Маринчина лялька - Зінаїда Валентинівна Луценко 2 стр.


 То нехай буде їй Мирося,  я уперше й усміхнулась. І дозволила: Маруся буде нянькою дитині, то нехай уже, як хоче, так і називає.

 А таки краще було б «Юля»,  втерла губи рукавом баба Довжанська.  А вишнячок у тебе, Маринко, солодкий, ух! Нехай же ваша Мироська теж буде така здорова!  і махнула останніми краплями поза плечі. Полетіло вгору.

 А баба накрапала нам вишняком аж на сволок!  показав на деревяний балок на стелі Грішка.

 То я вже буду збиратись. Бач, і без мене обійшлось,  збирала у пригорщу крихти хліба пупорізка, закинула їх до рота.  Не можна, дітки, хліб отако-о кидати,  помахала пальцем до Івана,  бо буде у хаті бідність!

Іван насупився і сховався за Ганіну спідницю. А Гріша бабі дорікнув:

 То хлібом розкидатися не можна? А як вишняком, то ляпати аж по стелі?!

 Ти бач, який розумний!  підвелась баба із ослона і рушила до дверей.

 Дай, Ганю, полотна,  я зупинила повитуху на порозі. Вибачте, тітко Домко, хлібини цілої тепер немає, самі бачите. От, хоч полотно візьміть?

 Ти краще б яку хустку дала  схилилася і зашептала наді мною Олександра.  Як заведено.

 Немає хустки, он хіба рушник.

Ганя відкрила віко скрині і дістала звідти невеличкий кавалочок сірий-сірий.

 Цей?

 Ні, дай того рушничка, що з червоним бережком

 Та чого там?  замялась баба.  Я й не прислужилась. То Але Мені б краще дали яке ряденце. Я ж розумію, Маринко: у тебе немає чоловіка


І чому тоді баба так сказала? Бо таки й сталося, що Мирося народилася, а її тато невдовзі вмер. Далеко від своїх рідних та від дому.


Загинув мій чоловік на війні

Він собі помер і знайшов для душі та тіла вічний спокій! А я мала віддавати за його дитину рушниками!

А я ж ті рушники, полотна й рядна цілу осінь, зиму і весну сама ткала на верстаті! Ні дня, ні ночі не бачила

Бо це ж тяжка і довга праця.

Починала труд тим, що сіяла коноплі. Потім проривала, гляділа від курей.

Як стебло виростало таке, як треба, високе й дуже, запашне, зжинала його серпом, складала у вязки і носила на собі аж за два кілометри від хати вимочувати, у Гірський Тікич, до Острова.

Закладала там ті коноплі до води, ще й вибирала, де вода була швидка, бігуча. А тоді високо підтикала на собі сорочку і спідницю, та й лізла до холодного потоку і забивала по його грузькому дну кілки, щоб течія стебел мені не знесла.

Через десять днів я йшла до Острова і виймала на берег «козлики» перемоклі снопи конопель. Сушила їх тільки день, а тоді на своїх же плечах несла назад додому, викладала рядками в клуні.

Щоб не погнили, сідала я на долівці, брала по жмутку стебел і терла на терниці аж до клоччя.

Те клоччя потім вичісувала на щітках.

У хаті в мене була дірчаста лавка. У ті дірки я вставляла кужелі, і веретеном пряла смикала поволі із кужелю грубу нитку. Цю нитку намотувала на чотири палиці козелець, і з мотків уже перемотувала її в клубок.

Пізно в осінь, коли зроблена була вся робота, до хати вносився верстат. Хата у нас й так мала, глиняна, сіни і одна кімната, а в ній стіл і піч, і трохи між ними простору, на всю зиму його «зїдав» верстат. Сідала я під тим деревяним дебелим дивом і водила, водила човником поміж начиння, а тоді ба-бах!  і збивала разок ниток докупи. І знову воджу, та ще й вигадую, напівсонна, собі якісь узори, уплітаю покрашені вільхою, бузиною і цибулею нитки із білими чи сірими.

Таке ж виходило і гарно!

Із того верстата між моїх швидких пальців народжувалося полотно грубе і тонке, на рушники, на сорочки і рядна, а ще на мішки і спідниці, торбинки і шматки. Із овечої шерсті те піде на свити, а може, й на кожух.

Найтонше полотно несла я до Олександриного чоловіка, до Арсена. Він його поріже, покроїть і ший, Маринко, ночами при свічці сорочки. Голка куплена у крамаря, нитка вже своя.

На вишивання мені немає часу. Яке ще вишивання?!

Бо зимою я пряду.

Навесні вже треба покроїти.

А за кроїння заплатити.

Грошей у нас нема, то я цілісіньке літо, бідна, роблю по городах у себе й у сусідів. Після колгоспу біжу додому, а там межі не бачу, саджаю щось та сапаю, прополюю і сію, підгортаю свою й чужу картоплю, виполюю бурянці. Олександра цього не здужає, та й чоловік її жаліє Арсен накроїть за зиму молодицям сорочок, от вони й оброблять їм город, побілять хату ті, що бідні, такі ж, як і я, солдатські вдови, без грошей і долі, та з дітьми. А ще щороку перекопувала я крім свого ще й зовициного города, це за свитки і кожухи.

Олександра була дуже гарна жінка чорнява, невеличка, але грудаста, очі мала зелені, лице з румянцем, чисте й біле.

А що багато дітей?

Та ж чоловік у неї добрий! Арсен не тільки кроїв сорочки, але ще й шив за грубі гроші кожухи й свити, не кожен вмів. А Арсен умів найкраще із усіх сіл до нього несли, він на око міг зробити.

 Щаслива ти, Олександро,  часом кажу, бо я таки, ніде правди діти, їй і заздрила.  Не знаю, коли тобі й відроблю.

 Та помаленьку колись відробиш, ми ж свої.

 Он, мої хлопці так ростуть, на плечах свити тільки тріщать. Треба в цьому році Грішці кожуха скроїти, старий розлізся.

 Арсен покроїть! Не журись, Маринко, як не на цей рік, то на той городи будуть.

 Спасибі вам, бо хто б мене послухав


Дітей у мене багато, і мусила я нести на своїх плечах до Острова, до води ще й вязку Олександриних конопель. Треба ж було якось відробляти.

2

Якби ж іще й не ця дитина! Усе мені на плечі

Бо Маруся, хоч ґвалт кричи, не довго хотіла бавити Миросю! То спочатку вона вривала руки, як носила її, малу, ще немовлятком, через кукурудзи до мене в поле.

А я на колгоспному полі робила тяжко Тільки місяць, і то не повний посиділа після пологів вдома. А тоді вийшла на роботу.

Прийшов якось ще вдосвіта управляючий і загримав у вікна, кричить:

 Маринко! Виходь сьогодні на трудодні!

 Та я ж недавнечко народила, он, в колисці дитина цицькова спить, чоловіка мого ще немає з війни,  ховаюся у велику хустку, а таки виходжу. Стала й стою у самій сорочці, простоволоса ще, в дверях, а за мною рясніють голови: голосний стукіт розбудив і полякав усіх у хаті.

 Не в одної тебе діти, от знайшла новину мені!  сердиться управляючий.  Ти, Маринко, уже місяць як вдома сидиш, а там робота стоїть! Хто буде працювати? В колгоспі рук не вистачає.

 Дитина ж

 Дитину хай бавлять старші діти!  управляючий уже прокричав аж у воротях.  А як не вийдеш сьогодні до обіду, то запишу тобі відказ, а тоді тоді сама знаєш, що може бути! Дорога на Сибір!..

 Знаю, чом не знати?  вертаюся до хати та й шепчу сама до себе. А тоді глянула на сонце, та й сахнулась: уже ж, як для роботи, не раненько. Та й побігла мерщій помити пазуху, щоб нагодувати малу Миросю.

 Ганю, виженеш теличку на обору і кинеш їсти. А я тим часом хоч якусь лемішку зварю, ще й на обід щось треба було б борщу?  годую свою ляльку й порядкую.  То ти буди малих. Хай Грішка напоїть вівці, і Марусі я теж дам щось своє.

 Мамо, я ж з тобою до колгоспу,  підводить сонні очі Ганя дуже рано; це мені нагадує. А як же наша дитина?  Ганя сідає в сіні, складає руки під грудьми: болить ще від війни, вона вже й звикла.

 Дитину буде бавити Маруся,  виймаю із Миросиного ротика ще вологу грудь, ховаю в пазуху.

А моїй старшій доньці ніколи нічого не треба було по два рази казати. Ганя швидко збирає довге волосся в руки, плутає його і виплітає пшеничну косу, закручує її на потилиці мов жінка: не було коли красуватись. Поверх волосся кидає сіру хустку, замотує низько-низько над очима, завязує попід шию

А я тим часом йду надвір, насмикую зі стіжка ще торішньої сивої осоки, понакручую крутнів, щоб топити піч, несу до хати і закидаю ті крутні у ненаситну пащу. У челюстях аж свище осока гарно горить! Я ще трохи перечікую, щоб прогоріло, а тоді ставлю до черені повен баняк води, коцюбою підпихаю; іще один, у нього вливаю воду

І вже за столом, вмочаючи в лемішку хліба, наказую няньці:

 Марусю, гляди нашу Миросю, ти тепер тут залишаєшся за старшу. Хитай та колиши дитину, як буде кричати, аби від крику не надірвала пупа.

 А як вона дуже розплачеться?

 Якщо буде дуже плакати, йди, я тобі покажу, піднімеш дитину попід спинку, притиснеш собі на груди і принесеш мені на поле. З собою візьмеш їсти.

 А куди саме?  Маруся аж підстрибує від радості: а то! Тепер їй доручають малу дитину, вона буде бавити сама! Сама!

 Спитаєш там кого, як вулицею будеш йти. І гляди, щоб Миросю хлопцям не давала до рук брати, вона ще дуже маленька, переломлять спинку або ще кинуть.

 Я?! Не дам нікому!  і Маруся вже стрибає кругом люльки. Мирося спить.

А тоді день за днем і кілька разів по дню маленька нянька, вхопивши сестричку на оберемок, чвалає босими ногами по пилюці аж до поля. А там крізь високі кукурудзи, що й не видно неба, а далі колючою стернею або мокрими берегами, йде мене шукати, свою маму-колгоспницю, аби я погодувала її малу сестричку і та втихла б хоч на якусь годину.

Назад Дальше