Перед тим, як нарікати на свою старість, розваж Може, се не кара, а подарунок?! Скілько близьких і познайомих не дожили до сивини! Старість се ще й нова свобода. Менше переймаєшся завтрашнім днем, ще менше огірчає вчорашній. Менше вимагаєш від себе, менше себе критикуєш, менше додержуєшся втомлюючого режиму життя, менше заздриш, навіть молодим вони теж постаріють. Не та вже память. Але ж памятати все й не треба. Зівяла краса, помарніла плоть. Але згадай, коли вона була досконалою, скільки вимагала клопотів і жертв. В живій, сердечній недосконалости є своя особлива радість. Старість, якоюсь мірою, се звільнення, завойоване роками право на природність, щирість, помилку, на тиху, світящу радість осени.
Нам не спадає на гадку сварити дзеркало, що воно показує не те, що ми хочемо видіти. Зате з якою охотою ми сваримо світ, людей, рідних, жону, дітей Не розуміючи, що то є дзеркало нашого облудного судження.
Бери дещо давай щось. Хто не дає більше, ніж бере, той ніхто.
У нинішній день впускай зі свого минулого лише те, що твоє.
«Ви много виділи, много чули. Яке слово найчастіше промовляють люди?»
«Слово «я».
«Яке головне ваше відкриття за довге життя?»
«Таких два. Перше життя безбережне, не має кінця-краю. Друге з літами душа молодіє».
«Ваше життя се пошуки себе?»
«Радше творення себе».
«Що потрібно, аби дійти до своєї мети?»
«Треба йти».
Вітцівство се захист і прийняття
Дітям слід давати найліпше з того, що маємо самі. Бо дітей виховує те, що їх оточує. Памятаймо, що дитина се не власність наша, а душа, що дана нам на збереження. Наша радість, празник наш. Не нехтуймо виховою. Виховуючи дитину, виховуємо себе.
Частіше хваліть дитину і вона буде ставитися до себе і до вас ліпше.
Будьте з нею чесним так вона навчиться справедливости.
Захищайте її так навчиться вірити.
Будьте з нею поблажливі се виховує терпеливість.
Частіше підбадьорюйте так набувається впевненість у собі.
Навчіть дитину любити себе.
Навчіть вибирати головне і приділяти йому найбільше уваги й праці.
Навчіть говорити вільно і виразно. Згодом се полегшить їй віднайти голос у многоголоссі світу і використати його.
Навчіть її ділитися почуттями.
Навчіть її любязности й подячности се розкриває характер.
Навчіть її захищати себе.
Навчіть її бути вільною, вона не чиясь власність.
Навчіть її бути радісною і любити сміх.
Навчіть її любити ручну роботу, фізичні зусилля, пішу ходу. Се підсилить її уяву і розум.
Дайте дитині зрозуміти, що речі не зроблять її щасливою.
Не вимагайте від неї відплати за добре батьківство.
Не говоріть і не думайте про дитину погано.
Завжди дослухайтеся до її запитань і відповідайте на них.
Дайте відчути, що її люблять і приймають такою, якою вона є. За будь-яких обставин.
Переконайте її, що завжди будете поряд. Навіть тогди, коли вас уже не буде в сьому світі.
Передавати дитині свої знаття хіба се не очевидність нашого продовження?!
Памятайте, що вітцівство се захист і признання.
Про грибні лови
Скажу кількоро слів про повадки грибів. Сі малі чудесні насельники лісу були мені сім років поспіль відмінною поживою. А заодно і братнім товариством, із деревами, звірами і птицями вкупі. Вони відкрилися мені, як цілком осібний світ у предивному царстві Лісу.
Гриб любить, аби з ним поговорити. Напав гриба поздоровкайся, помилуйся ним.
Іди проти гриба. Іди йому навстріч. Стрінув гриба позирай на шапку. Шапка в нього, як у чоловіка, з козирком наперед.
Літній гриб такий же кволий і сухий, як літня людина.
Ступай хащею і щось виступаєш. По мірі виходженого дасться тобі й гриб.
Гриби я не збираю. Гриби я схапую, як курчат, доки не розбіглися.
Гриб сіє ріденько, в боки на три близькі кути, щоб добре видів один одного.
Коли збираєте гриби, не рахуйте їх.
Гриб не любить затяжних дощів так же, як і спеку. Мокро і жару гриб пересиджує під подолами ялин.
Гриба з гір зносить у долину вода. Міркуй, де підсохлі русельця потоків і вдовж них пантруй гриба. Він хапається коренем за моховиння, каміння або торочки папороті.
Гриб не любить затяжних дощів так же, як і спеку. Мокро і жару гриб пересиджує під подолами ялин.
Гриба з гір зносить у долину вода. Міркуй, де підсохлі русельця потоків і вдовж них пантруй гриба. Він хапається коренем за моховиння, каміння або торочки папороті.
В текучі часи гриб став прятатися від чоловіка. Мече сімя на нових місцях.
Лукавий гриб маслюк. Коли його береш вискакує з рук і пищить.
Найдорожчі, як рахують, гриби трюфелі не так вже й тяжко найти. Над місцем, де вони приховано ростуть, рояться жовті мухи. Стовпом висять. Вони ліпше за свиней чують сей гриб і виїдають його зсередини.
Білому грибові передують косиці першоцвіт, фіалки. Попервах сморжі там усядуться. А вже потому вродиться, як пан, біляк.
Що ми їмо і що їсть нас
Щодня зїжте бодай одне яблуко. Воно забере отруту, що набралася за день.
Не споживайте підряд першу і другу страву.
Памятайте, що черлене мясо руйнує печінку.
Дуже свіже мясо, як і свіжий хліб, шкідливе.
Найхосенніша олія льняна.
Найхосенніші оріхи кедрові, волоські, мигдаль.
Кава з цикорію в пятдесят разів хосенніша за справжню.
Якщо їсте мясо, то їжте його з хроном.
Щодо хліба, то лише житній, замішений на живій опарі, не старить.
Намагайтеся їсти теплу їжу. Навіть хліб бажано присмажити на плиті чи відкритому огні. А присмачити гарячу скибку можна зеленню, часником, томатом, оливою чи кришеною бринзою. Знаменита їда!
Щоб дочасно не старіти і не хворіти, треба їсти якнайбільше свіжої городини.
Пийте води вдосталь. У кождого своя норма. Як її визначити? Сеча має бути чистою.
Після тридцяти років щодня споживай бодай один сирий овоч.
Від передчасного старіння і вразливості до недугів слід узвичаїти собі такий стіл: мед, жовтки домашніх яєць, печінка, риба, рибячий жир, помідори, виноград, помаранчі, цитрини, груші, гарбуз, капуста, морква, абрикос, овес, обліпиха, олія.
Пийте за півгодини до їди теплу воду. А після їди через годину, не раніше. Перед сном не пийте. Весь инший час для води. Вода головна наша ситість.
На зір згубно діють кава, чорний чай, куриво, горілка, пиво.
Для підсилення зору: мед, родзинки, сушені плоди, печена картопля, житній хліб на живій заквасці, оріхи, вівсянка, боби і квасоля, петрушка. Все це годиться і для Для підсилення зору:
Для загострення памяти: полуниці й суниці, шипшина, морква, цитрини, печена картопля, пророщена пшениця, квітковий пилок.
При забитих судинах (холестерині): гарбуз, оріхи, цибуля, хрін, часник, кріп, петрушка, селера, пастернак, баклажани, малина, виноград, яблука, груші, гречка, чорна горобина, вишня, сливи, калина.
У тих, які люблять полежати після їди, псується не тільки кров, але й характер. До того ж, вони стають лінивими, кволими і хроплять.
Будьте обачні з цукром, він «зїдає» вітаміни.
Алкоголь проявляє наше нутро. Від нього мякий мякшає, твердий твердішає, добрий добрішає, злий стає більш злим. Це якщо в малих мірах. У великих мірах алкоголь ослаблює, старить, спотворює і нищить кожного.
Не варто муштрувати себе голодуваннями (крім постів) і відмовою від якоїсь їжі. Природа створила нас всеїдними. Проте учить нас (хворотами) чуттю міри й самообмеженню. Передусім се стосується масного, борошняного, солодкого, соленого і гострого.
Не їсти на вечерю мяса. Воно буде гнити цілу ніч і отруювати мозок та нерви. Від того поганий сон і кепський настрій другого дня. Масного і солодкого теж не їсти. Найліпша вечеря городина і садовина або сушениці. Ще ліпша кисле молоко, домашній сир, жменька горіхів.
Їсти слід не пізніше, як за три години перед сном.
Зброджене молоко підтягує мязи і шкіру, освіжає твар.
Рибу запікайте, а не смажте. Запечена риба ліки, смажена труйка. Часте столовування запеченою рибою міняє людину на ліпше.
Від раннього літа до ранньої ярі в мене на столі буряк. І я не знаю слабування від переходу з тепла до холоду і з холоду до тепла. Буряк долає сі прикрощі. Ніщо так не зміцнює і не очищає судини, кров, нерви, шкіру, волосся. І при тому омолоджує.
Чи їм я цукрики? Зрідка їм, але своєї направи. Вони й дітям дуже до смаку, і дуже корисні, на відміну від цукрових. Розмелюю сушені яблука, груші, сливи, абрикоси, вишні, смородину, родзинки, додаю меду, зліплюю в кульки і обкачую їх у мелених волоських та лісових оріхах готово. І смакота, і лік водночас.
Їстиво в мисці має бути для сприйняття простим. Не слід змішувати повно різних харчів. Мішанина й для ока складна, а що казати про шлунок?
Стіл у піст. У Великий Піст бажано додержуватися чотирьох приписів: їсти дрібно, але часто пять разів на день; подрібнювати їжу; поряд із сирим їсти варене та печене; щоразу треба вживати дещицю білку.
Мій денний пісний стіл виглядає десь так. Сніданок: каша з вівсяними висівками, насінням льону та сушеницями, квасник із ягодами. Перекус: хлібець із смородиновим варенням, чай із медом. Обід: юшка з грибів із сухариком, квасоля з тушкованою морквою, зелень з оливою та винним оцтом, узвар. Полуденок: квасне молоко з хлібцем, печене яблуко. Вечеря: крупа з грибами, чорнослив, липовий чай із медом. Треба завважити: щодня з шостої години ранку до вечора я на ногах, при різних роботах.
Ліпше за всякі ліки очищує організм така городина й садовина: буряк, білокачанна капуста, часник, цибуля, яблука, журавлина. Се помагає «руху» їди, підтримує печінку, вигублює гниль, видаляє все шкідливе, насичує плоть киснем, бореться з раком, омолоджує тіло.
Раз на декаду я загадую собі один день на квасному молоці. Протягом дня випиваю його 6 кварт. Через десять днів яблучний день: зїдаю півтора кілограма яблук. Ще через декаду день огірковий: півтора кілограма огірків із зелениною. Їм не по годинах, а за бажанням. Так за місяць тіло очищається і приходить легкість.
«Чи поправляються від масного?» часто питають. А хіба від того, що ви їсте зеленину, ви зеленієте? І хіба свині, що нагулюють сало, масним годуються? Ні, жиріють від хліба і картоплі. Людина так само поправляється від мучного, солодкого і крохмалю, себто картоплі. Тому українська добрятина вареники з картоплею та шкварками найгірша їда. А м'ясо можете їсти при бажанні, і сало, і масло, і яйця лише до міри. І добре, якщо їх споживаєте з наземними овочами та зелениною.
Коли чуюся слабим, моя вечеря горнятко квасного молока з двома-трьома дрібками насіння. Насіння щоразу різне: льону, соняшника, гарбуза, кропу, кмину В насінні велика сила зароду.