Таврований - Нік Ремені 6 стр.


8

За вікном білів сніг. Вітер з моря тріпав дроти, які гуділи на просмолених чорних телеграфних стовпах. Але вже не піднімав з землі сніжний наст. Не кидався в обличчя дрібним кришивом. Все частіше на зміну нічним морозам приходили денні відлиги. Іноді Де-Кастрі огортав туман. І тоді все пливло: і дерева, і будівлі, і сопки вдалечині

З деяких пір сніговий покрив зробився таким твердим, що витримував людину. І по ньому ходили, як по землі.

Семен Васильович сидів у своєму кабінеті. В одній гімнастерці. Пахло димком хвої. У штабі топили відповідально. Приміщення прогрівалося добре.

Час від часу Руднєв вставав зі стільця. Підходив до вікна. Дивився, як біситься вітер.

«Як швидко закінчуються святадумав Семен Васильович.  Прийшли сірі будні. Вони складаються з вже звичних справ. Деякі з них не хочеться, але треба вирішувати. Рутинна робота». Він переглядав графік проведення в частинах партійних зборів. На кожні закріплював представника від політвідділу. Він любив чіткість, конкретність.

Нехай представник доповість, на якому рівні пройшли збори, які питання ставлять комуністи. Руднєв бився над тим, щоб графік проведення зборів був реальним і здійсненним.

У самий розпал цієї рутинної роботи відчинилися двері. В кабінет ввалився, стукаючи чобітьми, слідчий особового відділу фронту Анатолій Іванович Малишев.

Це був вище середнього зросту, сухорлявий чоловік років тридцяти в формі. Вона прилягала до його стрункого тіла.

Анатолій Іванович зняв кашкет. Повністю відкрив трохи витягнуте, бліде обличчя з великими сірими очима. Пригладив п'ятірнею довге русяве волосся.

Особист нагадував комісару поета-романтика, який заблукав і потрапив в органи. Він вже знав, що Анатолій Іванович народився в родині викладачів. Отримав в педінституті літературну освіту. Але свого часу потрапив в армію Блюхера, закінчив якісь курси і його забрали в особовий відділ.

В юності у Руднєва склалася думка, що працівник органівміцно складений чоловік спортивного виду, без емоцій, строго виконує лінію партії і свого начальства. Пізніше він переконався, що в органах працюють різні люди. Тільки виконують вони свої специфічні функції.

Малишев недбало кинув на стіл шкіряну папку. Опустився на стілець поруч з Руднєвим. Сказав тихо, але твердим впевненим голосом:

 Вирішив заглянути до начальника політвідділу. Як у вас справи взнати.

Руднєв відклав графік проведення зборів.

 У нассвято. Завершили будівництво фортеці. Велику групу військових і цивільних нагородили орденами і медалями.

 Мене цікавлять інші питання. Як ви боретеся з ворогами народу, які причаїлися, а самі творять свої чорні справи.

 Як ви знаєте, у нас створена і постійно засідає комісія з чищення рядів парторганізацій частин Де-Кастрінського гарнізону. Товаришів, поведінку яких вважаємо підозрілою, які наносять шкоду, розглядаємо на комісії. Розбираємося, чому стався той чи інший випадок. На деяких передали справи до правоохоронних органів.

 Щось мало ви передали.

 Це закономірно. Ми ведемо виховну роботу з людьми, створили їм умови, щоб було нормально служити. А, найголовніше, будувати укріпрайон. Навіть жінки приїхали до нас. Цим жіночим рухом охоплена вся країна.

 Це не привід, щоб закривати очі і вуха.

 Ми не ставимо своєю метою відправити людину на той світ або у виправно-трудовий табір. Головне, змусити її чесно і усвідомлено служити на благо Батьківщини.

 Молодці ви. Прямо герої. А що ти скажеш про Баскакова, який недавно загинув при нез'ясованих обставинах.

 Баскаков знаходився на даху двоповерхового ДОТу. Допустив необережність. Звалився в бетон і відразу помер.

 Покажи. Де?

 Йдемо.

Руднєв вивів Малишева до вже побудованого двоповерхового обєкту. По металевій драбині залізли на другий поверх. Дах мав невеликий нахил. Він був утеплений і покритий бітумом. Руднєв показав Малишеву місце, звідки звалився Баскаков. Пояснив:

 Дах без огорожі. Він проявив необережність і звалився.

 Чому без огорожі?  Відразу вчепився за слова комісара слідчий.

 Тому, що так передбачено,  відповів Руднєв.

 Перевіримо,  гнув своє Малишев.

Семен Васильович ні крапельки не шкодував за військовим, який усіх підозрював. У Баскакова не вийшло в сімейному житті: розлучився з дружиною. Від нього пішли діти. Це зробило його підозрілим і злим. Він постійно заходив до Руднєва, вказував на конкретну людину, що це ворог народу. Його необхідно ліквідувати.

Зазвичай в таких випадках Семен Васильович змушував його писати офіційну заяву. Вони розбиралися на комісії. Кілька справ з подачі Баскакова довелося передати в особливий відділ.

На партійних зборах у нього траплялися цілі баталії з колишнім командиром бронепоїзда Коноваловим. Той за станом здоров'я займався кадрами.

 Всі вороги, всі зрадники. Один ти чистий,  говорив йому Коновалов.  Зупинися. Помреш, за труною ніхто не піде.

 Таких, як ти,  не здавався Баскаков,  треба в першу чергу знищувати.

Ці дебати досягали іноді такого напруження, що секретарю парторганізації доводилося розводити комуністів по різні сторони приміщення.

Коли Баскаков загинув, за його труною, дійсно, ніхто не пішов. Руднєв відрядив взвод червоноармійців, які поховали старого і пом'янули його в їдальні.

Всі командири і рядові червоноармійці, яким доводилося стикатися з Баскаковим, ненавиділи його, як і він усіх.

Семен Васильович не витримав одного разу, запитав того:

 Звідки в тебе стільки ненависті до оточуючих?

 Це говорить мені комісар. Ви радянські закони читаєте? Кримінальний кодекс зобов'язує кожного з нас інформувати про злочинців. Що я і роблю. Тим, хто їх покриває, доведеться відповідати перед законом.

З подачі Баскакова судили військових і цивільних будівельників. Останнім постраждав виконроб Іванов. Не передбачив місце для боєприпасів. Даремно він доводив, що його не було в проекті. Що він не військовий, а будівельник. І не міг передбачити склад для боєприпасів. Переробили на вимогу артилеристів. А Іванова відправили у виправно-трудовий табір.

Це викликало справедливе обурення колективу. Вільнонаймані кілька разів намагалися з Баскаковим покінчити. Побили в темний час доби. Але він вижив.

По укріпрайону ходили чутки: Баскакову допомогли впасти. Але як Семен Васильович не домагався взнати, як же звалився з даху Баскаков, так і не домігся.

Після нетривалого роздуму Семен Васильович відповів:

 Намагалися провести самостійне розслідування. Чи то це трагічна випадковість, чи злочин неугодних йому людей. Нічого з'ясувати не вдалося.

 Ось бачиш, комісар, яка картина виходить негарна. Адже Баскаков, єдиний у вашому укріпрайоні, що активно допомагав органам. Ми спробуємо довести навмисне вбивство і покарати винних. І ви з Барановським отримаєте своє.

 Не лякай. Все одно не залякаєш. Все одно ти не слідчий, а поет.

 Що?!

 Жорсткості не вистачає. Лірика так і пре.

Малишев голосно вилаявся. Не попрощався, стукнувши дверима, вийшов з кабінету.

Офіційно партія вважалася організуючою і спрямовуючою. Однак на ділі панував народний комісаріат внутрішніх справ. Він був караючої рукою партії. Це відносилося як до партійних, так і до безпартійних громадян.

Семен Васильович вже звик до цього. Чортихнувся: «Ось тобі і інтелігент. Син вчителів. Плюнув у душу і пішов. І нічого йому не зробиш».

Йому були неприємні зустрічі з особистами. Вони вели себе так, начебто він був злочинцем, щось винен цим людям, які насаджували справжній порядок в країні. «Де ви були, хлопці, коли ми брали Зимовий, відстоювали революцію в громадянській війні. А зараз ви самі ідейні і пильні. Решта займаються дрібницями чи вороги народу»думав Руднєв.

Незабаром після цієї розмови Анатолій Іванович знову з'явився в гарнізоні із заступником начальника політуправління Далекосхідного Особливого Червонопрапорного фронту.

На цей раз Семен Васильович готувався до лекції. Незважаючи на завантаження поточними невідкладними справами, він не забував вести лекційну пропаганду. Роз'яснював політику партії та уряду не тільки червоноармійцям, а й будівельникам і навіть місцевим жителям.

Йому було що розповісти. Укріпрайон побудований, тепер у вогневих точках встановлювали зброю, обживали бетонні цитаделі, хоча японці не з'являлися поблизу бухти жодного разу.

Комісар вже давно засвоїв істину. Якщо тобі вірить особовий склад гарнізону, не потрібно довгих промов і тирад. Рядові червоноармійці та командири розуміють тебе з півслова. Потрібно, щоб воно не розходилося з ділом. У цьому він бачив сутність своєї політичної роботи з людьми.

На календарі вже була весна, але в Де-Кастрі ще підморожувало. З моря дув холодний пронизливий вітер. Сніг зійшов. На вулицях стояла грязь.

Заскрипіли двері. В кабінет зайшли гості з Хабаровська.

Семен Васильович їм не дуже зрадів і відразу здогадався, про що буде йти мова: про виконання рішень пленуму партії, який відбувся нещодавно, в лютому-березні поточного, 1937 року.

«Зоркоглазый» нарком НКВС Микола Іванович Єжов розгортав свою діяльність: всюди шукав шкідників і ворогів народу.

Заступник начальника політуправління Вайнерос і слідчий особового відділу фронту Малишев не церемонилися. Вони розсілися навколо столу комісара. Малишев відразу пішов у наступ.

 Рудньов, признайся чесно, хто у тебе батько. По тобі бачу: або священик, або кулак. Все одно ворог Радянської влади.

Семен Васильович довго віднікувався, але особист його все одно «дістав» зі своїм «признайся».

 Мій батько селянин, виростив чотирнадцять дітей. Жили в безпросвітній нужді. На жаль, він помер в один рік з Володимиром Іллічем.

 Все одно якийсь грішок у тебе є.

Семен Васильович не втримався, запитав слідчого:

 А де ви були в жовтні-листопаді 1917 року, в 19181920 роках? Мені теж цікаво.

Малишев не міг спокійно всидіти на стільці:

 Ще навчався.

 А я вже воював.

Отримавши вичерпну відповідь, Малишев, нарешті, заспокоївся.

Семен Васильович спостерігав, що останнім часом в країні намітилася тенденція лестити начальству. При Леніні «вождизм» вже набирав обертів. Але це йшло від поваги особисто до Леніна, його видатних здібностей.

Після його смерті за Йосипа Віссаріоновича цей «вождизм» набув інший відтінок. В ньому з'явилися ознаки царського звеличення.

Чиношанування заохочувалося в армії. До Руднєва запобігливо ставилися нижче за званням. Не раз і сам Семен Васильович ловив себе на думці, що і у нього проскакують рабські нотки перед старшими за званням і положенням товаришами по службі. Він старався перебороти в собі раба. Нема чого принижуватися. Він нікому нічого не винен.

У працівників органів держбезпеки це проявлялося особливо. Вони вели себе зарозуміло по відношенню до військових, але помітно запобігали перед своїм безпосереднім начальством і всіляко намагалися йому догодити. Вони входили в довіру до оточуючих, а потім всі розмови передавали своєму начальству.

Тому комісар був так недружелюбно налаштований до слідчого особливого відділу. Він не думав прогинатися перед ним.

Заговорили про загальні питання, починаючи з тривалих холодів і закінчуючи завершенням будівництва укріпрайону. Потім перейшли до справ насущних.

Вайнерос, затягуючись цигаркою і випускаючи дим в обличчя Руднєву, сказав:

 Ти це добре придумав, в укріпрайоні активно залучають жінок для створення побутових умов. Ваш досвід по всій країні прогримів.

 Ми змушені були робити все, щоб створити червоноармійцям нормальні умови. Це давало нам право строго питати з них при будівництві укріпрайону.

 Ми твоїх заслуг не заперечуємо,  втрутився Малишев.  Але ти хочеш легко відбутися. А стайні хто буде чистити? Ми?!

 Чому ж? І в цьому напрямку робота проводиться.

 Була одна нормальна людинаБаскаков. І того угробили. У нас складається враження, що ви тут з Барановським покриваєте ворогів народу,  продовжував Малишев.

 Ви займалися цим питанням і нічого не довели. Баскаков загинув через необережність.

 Давайте не будемо сперечатися. Семен Васильович, краще ще раз уважно прочитайте доповідь тов. Сталіна на лютневому пленумі «Про недоліки партійної роботи і заходи ліквідації троцькістських та інших дворушників»,  втрутився заступник начальник політуправління армії.Там сказано: у міру нашого просування до соціалізму класова боротьба загострюється. Так що заспокоюватися рано.

Малишев додав:

 А з доповіддю «Уроки шкідництва, диверсій і шпигунства японо-німецько-троцькістських агентів» наркома НКВС тов. Єжова знайомі?

 Читав,  відповів Руднєв.

 Пленум ЦК ВКП (б) вважає, що всі факти, виявлені в ході слідства по справах антирадянського троцькістського центру та його прихильників на місцях, показують, що з викриттям цих найлютіших ворогів народу НКВС запізнився, принаймні, на чотири роки,  підняв вказівний палець Малишев.  Май це на увазі, Рудньов.

Руднєв сидів, не знав, як йому вчинити. Справа в тому, що ще в академії, на другому курсі, він піднімав разом з іншими курсантами і викладачами питання, як далі розвиватися радянській армії і суспільству. Більшість студентів розчарувалася в революції. Не за таке життя вони боролися. На них відразу ж донесли. Тоді Руднєв відбувся доганою із занесенням в облікову картку. Саме за троцькістську позицію. Тепер він не хотів за своєю ініціативою заводити про це розмову. Захочуть, спитають.

Очолюючи політвідділ, Семен Васильович в усьому намагався розібратися об'єктивно, неупереджено, виробити спільне колективне рішення. І, як правило, воно було справедливим.

 Раніше я говорив, що ми постійно розбираємося з цими питаннями.

 Хто по-справжньому розбирається, там шкідники вже понесли покарання,  не дав йому договорити Малишев.

 Анатолій Іванович, ми не ставили своєю метою відправити за грати якомога більше людей. Справа не в цьому. Головне, виявити істинних ворогів нашої влади і покарати їх. А якщо людина десь оступилася, її треба поправити.

 Значить, недостатньо працювали, раз не виявили,  додав Малишев.

Руднєв рідко виходив з себе. Але зараз його розібрало.

 Що ж, нам завдання встановлювати по ворогам?! В кінці кінців.

 Ти не гарячкуй, Рудньов. Подумай. Може виявитися пізно.

Семен Васильович вже звик до цих незліченних кампаній. Партія кидала клич. І це розкручувалося на всю країну.

Останній пленум кинув клич: активізувати роботу з ворогами народу. Представники з ОКДКФ приїхали до нього, щоб якомога більше військових відправити під суд. Від нього вимагали нізащо покарати невинних людей.

Але з цією лінією партії він не міг ніяк погодитися. Розумів «треба», але не міг. Він боровся за свободу особистості, що людина один одному брат, а тут виходить зовсім навпаки. Не за це він боровся. Але говорити про абсурдність цієї кампанії, значить миттєво самому перетворитися на ворога народу.

 Зрозумійте мене правильно,  сказав він.  Не бачу в укріпрайоні ворогів народу. Не бачу.

Анатолій Іванович блиснув сірими очима, сказав приємним голосом:

 Рудньов, прийди і покайся. Ти людина перевірена. Ми тебе пробачимо.

 Подумай, Семен Васильович, над нашими словами,  сказав Вайнерос.  У вас скоро відбудеться партійний актив за підсумками пленуму ЦК. Ви повинні будете доповісти про виконану роботу. А доповідати, по суті, немає про що. Ми розуміємо, що створення побутових умов, організація дозвілляце добре. Але і з ворогами потрібно не тільки на словах боротися

 З ким боротися?

 Значить, у вас все гладко?  Запитав Малишев.  Все шито-крито?

 Такого не може бути,  підтримав слідчого заступник начальника політуправління армії.Якщо ви не поправите роботу, ми будемо рекомендувати активу визнати діяльність політвідділу і парторганізацій частин укріпрайону по реалізації рішень лютневого пленуму ЦК ВКП (б) незадовільною.

Гості пішли, а він довго сидів і розмірковував про вимоги лютневого пленуму. Ніяк не міг повернутися до теми лекції. Він думав, наскільки довго затягнеться ця страшна кампанія.

Взяв у руки свіжий номер газети «Правда», пробіг по заголовкам, прочитав деякі статті. Газета була переповнена викриттями «ворогів народу» і «шкідників».

І серед цих справ він не бачив жодного, щоб «шпигуни» намагалися передати секретні відомості японцям або німцям. В основному ж люди страждали за «язик». Тобто відкрито висловлювали своє невдоволення політикою партії і уряду. В душі він був згоден з багатьма з них.

Назад Дальше