У флігелі на Златоустівській колись жив інженер Яковенко. Він підводні човпи креслив, ще під час Великої війни. Потім росіяни собі його здобутки привласнили.
Та вони все привласнюють...протягнув Шпиг, і враз стрепенувся:Чекай, як ти сказав?
Юрко уже хотів повторити. Та сищик різким порухом спинив його. Потому сів на лавку, витягнув телефон, швидко підключився до мобільного Інтернету. Грубі пальці на диво спритно забігали клавіатурою, натискаючи потрібні літери. Спробував гімназист зазирнути через плече. Шпиг зиркнув несхвально, і Юрко відступив, зрозумівшизаважає.
Цього разу спілкування з мобільником зайняло трохи менше часу.
От же ж чорт!вигукнув сищик, пробіг- шись по дисплею, після чого перервав звязок, покрутив телефон у руці, повторив:Чорт. Я міг би здогадатися сам. Мусив.
Ви про що зараз?
Та про Стрельцова, хай би його розірвало,Шпиг заховав телефон, розвернувся до гімназиста всім корпусом.Згадай, для чого йому був щоденник юного героя битви під Крутами. Щоб стерти память про наших героїв. Ясно, на кого він працює. Бо ось тепер, наказавши спалити будинок, у якому жив винахідник субмарин, він теж нищить українську історію. Так дім нагадує про справу інженераа так уже ні, скоріше забудеться. Дві попередні пожежітеж не просто підпал старих будинків. На Малій Житомирській жила українська балерина За- рецька, якій аплодувала Європа. А на Подолі - спортсмен Петро Гармаш, борець, який свого часу поклав на обидві лопатки російського богатиря Івана Заїкіна. Йому тоді не зарахували перемогу, а за півроку Гармаша знайшли мертвим у дворі власного будинку. Пишуть, жертва пограбування. Ага, зараз, він міг сімох в оберемок взяти й стукнути лобами! Я чув колись про нього, хоч там більше чуток, усе-таки нищили на користь русскіх богатирєй...
Шпиг рішуче підвівся. Таким серйозним відставного міліціонера Юрко давно не бачив.
Тепер знаємо мотив, Івановичу. Я, дурний, думав, що все простіше. Вони палять будинки, аби звільнити багатіям місце для їхніх так званих елітних забудов,цю фразу він промовив з презирством.Ні смаку, ні фантазії. Бач, як воно... Стрельцов не хоче, аби старі будинки нагадували про їхніх мешканців, котрі сто років тому прославляли українську науку, мистецтво, спорт. Ясно, звідки там ноги ростуть і гроші течуть. Стрельцов не зупиниться, і ми це добре знаємо. Як підемо офіційну заяву робить, ніхто нам ні чорта не повірить.
А на гарячому зловити?
Тільки так і доведеться,розвів сищик руками.
Бульдог гавкнув - погодився.
Розділ девятийТут хвороба, дівчинки остаточно розсекречує гімназиста й бульдога
Аж до глупої ночі просидів у себе в кімнаті Юрко, пірнувши в Інтернет із головою.
Дотепер він ніколи не дозволяв собі сидіти в «павутинні» так довго. Волів краще почитати книжку. Коли ж зявився Джентльмен, па читання часу стало менше. Але зараз бульдог, напевне перейнявшись важливістю моменту, сидів дуже тихо, мовби невидимий. Навіть пригрівся біля батареї й придрімав, кумедно похропуючи. Перервався Юрко лише на годину, аби ввечері вигуляти собаку. І то не вешталися, Джентльмен зробив свої собачі справи досить швидко.
Спершу, як і замислив, дав Юрко оголошення на гімназійному форумі. Розумівтрохи раніше, ніж планував, та дуже вже свербілотак кортіло швидше зрушити справу. Хай навіть результат буде не раніше понеділка. Завершивши з цим, узявся до серйознішого та ґрунтовнішого. Зі Шпигом про це не домовлялися, та Юрко не бачив потреби. Адже нічим не ризикував, вишукуючи історичні київські забудови, складаючи їх у список і за можливості збираючи крихти про мешканців.
Гімназист хотів спробувати у такий спосіб передбачити наступний можливий хід Стрельцова, а значитьі Павука з Вогняним Змієм.
Починаючи пошук, Юрко ще не мав у голові системи. Та в процесі, десь на третій годині, нарешті зрозумів напрямок руху. Його не цікавили заселені будівлі, що перебувають у нормальному стані, хай навіть у них давня славна історія. За останні роки він чудово зрозумів, що таке війна і жорстокість, яка її супроводжує. Восьмикласник не збирався з цим миритися й приймати такий стан справ. Але пояснити жорстокість міг, не даючи їй при цьому жодних виправдань. Та все одно не припускав, що Стрельцов дасть команду, а Пожежапустить Вогняного Змія в будинок, повний живих людей. Де, напевно, є й маленькі діти. Такий злочин уже не спустять на гальмах. Підпал будинку не спишуть на нещасний випадок. Доведеться далеко й надовго ховатися.
Тому Юрка цікавили насамперед будівлі в аварійному стані, де вже давно ніхто не живе, і які треба реставруватиабо махнути рукою, даючи можливість повільно й впевнено руйнуватися.
Зібравши їх у своєрідний реєстр, гімназист узявся дізнаватися, чи не повязана з якимось із них забута історія. Бо не в кожному домі жив хтось справді цікавий, знаковий, прикметний та важливий. Хоч не про все писали докладно, та Юрко користувався дуже простим принципом: якщо про щось не згадали навіть побіжно, того дійсно не існувало.
Ще до півночі Юрко заробив собі головний біль та натрудив до червоного очі. Потягнувся до хрусту в кістках, завершивши нарешті кропітку, але дуже потрібну роботу. Перед хлопцем па моніторі ноутбука був перелік із восьми старовинних будинків, кожен із яких міг стати наступною жертвою паліїв.
Абовсі разом.
Ще не знав Юрко, як використає здобуте. Засідка біля кожного з домів? Повна дурня, ще й нездійсненна силами аж двох людейгімназиста й відставного міліціонера. І не факт, що панові Шпигу ідея сподобається. Думок від утоми не було жодних, тож найкращий вихідвкластися спати. Засинав цієї ночі, після всіх пригод і трудів, погано, довго крутився, заздрячи Джентльменовітой хропів, ніби нічого не сталося. Нарешті вдалося зануритися в сон, тривожний, хисткий.
Уві сні Юрко тікав старими київськими дворами, відриваючись від погоні - за ним ковзав величезний змій із гребнем на пласкій голові. Час від часу потвора роззявляла пащу, плюючись гарячою слиною. Впавши па землю, вона перетворювалася на нищівний, воістину пекельний вогонь, котрий злизував усе па своєму шляху. Аби не згоріти, Юркові доводилося мчати з останніх сил. Та змій рухався стрімко, вогняне дихання наближалося, вже обпікало спину...
Прокинувся гімназист раніше, ніж зазвичай, весь вологий від поту, на змокрілій подушці. Більше не спав, дивився у вікно, зустрічав повільний жовтневий світанок. Сьогодні неділя, в них із Джентльменом традиційна прогулянка в парк Шевченка з Лізою та противною Мартою Ернестівноюбез її супроводу опікун падчерку нікуди не відпускав. Хоча навіть Юркові батьки, котрі не менше дбали за свою дитину, вважали це надмірністю, а то й відвертою дурістю.
Але Юрко чим далі, тим частіше ловив себе на думці: чекає кожну неділю з дедалі більшим нетерпінням. У гімназії їхні класи були в різних крилах будівлі, бо так задумано, учнів розміщали за спеціалізацією класів. Ліза навчалася в так званому гуманітарному, Юрка ж батьки за результатами тестів віддали в математичний. Хоча йому самому алгебра з геометрією були хоч не складними, проте й не надто близькими науками. Втім, до чого тягнувся, сам ще не розібрався, тому визнавав це й не надто опирався.
Саме через такий розподіл донедавна вони не були знайомі. І перетинатися тепер, після знайомства, могли хіба в гімназійному буфеті. Тому спільно вигулювати бульдога Юркові подобалосяпоговорити можна нормально, не зважаючи навіть на сухоребру бонну. Нехай попервах Ліза більше уваги приділяла все-таки Джентльменові, та віднедавна гімназистові почало здаватисяз ним дівчинка балакає теж не з ввічливості.
І він не хотів, аби так здавалося.
Захворіла Ліза,повідомила мама за сніданком.
Юрко відразу втратив рештки апетиту. їсти й без того не тягнуло, бо не виспався. Тут ще й така новина. Навіть бульдог, котрий доїдав зі своєї миски в кутку кухні, теж відчув щосьзавмер, повернув морду до хазяїна і зробив очиці сумними, а вуха опустив.
Звідки знаєш?
Її мама подзвонила. Попередиласьогодні гуляйте без Лизавети. Застудилася, бач, погода вже яка.
- Коли так, я її навідаю, - Юрко відсунув тарілку. - Ми з Дженкою сходимо, заразом прогуляємося.
- Ти ж знаєш, про такі речі треба домовлятися, - зауважила мама, кинувши багатозначний погляд на тата, який, відсторонившись від розмови, пив каву, й додала після короткої паузи:З Раєвськими принаймні.
Вона Осадча,нагадав Юрко.
Мама права,нарешті втрутився тато.Хочемо того чи ні, але Лізападчерка Раєвського. Живе в нього вдома. І нам із тобою, Юрію Івановичу, дуже добре відомо, які там порядки й звичаї.
Не такі, як у нас.
То й що? Навіть якби все в Раєвських було простіше, до хворої людини просто так не ходять. Попередити треба.
Я саме збирався дзвонити Лізі!
Але вирішує не вона,відрізав тато й підкреслено акуратно поставив порожню чашку на блюдце.Я сам домовлюся з Раєвським. Принаймні спробую. Бо розумію твій інтерес.
Та який інтерес!Юрко насупився, щоки відразу почервоніли.
- Іване, ну тебе з твоїми жартами! - вставила мама.
І зовсім я не жартую,знизав тато плечима.
Слизьку для Юрка тему прикрив, вийшов до себе в кабінет, повернувся скоро, зігнув правицю в лікті, стиснув кулак.
Перемога!
- Що?
Йдіть, дозволили. Ліза чекає. Тільки недовго, ясна річ.
Бульдог радісно завихляв куцим хвостом, вуха знову стали сторчака.
До Лізиного дому не йшлибігли. Бульдог швидко перебирав короткими лапами, натягуючи твору, мов струну. Юрко, який завжди втримував собаку, тепер змушений був учепитися в ретязь обома руками, аби стримати активного пса. А щойно їм відчинили, Джентльмен так рвонув, що повід таки вислизнув. Юрко втратив рівновагу й незграбно впав на підлогу передпокоюпросто під ноги схожої на велику тичку Марти Ернестівни.
Фу, молодий чоловіче,прорипіла вона.Від вас аж забагато гармидеру. Тим паче, коли в помешканні є хвора. Навіть якби ніхто не хворів, така поведінка неприпустима.
- Вибачте, - буркнув Юрко собі під ніс, підводячись.
- І це все, що ви кажете, переступивши поріг?
- Добрий день, - звичайне вітання вимовив так, ніби знову перепрошував.
Ніхто тут не хворий!
Зі своєї кімнати вибігла Ліза, в теплих колготах, великих плетених шкарпетках і товстому светрі з коміром під горло. її довге волосся звично перетягувала простенька рожева стрічка. Трималася бадьоро, та все ж відчутно хрипіла.
Ліззі, це що таке! Негайно в ліжко!гримнула бонна.
Не звертаючи на неї уваги, Ліза спершу погладила бульдога, котрий активно ластився до неї, аж обслинився, потому привітно махнула Юркові.
Я не заразна. Це лише застуда. Пройде.
Ви легковажите, Ліззі!вперто правила своє Марта Ернестівна.Мало яку заразу принесуть із вулиці! Вам треба повернутися в ліжко!
А я в ліжку не лежала, я на дивані сиділа, ось!вигукнула Ліза.І це до мене прийшли, їм дозволили!
Отак себе поводитині!відрізала сухоребра бонна.
- Я нормально поводжуся! - обурився Юрко.
Тут широко прочинилися двері, під якими гімназист уже підслуховував один раз розмову свого батька з господарем дому, Аркадієм Раєвським. Він виріс на порозі, високий, не так худий, як стрункий чоловік, лисий, мов коліно. Густі чорні брови робили його не грізним, а кумедним. Хоча Юрко вже начувся від тата про те, який вплив і владу має Лізин вітчим, тож нехай потішна зовнішність не оманює.
- Марто, я ж просив! Я попереджав! У мене важлива зустріч, а дружина пішла у справах! Що тут за цирк із ведмедями!
Раєвський говорив, навмисне не дивлячись на Юрка. Зате сухоребра бонна їла поглядом так, що гімназист відчував його на собі фізично. Ліза далі пестила бульдога, не зводячи при цьому очей із вітчима.
А сам Юрко раптом прикипів до постаті, яка виросла за спиною Раєвського. Особа зі спокійною цікавістю спитала:
Боже, що тут у тебе коїться, Аркадію!
Виховний момент, Віталію,розвів той руками.Діти, чого ж ти хочеш. Все треба робити самому.
Не такі вже й діти,проказав Стрельцов, широко посміхнувшись і підморгнувши
Юркові. - Підлітковий вік тепер, кажуть, молодший. Але як був важким, так і лишається. Я так розумію, хлопчик і песик - друзі твоєї Лізи?
- Так, це мої друзі,наголосила вона.
- Навчіть хоча б цю людину гарної поведінки,Марта Ернестівна тицьнула в Юрка кістлявим пальцем. - Про бульдога говорити марно, собак дресирувати треба. Або присипляти.
Раптом Джентльмена ніби підмінили. Повернувся на голос Стрельцова, переступив лапами, тихо й погрозливо прогарчав.
Я йому не подобаюся,тепер Стрельцов підморгнув уже собаці.Не бійся. Я свій. Я не кусаюся.
Кажу жприсипляти треба!з вуст бонни це прозвучало переможно.Всі собаки колись сказяться, рано чи пізно! Добре, що цього звіра з дому прибрали. А привести його сюди ти дозволив, Аркадію!
Марта Ернестівна доводилася господарю далекою родичкою, тож дозволяла собі переходити на «ти».
Тихо, тихо, всі свої,стривожена Ліза погладила Джентльмена між вухами.Ми зараз підемо в мою кімнату і ніхто нікому не заважатиме.
Добре, коли діти спілкуються, а не сидять в Інтернеті,зауважив Стрельцов. - Нічого, вони не заважають. Тим більше, ми майже про все переговорили. Хлопчик з твоєю Лізою в одному класі вчиться? Давно його знаєш?
Юрко закусив губу.
Вони в різних. Знайомі не так давно, десь місяцьРаєвський нічого не запідозрив. Ніби з порядної родини. БатькоІван Туряниця, інженер, складні конструкції проектує.
А, чув-чув. Здається, знайшли іноземних партнерів. Ну, нехай гроші в Україну приходять. Сина тато на свою честь назвав?
Очі Стрельцова не сміялися.
Юначе, хоч тут покажіть манери. Назвіться, з вами хочуть познайомитись,знову влізла з повчаннями бонна.
Мене звати Юрій,вичавив гімназист.
Туряниця Юрій, Перша зразкова гімназія, правильно?перепитав Стрельцов.Дуже приємно. І, може, лишимо дітей, Аркадію?
Так-так, звісно,заметушився лисий.Є ще пара питань до тебе, Віталію.
Чоловіки повернулися в кабінет, щільно причинивши двері.
І ніхто, крім Юрка, не помітив, як Стрельцов зиркнув на нього через плече.
Тепер ворог розшифрував його. Знає, де гімназист вчиться й легко дізнається домашню адресу.
Що б сказав Назар Шпиг у такому випадку? Чорт забирай, нічого більше.
Розділ десятийТут біля гімназії усіх чомусь затримує поліція
Забратися геть хотілося не так само, а навіть більше, як прийти в гості.
Поява Стрельцова стала для Юрка Туряниці не прикрою несподіванкоюударом під дихало. Виявляється, їхній з відставним міліціонером головний ворогу чудових стосунках із Лізиним вітчимом. Що зовсім не кидає тінь на дівчинку, яка його відверто зневажає, останнім часом навіть не дуже приховуючи. Але Стрельцов напевне має якийсь вплив на Раєвського. Тепер знає про дружбу Юрка й Лізи. А цевразливе місце, як будь-яка дружба.
Повертаючись додому, гімназист із кожним кроком усвідомлював: кинувши вчора явний виклик Стрельцову, відтепер проти своєї волі поставив під загрозу Лізу. Хай не її життя, то вже перебільшення, проте спокійто вже напевно. Випадкова зустріч дала ворогу дуже сильний важіль впливу на Юпка, а через ньогона Назара Шпига. Бо до хлопця з собакою Стрельцов може ставитися несерйозно, натомість Шпиг для нього - супротивник серйозний.
Та поки Юрко вирішив нічого сищику не казати. Назар Захарович ні на що не вплине, нічого не змінить. Навпаки, може взагалі заборонити далі займатися пошуками Вогняного Змія й Пожежі. Дочекається, наприклад, Олеся Добрянського з фронту, і справою займуться його волонтери. Але ж не хто інший, як Юрко за короткий час роздобув їм чимало цінної та корисної інформації.
Ні, відходити вбік хлопець не збирався.
Робитиме, що мусить. На оголошення ніхто не відгукнувся, хоча ввечері пересвідчивсявоно зацікавило кількох десятків відвідувачів форуму. Це показували спеціальні позначки. Та Юрко не був таким наївним, аби кількість зацікавлених його збентежила. Він уже встиг чимало дізнатися про особливості людської натури. Втратити значокне сумувати з хвороби близьких чи оплакувати їхню загибель на війні. Та все-таки у масштабах Першої зразковоїце проблема. А отже, завжди знайдеться якась кількість тих, кого хворобливо цікавлять проблеми інших. Інтерес подібний до спортивного: адже над кимось нависнув меч покарання.