Маринчина лялька - Зінаїда Валентинівна Луценко 3 стр.


І от Маруся приходить, я сідаю просто на дорогу, у запилюжену траву, розставляю широко ноги, відкриваю пазуху і беру дитину, прикладаю її до себе і закриваю очі маю час на відпочинок.

І не одна я так сиджу

Онде Гапка із Настею, і Явдоха теж поприсідали попід дерева, та й годують своїх дітей. Та ті вже старші; у Явдохи дитя навіть сидить у неї в пелені, тримається руками за обвислі груди ссе.

 Ти відлучай його від себе, такого лобуряку!  кричить Явдосі ланкова.  Бо ніякої роботи з тебе немає. Де це видано? Дитині вже три роки, а вона годує. Постидався б!  це вже каже про Пилипа, до дитини. А він сидить, оченята налякані, схопився руками за маму.

 Одійди, Наталко  сердиться Явдоха.  У мене їден син зостався, як зможу, буду й до смерті годувати.

І Наталка відводить очі: у Явдохи було десятеро дітей. У одну ніч не стало, коли снаряд упав на хату там за столом сиділи діти й чоловік, Явдоха біля печі. Тільки піч і зосталася, та ще Явдоха із найменшою дитиною на руках, бо було цицькове, ось цей Пилип.

Явдоха була чорна-чорна, а то в одну хвилину посивіла навіть брови й вії. А молоко, бач, не пропало. Того й годує вона на полі сина, нехай він уже й великий бо іншого не буде


Я по всьому відкриваю очі, відриваю Миросю від грудей, а та спить. Кладу ще сонну дитину в пелену, а сама беру до рук кухоль із водою пю, бо мені треба набратись сили. А як є час, то ще розгорну ганчірочку із салом

Та довго не посиджу.

 Дівчата! Гайда в роботу!  кричить із поля ланкова Наталка, підганяє. Бо не запишу трудодня! Повсідалися, як королеви!

Сама вона не сяде, не спочине ні хвилинки, от вже прикра жінка, кричить і бігає. Через цю Наталку і нам нема спокою. Підводимось

Я, «королева» Маринка, обережно рукою струшую із сорочки хліб собі у жменю, низько нагинаюся, вкидаю крихти до рота, важко встаю із дороги. Дитину беру під плечі і подаю Марусі, а тоді обтріпую від пороху спідницю.

 Я вже не можу її бавити!!!  кричить Маруся, і сльози горохом котяться по щоках.  Ваша Мироська кричить й кричить, мов навіжена! У мене ноги болять туди й сюди полями бігати! Руки вже потерпли її носити! Голова мені як не репне болить від цього крику! Я хочу погратися на вулиці, з дівчатами, а вона не спить й не спить! Заберіть цю мучительку від мене, я її вже не хочу-у-у-у!  плаче, аж заводить.

 Бач, не хочу?!  сердито зводжу до Марусі брови.  А я хочу?! А я хочу цілі дні по полях робити? А тоді прийти додому і знов те саме? А я хочу?! І що ж я зроблю, як вас у мене ціла купа, га?! Ще й тата вашого немає, усе мені на плечі!

 Може, у неї болить животик?  підходить Ганя.  Чого воно, мамо, й справді так дереться?

 Мабуть, різун напав. Треба буде спитати в діда Степана, як не попустить. Але тобі, Марусю, про сестру таке казати сором


І Маруся, пристиджена, втихає. Відвертається від мене і тільки плечі їй дрібно трусяться тихо плаче. Бере покірно в згорточку Миросю а вже й тяжка!  і несе її назад, додому.

А дорогою трясе, трясе і штовхає, і бє дитину.

 А що? Будеш знати, як мене мучити! От тобі, от, щоб знала!  кричить і плаче.

Дорогою Мирося ще спить, заколисана моїм молоком і вітром. А вдома година пройде, і знову в плач.

 Мамо!!!  якось увечері, після роботи, зустрічає нас із Ганьою перелякана Маруся, на порозі. Вона стоїть, труситься, а дитина в хаті плаче, як не розірветься.  Там таке страшне! Я дуже боюся! Я не піду

 Що сталося?  у мене й граблі полетіли із рук, кров бухнула в обличчя.

 У Миросі на животі росте велика ґуля!


Вбігаю в хату. Схиляюся над люлькою. Розгортаю сповитка І вражено дивлюся дитині на живіт. А там, внизу під пупом, набирається під шкірою щось велике, немов гусяче яйце, і синє-синє.

 Марусю, що ж це таке?  й собі боюсь; дивуюся, бо таке бачу вперше.  Коли ж і де воно взялося це нещастя?!

 Воно вже кілька день є, але то було маленьке, а оце сьогодні аж таке здорове видуло.

 А чого ж ти мені не сказала раніше? Боженьку ж мій! Яке нещастя! Видно по всьому, помре


Гукнула я сільського знахаря, Степана. Той щось пошептав над дитиною, приклав де треба масті.

 То як? Воно хоч буде жити?  питаюся. А самій чомусь байдуже: так уже втомилась, що от-от взяла б гріха на душу.

 Буде, біс її не візьме! Ти навіть не надійся, бо такі діти не вмирають.

 Ось, візьміть за ліки яєць.

 Мені досить буде твого спасибі! А яйця он дітям своїм звариш.

 То як? Воно хоч буде жити?  питаюся. А самій чомусь байдуже: так уже втомилась, що от-от взяла б гріха на душу.

 Буде, біс її не візьме! Ти навіть не надійся, бо такі діти не вмирають.

 Ось, візьміть за ліки яєць.

 Мені досить буде твого спасибі! А яйця он дітям своїм звариш.

Дід пішов. Ганя сіла та й колише в пелені дитину. А я вклякла на колінах перед образом і плачу

Аж серед ночі дитина нарешті втишилась чиряк прорвав, і почало текти із нього гній із кровю.

 От чого воно кричало,  каже Ганя.  Бідне, так намучилось. Що, Миросю, болить тобі вавка? Ой, болить. Моє ти малесеньке, моя ти кришечко  та й схилиться над колискою.


Я й зітхнула. Та тільки вляглась, стулила очі а воно знов своєї. І так до ранку.

 Мусиш, Марусю, таки носити мені дитину в поле, бо без молочка вона помре,  прошу, збираючись уранці в колгосп.  А поки до животика прикладай ту мазь, що дід Степан дав, і гляди, аби туди не сіла муха.

3

А тоді пішли дощі, рясні й холодні. В Марусі ж ноги босі, хто б це їй ще до снігу дав рвати чоботи? Йде вона, місить грязь, дощ ллється за комір, пазуху, поливає в руках малу дитину.

 Скільки я з тобою буду мучитись?!  кричить Маруся, а все одно не перекрикує Миросі. Замовкни! Цить! Цить, тобі сказала! Бо зараз вкину в це болото, тоді побачиш, як мені з тобою добре! Плаче вона! Така велика вже, і плаче!

Ще два дні мокла Маруся під дощами, а тоді я таки пожаліла свою дочку.

 Досить, більше не неси мені Миросі, сьогодні вже не треба,  виглянула я у малесеньке вікно, а там суцільна мряка.  Ще простудитесь обидві. Та й вавка майже затягнулась.

 А що ж їй давати їсти?  аж не вірить мені Маруся.

 Будеш жувати хлібчик у ганчірку і давати в рота.

 Добре, мамо

 А як не схоче їсти, то підеш до тітки Олександри, хай вдоїть крапельку молока, даси. От піду тепер і попрошу, вона ж буде Миросі за хрещену матір.


Похрестили ми дитину аж у лютому, як повернувся із війни сусід, Петро Кесар це він приніс до села страшну звістку: мій чоловік Ілько таки помер, у Східній Прусії

Олександра тепер не сміла мені відмовити; хоч і не дуже хотіла, а таки стала Миросі за хресну матір.

А я тоді чи не щодня до неї йду, по молоко


 Та чим ти й так її годуєш?  дивилась Олександра на мою запалу пазуху, як я просила молока.  Я свою Тоню у півроку залучила, але ж у мене й груди! Таке було розперло, що Арсен мусив кроїти нові сорочки, бо жодна стара на мене не налазила!

 То коли треба, Маруся прийде? А я якось тоді віддам, Олександро, у нас росте теличка.

 Віддаси,  кума зітхає, бо знає ті мої вічні віддавання з чого?

Але ж як не дасть я рідного брата жінка! А тепер ще й покійного Мирося Олександрина племінниця. Тепер ще й похресниця. І жили ж ми межа в межу

Як не дати?


Весна.

У колгоспі починається робота. Нас, жінок, у холодний дощ женуть із лопатами садити висадки.

Одне добре, що хоч Маруся ще не мусить йти до поля.

Та й Олександра носить молоко.

Окотилася овечка, яку Петро, Миросин хрещений батько, подарував нам на хрестини!


Літо.

Уже й рік минув а Мирося все не ходить сама. То Маруся посадить її у хаті в сіно Або винесе під густі коноплі, кине до рук кукурудзяного завиванця, чи сплете швидко возика з очерету, та й біжить із дому на леваду там діти коровячим пухирем у мяча граються. І Маруся хоче ще ж дитина!

А Миросі до того й геть байдуже вона за цілу зиму звикла сидіти у Гані на руках. А та була кожній моїй дитині за гарну няньку.

Часто сидить Мирося в хаті сама, чекає старшої сестри із колгоспу. А як Ганя прийде то аж кричить і тягне руки.

Мені ж, звісно, не до дитини, моя робота не меншала. Тільки вскочила у двір, і як у вир попала рви, неси, тереби, наливай, вичищай, винось, пали, молоти, зашивай, пери, рубай, біжи, падай короткий сон, і знову день у шибку грюкає: вставай, проклята жінко, до двору й до колгоспу!

Дитина мене не бачить. А я дитини.

Вона й до Гані лягає спати, тулиться їй під боком, як до рідної мами.

Тиха й добра моя Ганя була ще зовсім молоденька. Притискала вона до себе Миросю, забавляла, а я хоч мала спокій.


Як ще Мирося добре й не ходила, а вже спиналася на ноги трималася за стіни, та й дрібно-дрібно бігла, за Ганьою була як хвостик. Куди та йшла, то несла Миросю за собою. А як покине дитина повзе слідком, а тоді хапається руками за спідницю й уголос плаче. Гані стане шкода, то й підхопить із землі малу на руки.

Назад Дальше