічні проблеми, незабаром усе владнається. Втім, запрошуємо спускатися до туристичної бази на Гонсеніцовій полонині, звідки спеціально надіслані місцеві автомобілі заберуть вас до міста. Якщо комусь за станом здоровя не можна здійснити навіть такий перехід, то врешті-решт прилетить гвинтокрил. Коментатор новин категорично відказав, що коли жінка народить на горі, то дитина має отримати довічний вхідний квиток на Каспровий, а далі перейшов до якоїсь політичної перепалки.
Януш Гауптманн знизав плечима. Тепер, ставши легшим на три літри фізіологічної рідини, був набагато спокійніший.
Ну і треба вам воно було, з такою ногою на гору? запитав кондуктор.
Гауптманн якийсь час мовчав.
Ви знаєте, загалом ми не знайомі, та дарма, розповім вам
Марцін.
Януш.
Потиснули один одному руки. Кондуктор Марцін відійшов від приборної панелі і сів на лавочці навпроти Гауптманна.
Я, правду кажучи, не захоплююся горами, це довга історія, не має значення. Працюю, але нижче, в долині.
Щось повязане з туризмом?
Ні, з геологією. Я розробив такий метод дослідження підземних водних артерій, який стане в нагоді під час картографування ходів печер, одержав замовлення від якихось звихнутих шукачів скарбів, а втім, не набридатиму вам. Важливо, що живу тут уже пять років сам, окуляри такі, як ви бачите, апаратура така, як ви бачите, єдина вечірня розвагаце коли телебачення зглянеться й покаже щось пристойне.
Марцін із розумінням похитав головою. Певно, таке життя було і його долею.
Два тижні тому сиджу на Крупівках у Маленькій
О, де б іще!
Ага. Тож сиджу в Маленькій і сьорбаю юшку, всі столики, звичайно, зайняті, якась жінка запитує, чи можна підсісти. Біля сорока років, чорнява, ну, такого типу я не знаю Як ота, на телебаченні, Коленда. Тільки волосся коротке.
Така без вогнику.
І без сорому. Зїли юшку і млинці у складчину, десерт, півтори години сиділи й балакали. Уявлення не мав, що робити далі, але вона й так мусила повертатися до Кракова, дала мені візитку і сказала, що буває в Закопаному регулярно.
А чим займається?
1 Катажина Колендавідома польська теле- і радіоведуча.
Торгівлею. Я потім подивився в інтернеті, якась фірма екологічного опалення.
Марцін глянув на Гауптманна, заохочуючи продовжувати.
Увечері написав їй повідомлення. Потім іще розмовляли в інтернеті, якось усе добре складалося, дуже добре.
Гауптманн замовк і задивився на людей у другому вагончику. Схоже було, що там почалась якась колотнеча. Скоріше за все, скандал.
Секстинг?
Прошу?
Таке паскудство на відстані. Двоюрідний брат розповідав, що це тепер модно. Марцін кашлянув і почервонів.
Скажімо так, це не завжди було дуже вишукане і пристойне спілкування. Ну але знаєш, і ми не дошколярики, щоб тижнями триматися за руки.
Ні, ну звісно, звісно.
І врешті вона придумала, щоб було романтичніше, зустрітися на Каспровому. Після всього того, що писали, і так опинимося в ліжку, але якщо зустрінемося тут, то буде ще час погратися і, як вона казала, створити напруження.
Супер.
Слухай далі.
Гауптманн знову замовк. У сусідньому вагоні колотнеча перетворилася на шарпанину. Люди збилися під стіну, в центрі хтось когось штурхнув, вагончик небезпечно захилитався.
16
Емоції Гермода були дуже глибоко приховані й ніколи не заважали йому в роботі. І хоч навіть оком не повів, не завагався й не загаявся, приємним це не було. Набрав на телефоні девять цифр коду і натиснув кнопку виклику.
17
Сходження виявилося важчим, ніж думав напочатку. Тріщини були повні мокрого моху, кожен другий камінь залишався в його руках, віяло дедалі дужче, й пальці поступово деревяніли. Не поліпшував самопочуття і той факт, що не мав ані спорядження, ані линви, ані партнера. У цьому не було необхідності, але щонайменша помилка чи прикра несподіванкаі людина перетворилася б на купку поламаних кісток сто метрами нижче.
Трьома швидкими рухами подолав не дуже стрімкий відтинок і опинився на чомусь, що нагадувало кубик леґо, приліплений до стіни. Камяне утворення трохи виступало зі скелі і мало дуже чіткі зачіпки, якими можна було піднятися, як по вузькій драбині на горище. Зненацька йому здалося, що кубик не такий уже й стійкий. На мить завмер, очікуючи нових коливань, але обійшлося, мабуть, переплутав вітер з порухом скелі. Про всяк випадок далі рухався менш енергійно.
Спершу блиснуло. Десь далеко небо розітнула блискавка. Мимоволі глянув угору й побачив, що блискає не в небі, а на пероні канатної дороги, так ніби десь усередині спрацював спалах. Яскраве біле світло вирвалося з будівлі станції, вирізняючи в тумані низької хмари молочну призму.
А потім усе сталося блискавично. Два носійні троси одного з вагончиків здригнулисяпершої миті навіть подумав, що це запрацювала дорогай почали опадати, набираючи швидкість. Вдарили в металеву решітку перону, з неприємним скреготінням зсунулися по ній, і за частку секунди Ґмітрук побачив щось, до чого абсолютно не був готовий. Кінці тросів перетворилися на два білі батоги розпеченої сталі. Вони спали з решіток і заковзали по скелі, прямуючи в його бік, звиваючись і плюючись увсебіч краплями розплавленого металу. Припав до скельного уступу і втягнув голову у плечі, сподіваючись, що батоги його не зачеплять. Краєм ока бачив, як обидва троси танцюють по скелі, підскакуючи на камінні.
Спробував відсунутися хоча б трохи ліворуч, і це стало найкращим його рішенням того дня. Один розжарений кінець тросу із сичанням і шкварчанням ляснув за півметра від нього, засліплюючи його білим сяйвом, схожим на блиск палаючої магнезії. Другий ударив точнісінько в те місце, де за мить до того була його голова.
Крапля жевріючої сталі відірвалася від троса й упала на долоню Ґмітрука в мякому місці між великим і вказівним пальцями, пропаливши навиліт шкіру та мяз. До мозку Ґмітрука одночасно полетіли два сигнали. По-перше, немислимий сигнал з ока, інформація про те, що в його тілі зявилася наскрізна дірка. По-друге, імпульс паралізуючого болю, які передали понівечені нервові закінчення до центру.
Біль виграв ці перегони, удар був такий сильний, що Ґмітрук зойкнув і змахнув рукою, втрачаючи рівновагу. Відсахнувся від скелі, наче двері на шарнірах. Ліва нога стояла на виступі, лівою рукою тримався за виступ, натомість праві кінцівки зависли над порожнечею. Удару важкого сталевого троса було достатньо, щоб не надто стабільна брила здригнулася і почала повільно відділятися від стіни.
Ґмітрук, який намагався втамувати млість, що підкочувала до горла, зрозумів, що діється. Маятниковим рухом йому вдалося повернутися до скелі і вхопитися за виступ пораненою правою рукою. Втім, ситуації це не поліпшило. Тепер він тримався за брилу завбільшки з пікап, яка ще недавно стояла вертикально, а зараз відхилилася від скелі уже на десять градусів. Униз сипалися дрібні скельні уламки, і Ґмітрук, не бажаючи піти вслід за ними, за два рухи дістався до лівого боку брили й перевалився через край. Перед собою тепер мав скельний блок, який падав і за який він тримався, праворучпорожнечу, а ліворучскелю Каспрового, яка дедалі швидше віддалялася.
На вагання не мав часу. Зібрав усі залишки сили і стрибнув ліворуч, у бік скелі, що була на відстані вже понад два метри.
Не вдалося. Ковзнув кінчиками пальців по камінню, ламаючи нігтігравітація потягла його вниз.
«Кінець», подумав.
Але це не був кінець. Скеля в цьому місці була похилою, тож замість впасти на осип, врізався грудьми у скелю й почав сповзати наввипередки з валуном, який тієї самої миті полетів у прірву.
Якусь хвилю падали з однаковою швидкістю, Ґмітрук і валун, двоє суперників, після чого Анатоль зненацька зупинився на замшілому виступі, а брила від цього самого виступу відбилася і, вже не маючи іншої опори, крім повітря, помчала назустріч осипам. Анатоль побачив, як вона вдаряється об землю. Оглушливий гук камяного вибуху долетів до нього з незначним запізненням.
18
Януш Гауптманн і кондуктор Марцін стояли всередині розгойданого вагончика, обабіч, наче вуса, звисали два носійні троси канатної дороги. Враження було таке сюрреалістичне, що Марцін чув скрегіт у мозку. Кільканадцять років бачив у цьому місці троси, спрямовані вгору, до станції на Каспровому. Тепер бачив, як мякою дугою вони спадали до землі, а їхні кінці досі світилися червоним, два діоди посеред скельного розвалища за сто метрів нижче.
Чому ми не падаємо? прохрипів Януш.
Нас тримає тягловий трос.
Що?
Вагончики їдуть по двох нерухомих тросах, як по рейках. А їдуть тому, що є третій трос, який тягне вагончики вниз або вгору. Саме він тепер нас тримає.