Там, за межею... - Аліна Косовська 3 стр.


І дійсно, як тільки вони стрибнули в вузьку балку, яка дивом виявилась не замінованою, над головою просвистіли чергові "стодвадцятки". Кілька вибухів злились в єдине ціле, розриваючи на клапті ніч тисячами уламків, що просвистіли десь зовсім близько. Афіна відчула, як Малий обійняв її, намагаючись закрити собою.

Не бійся, уламки вниз не летять,прошепотіла вона, посміхаючись десь в глибині душі.

Дерев'яна веранда біля складу горіла, а в самому складі щось продовжувало шипіти і вибухати. Не чекаючи, доки уламки зачеплять когось із них, розвідники швидко побігли геть, до лінії фронту. Втома і хвилювання давали про себе знати, тому Малий, який ішов першим, вже не так уважно розглядав руїни в тепловізор. Турист рухався слідом за ним, трохи сполохано озираючись. Це був його перший вихід так глибоко в тил ворогів.

Тільки-но Турист звернув за ріг обгорілого будинку вслід за Малим, як почувся постріл. Степан, який ішов назирці, вже приготувався до найгіршого, а натомість, повернувши за ними, побачив трохи переляканого Туриста, який несміло прошкував до дерева в десяти метрах від нього. Незважаючи на темряву, на снігу під стовбуром добре виднілась червона пляма.

Хто з вас стріляв?спитав Степан.

Я...тремтячими руками перевертаючи тіло, відповів Турист.Малий його не помітив... а я дивлюсьрухається щось... я нічого не встиг сказати, вистрілив одразу...запинаючись, намагався пояснити хлопчина.

Степан вдоволено поплескав новобранця по плечу. Хтозна, скільки своїх бійців він міг втратити, якби Турист вчасно не зробив цього фатального пострілу. Забравши документи і зброю у вбитого снайпера, який, схоже, саме повертався із завдання кудись у приватний сектор Донецька, задоволені добровольці рушили далі. Так само непомітно промайнувши ворожі позиції і зловісне поле на світанку, з першими променями сонця, бійці вже пили каву біля мінометного розрахунку, сміючись зі своїх нічних пригод.

Ваяр з Туристом одразу взялись наносити на планшет не помічені ними раніше позиції москалів, Афіна роздивлялась трофейну гвинтівку, а Степан сидів трохи збоку на ящику від мін, з неприхованою гордістю дивлячись на таких юних, але вже мужніх бійців своєї групи.

БІЛОРУСЬ 

 Спроби Ваяра контролювати військові бази росіян на території Білорусі нарешті дали результат. Сонячним ранком, коли група відпочивала після вдалого виїзду в краматорській штаб-квартирі, Антон разом зі Степаном розробляли план. Відправляти когось із бійців у ніби нейтральну, а насправді геть проросійську, країну було дещо незвично, але результат обіцяв бути блискучим. Одна з російських бригад, яка донедавна стояла в Луганську, де встигла розтрощити половину українських позицій з артилерії, яку чомусь ніхто не міг дістати, тепер, як ні в чому не бувало, тренувалась на сході Білорусі.

Степан, недовго вагаючись, вирішив відправити на завдання Грача. Етнічний росіянин, ще не засвічений на українському боці конфлікту, він ідеально підходив для такої поїздки. Доки бійці їздили по фронту в пошуках цікавої роботи, Роман, перевдягнувшись у цивільне і змінившись до невпізнаності, вперше в своєму житті поїхав у трохи дивну "нейтральну" країну.

Автобус "МаріупольМінськ" повільно повз крізь холодну темряву, зловісно ворушачи прапорцями радянської Білорусі. Здавалось, це був автобус не в сусідню державу, а в минуле тисячоліття. Гомель зустрів Грача темними порожніми вулицями майже в центрі міста. Здавалось, обласний центр мирної країни на ніч вимирав так само, як прифронтові містечка Донбасу. Десь по тьмяному світлу в одинокому віконці розвідник знайшов кімнати відпочинку, де і вмостився спати, намагаючись не дивуватись порожнім коридорам з обшарпаними стінами.

Зустрівшись з потрібними людьми та позичивши у них автівку, як і було заплановано, Роман Грачов відправився в східну частину Білорусі, ближче до кордону зі своєю колишньою Батьківщиною. Там боєць поселився в квартирі, про яку не знав ніхто, крім Антона-Ваяра і його доброго знайомого з Мінська. Зупинятись в готелі було ризиковано, а ночувати в автівці не хотілосьлегенда пропроросійського фотографа-фрілансера, яким Роман мав представитись російським солдатам, вимагала ретельної підготовки в конспіративному помешканні.

Кілька днів розвідник їздив по місту, фотографував нікому не потрібні радянські пам'ятники і придивлявся до плину життя. Починались теплі весняні дні, і чимало туристів з сусідньої країни неспішно прогулювались правильними асфальтованими вулицями, серед яких непоміченою не пройшла 6 навіть зайва кішка. Неподалік центрального парку розташувалась будівля КДБ, потрапити в підвал якої Грачу явно не хотілось, тому він старанно намагався загубитись у натовпі.

Примітивши собі потрібні місця в місті, наступного ранку розвідник поїхав на природу. В лісах, що тільки-но прокидались від зимового сну, скидаючи вже не потрібний сніг у блакитні озера, надійно сховалась одна з військових баз. Лишивши машину в кілометрі від неї і одягнувши спортивного костюма російської збірної, ще в довоєнний час подарованого йому другом з Москви, Роман відправився на пробіжку вздовж озера, анітрохи не здивувавши російських солдатів.

Оглянувши таким чином місцевість, наступного дня він вже під'їхав до КПП на своєму автомобілі. Одягнений в пристойну чорну куртку і джинси, нічим не нагадував вчорашнього спортсмена. Представившись російським фотографом і показавши відповідне посвідчення, невідомо як зроблене Степаном в Краматорську, Грач заїхав на базу. Командир бригади, товстий лисий сибіряк з неприємним басистим голосом, недовго думаючи, дозволив фотографувати тренування і злагодження підрозділів. Це і було потрібно розвідникові.

Трохи фотографуючи і зберігаючи на таємну флешку, а більшезапам'ятовуючи бойові розрахунки ворога, Роман Грачов непомітно для себе тиждень провів на російській базі, і так само таємно повернувся в Україну, не викликавши жодної підозри у співробітників КДБ. Згодом, кажуть, на тій базі відбулась якась диверсія. Деякі з мін розірвались у стволах мінометів, знищивши з кілька десятків досвідчених артилеристів, «героїв новоросії». Але хто його зна, може, це просто боєприпаси браковані були.

ОЗЕРО 

 Ряду позицій ЗСУ вже півроку докучав сепарський міномет, що уміло сховався за невеличкою лісосмугою. Варто було завести розстріляну вантажівку, яка хрипло кашляла чорним димом, але ще їздила, як одразу ж на звук прицільно летіли "стодвадцятки". Коли машина все ж перетворилась на металобрухт, сепари прийнялись за окопи та бліндажі, ледь не підірвавши бійцям склад боєприпасів. Почувши добрі відгуки про загін Степана, командир, хоч і не надто любив добровольців, все ж вирішив довірити знищення ненависного міномета йому.

Заїхавши в окопи, які розташовувались ледь не в чистому полі, Степан насамперед розставив спостережні пункти. Афіна з Малим пішли на правий фланг, сподіваючись побачити що-небудь крізь невеличку прогалину. Дмитрик захоплено спостерігав, як колишня дизайнерка старанно малювала орієнтири на місцевості в потріпаному нелегким життям камуфляжному блокноті, заміряючи пагорби олівцем і трохи задумливо мружачи очі.

Завжди мріяла малювати пейзажі, сидячи десь на природі з мольбертом,ніби прочитавши його думки, промовила Афіна.

Для початкуі сидячи в окопі з блокнотом непогано,посміхнувся Малий, обійнявши дівчину за плечі.

Раніше йому хотілось так багато їй сказати, а тепер він просто сидів поруч, мрійливо дивлячись на обриси ворожих бліндажів.

"Бах!"почулося з-за лісу. Знов працював міномет. Афіна, не звертаючи уваги на зловісний свист, взяла гвинтівку і вилізла на бруствер, вдивляючись у сірий горизонт. "Бабах!"ще один спалах розірвав небокрай одразу після вибуху. Розвідниця витягла з кишені свого малюнка і намалювала знак питання десь за лісом.

А тепербігом в бліндаж!крикнула Малому, і вони стрімголов побігли, ховаючись за тонкими деревами і ухиляючись від уламків, що свистіли зовсім близько.

На карті на місці знака запитання розкинулось невеличке озеро. Степан одразу здогадався, що воно цілком може бути висохлим, а цечудове місце для міномета.

Наступного ранку Турист з Адольфом, який непогано знав саперну справу, наважились підійти ближче до водойми, а заодноі прокласти стежку для всієї групи.

На календарі був кінець березня, але погода про це, схоже, не здогадувалась. Ішов мерзотний дрібний дощ при температурі близько нуля. Ранкову тишу іноді розривали поодинокі вибухи та погрозливий стрекіт кулеметів. Крижаний вітер голками пронизував тіло.

Двоє розвідників тихцем ішли понад посадкою, часто зупиняючись і прислухаючись до оманливої тиші. Дивом промайнули кількасот метрів лісу, коли перед їхніми очима з'явилась та сама висохла калабаня. Висока трава біля неї ніби зловісно шепотіла щось про те, що вдвох лізти далі не варто, тому Турист дістав із нагрудної кишені невеличкий предмет, загорнутий в чохол кольору сухої трави.

Що це?покосився на нього Адольф.

Диктофон,гордо відповів Турист, вмикаючи пристрій.

І?

З радіопередавачем,ще більш задоволеним голосом додав хлопчина.

Тобто ми...

Можемо сидіти в бліндажі і слухати, про що тут спілкуються,пояснив Максим і жбурнув диктофона у висохлу траву біля озера.

Довго слухати не довелось. Малий, який півтора роки служив мінометником, одразу ж впізнав характерні команди і терміни, а кілька аж надто гучних вибухів в ефірі підтвердили його здогадки.

Цілу ніч Степан сидів, схилившись над картою, і міркував, як би то непомітно підійти до озера цілою групою по чистому полю. Афіна тим часом з кимось переписувалась у фейсбуці. Степан трохи здивовано поглядав на дівчинучого б оце не спати перед бойовим виходом, аж поки не здогадався, що замислила розвідниця. І дійсно, наступного ранку до позиції під'їхали дві вантажівки. Сепари навіть не стали стріляти, бо не могли докумекатиз якого переляку і, головне, навіщо до давно забутих людством позицій раптом прибула така делегація.

Поки москалі ламали голову, вусатий львів'янин, чий міномет розвідники давним-давно коректували по Донецьку, швидко розвернув свій розрахунок і, єхидно усміхнувшись, сам вкинув першу міну, хоча це геть не обов'язково робити командиру. Щось за лісом добряче гупнуло, аж велетенський стовп чорного диму на хвилину закрив сонячне сяйво.

ВІДПОЧИНОК 

 Турист стояв на автостанції Покровська і ловив на собі здивовані погляди місцевих. Дівчина в наметі военторгу привітно щебетала до хлопців із Західної України. В маловідомих містечках Донбасу, в які раніше навіть з Донецька заїжджали доволі нечасто, тепер вирувало життя, мов на заморському курорті. Люди з усієї країни заполонили вулиці колишнього Красноармійська, перейменованого в Покровськ у рамках декомунізації.

Хто приїжджав на фронт, хто їхав у відпустку, хто зустрічав волонтерів, хто патрулював вулиці, намагаючись зберегти примарний спокій міста. "Всі шляхи Донбасу сходяться в Покровську,"любив жартувати Ваяр, який ніколи раніше не бував на Сході України, тож уяви не мав, як раніше вирувало життя навколо Донецька. А Турист знав.

Раніше він сам був одним із тих місцевих, що, розсівшись на брудному бордюрі автовокзалу, чекають на заводського автобуса. Тепер вони ж на нього показували пальцями і зловісно сичали під ніс: "Бандерівець, фашист!". Навіть проукраїнська дівчина з военторгу щиро здивувалась, коли почула що вінмісцевий...

Після півроку на фронті Дніпро нагадував мегаполіс. Широкими вулицями мчали блискучі іномарки, змагаючись між собою в швидкості та дороговизні. Блищали вітрини торгівельних центрів. І зовсім розслаблені ходили людине присідаючи від кожного гучного звуку, не озираючись на випадкові спалахи автомобільних фар, не опускаючи очі при виді військових.

Цим мегаполісом повільно повз брудно-білий мікроавтобус з дірками від уламків по боках. За чи то розстріляним, чи то розбитим склом виднівся напис від руки "ПокровськДніпро", на тлі закресленої таблички "ДонецкДнепропетровск". Ваяр був не єдиним військовим в салоні маршрутки, що, здавалось, повзла десь із минулого тисячоліття в такий дивний, яскравий та блискучий сучасний світ. Ще один хлопець в заштопаному "мультикамі" сидів навпроти, замисленим поглядом вивчаючи синю далечінь мирного неба.

Вони з Антоном не перемовились ні словом, проте час від часу зустрічались поглядами порозуміння. Молодий цивільний парубок з Горлівки все підозріло косився на солдатів, тож Ваяр, ніби випадково, прикрив шторкою свій шевронсову з мечем, що протинає Росію. Це був новий шеврон української розвідки.

На багатолюдному вокзалі білорус намагався швидше загубитись у натовпі, проте не втримався, щоб не допомогти дівчині, що необережно послизнулась на сходах і впустила гаманця у вузеньку щілину водостоку.

І чому наші містяни бояться військових?прощебетала вона зі щирим здивуванням.Як на мененайдобріші люди, яких я зустрічала...

Хлопець всміхнувся. Дійсно, зміна обстановки та тепле весняне сонце підняли настрій розвідникові настільки, що хотілось робити добро усьому світові...

Поїзд ритмічно хитався в такт патріотичній пісні, що грала Афіні в навушниках. Дівчина мрійливо споглядала верхівки вікових ялин, що повільно пропливали за вікном, де-не-де змінюючись на невеличкі озера та круті схили гір. Потяг наближався до Карпатмісця, яке розвідниця обожнювала розглядати на фотографіях, але так і не наважилась з'їздити сама. Яскраво-синє небо, оперезане сонячним сяйвом, вабило вискочити і пірнути в бурхливий струмок, розкидаючи веселі бризки кришталевої води на столітні каменюки. Попутники в купе про щось жваво спілкувались, але Афіна їх не слухала. Звичайні мешканці Ворохти, вони поглядали на неї з острахом і трохи зі здивуванням. Ніби в двох паралельних світах мешкали фронтовики і ті, хто жив спокійним життям за тисячі кілометрів від найстрашнішого явища сучасного світувійни.

Це вже не та війна, що ранішеколи стикаєшся з супротивником лише на полі бою. Це була гібридна потвора, де підступний супротивник міг чатувати де завгоднонавіть в тому самому вагоні поїзда, що їде з Дніпра. Бо хто його зна, що на думці у деяких мешканців блискучого мегаполіса.

Дівчина замислилась, краєм ока роздивляючись недешеві будинки карпатських селищ, що виросли тут, мов гриби після дощу, за останні пару десятків років. Перед очима примарою стояв такий же дорогий будинок у Водяному, що його розвідники використовували як спостережний пунктадже на совість збудовані стіни з товстої цегли витримували навіть бронебійні кулі. Правда, якщо на західних теренах країни таку красу собі міг дозволити майже кожен, то на Донбасі лише де-не-де височіли заміські котеджі донецьких олігархів поміж звичайними пошарпаними хатинками шахтарів та заводчан...

Камуфльований позашляховик, виїхавши за межі «зони АТО», нарешті вчепив свої рідні білоруські номери та полетів степом, весело переливаючись свіжовимитими вікнами, на яких де-не-де охайними отворами зяяли сліди ворожих куль. Степан наспівував собі під ніс веселу українську мелодію, легко кермуючи автомобілем. Розуміючи, що сепари мешкають не лише в межах Донецької області, тож розслаблятись не варто навіть на відпочинку, командир прийняв рішенняїхати у відпустку всім поодинці, різними шляхами, хоча хитро прилаштовані сидіння в кузові автівки, за потреби, дивом вміщували туди всю групу, навіть зі зброєю та боєкомплектом.

Трохи покружлявши запорізькою трасою і відчепившись від «хвоста» з луганськими номерами, Степан вирулив на рівненьку дорогу і помчав у бік Києва, здіймаючи куряву. Здивовані люди, що ніколи не бачили справжньої війни, проводжали розстріляний джип ошелешеними поглядами, а особливонабожні бабці: навіть хрестились вслід...

Фантом приїхав додому першим і вже готував свою затишну хатинку до зустрічі побратимів. Свого слова він дотримавтепер вся група їхала на Західну Україну, аби провести відпочинок в Карпатах, подалі від сторонніх очей. Веселий струмок дзюркотів у кількох метрах від подвір'я, жадібно поглинаючи теплі промені весняного сонця. Поки на Донбасі поранені війною дерева несміло випускали ніжно-зелені бруньки, ніби відчуваючи, що ворожі кулі щомиті можуть вкоротити їхні життя, карпатські смереки остаточно скинули торішню хвою та тепер гордо височіли на схилах, надійно закриваючи від палючого сонця дерев'яну хатинку Фантома.

Маскувальна сітка над верандою додавала прохолоди й такого звичного фронтового затишку. «Цвірінь-цвірінь!»весело щебетали пташки, зустрічаючи розвідників на вході до помешкання. Дружина-волонтерка накривала смачний обід на застеленому вишитою скатертиною столі, а Фантом вдоволено розглядав свою мисливську рушницю, що висіла на стіні ще з минулого тисячоліття, і зовсім рідко використовувалась за призначенням.

Назад Дальше